DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-10-2020 18:54   Güncelleme : 09-10-2020 18:54

Çavuşoğlu 15. Küresel Güvenlik Forumu’na

Sayın Bakanımızın Bratislava 15. Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) Katılmak Üzere Slovakya’yı Ziyareti

Çavuşoğlu 15. Küresel Güvenlik Forumu’na

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bu yıl 15’si düzenlenen Bratislava Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere 7-8 Ekim 2020 tarihlerinde Bratislava’yı ziyaret etti.

Çavuşoülu, Slovakya’ya gitmeden hemen önce ise Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki’yle 7 Ekim 2020 tarihinde bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki devletli çözümü ve uluslararası parametreleri aşındıran girişimlere beraber karşı koyacağımızı, Filistin uzlaşı sürecini desteklediğimizi, seçimlerde yardıma hazır olduğumuzu ve Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu belirtti.

Çavuşoğlu Bratislava’daki programında ise ilk olarak, 7 Ekim 2020 tarihinde, Galiçya cephesinde kaybettiğimiz şehitlerimizin aziz hatırasını dost Slovakya topraklarında ilelebet yaşatmak üzere Bratislava Türk Şehitliği’nin ve Anıtı’nın açılışını, Slovakya Dışişleri ve Avrupa Birliği Bakanı Ivan Korcok’la birlikte gerçekleştirdi ve tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle andığını vurguladı.

Bilahare, Çavuşoğlu ile Slovak mevkidaşı Ivan Korcok’la verimli bir görüşme yaptı ve ilişkilerimizi, Doğu Akdeniz, Avrupa Birliği ve Ermenistan’ın saldırganlığı dahil bölgesel konuları değerlendirdi.

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmede savunma, eğitim ve bilim alanlarında işbirliği imkanlarının ele alındığını ve ikili ticaret hacminde 5 milyar ABD Doları hedefini koruduğumuzu da kaydetti.

Bakan daha sonra Kazakistan Dışişleri Bakanı Mukhtar Tleuberdi’yle biraraya gelerek ilişkilerimizi, yatırımlar, eğitim ve sağlık boyutları dahil kapsamlı bir şekilde değerlendirdi.

Görüşmede ayrıca kardeş ülke Kırgızistan’daki gelişmeler ve Ermenistan’ın saldırganlığı da değerlendirildi ve Çavuşoğlu Türk Keneşi dahil çok taraflı forumlarda Kazakistan’la işbirliğimizi geliştireceğimizi kaydetti.

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 8 Ekim 2020 tarihinde, GLOBSEC Forumu’nda “Türkiye’nin Bölgesel ve Küresel Güvenlikteki Rolü” konulu söyleşiye katıldı ve Ermenistan’ın saldırganlığı, Libya’daki mevcut durum, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Kıbrıs meselesi, AB üyelik sürecimiz, ülkemizin NATO’ya yaklaşımı ve Rusya Federasyonu’yla ilişkilerimiz konularındaki görüşlerimizi paylaştı.

Bilahare Çavuşoğlu Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'la bir görüşme gerçekleştirerek ilişkilerimizi, Doğu Akdeniz, Libya ve Ermenistan'ın saldırganlığı konularını ele aldı.

Çavuşoğlu Yunanistan'ın ve GKRY’nin AB’yle ilişkilerimizi maksimalist yaklaşımlarla rehin almalarına izin vermeyeceğimizin altını çizdi.

Bilahare, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brastislava’daki konferans marjında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ayaküstü biraraya geldi, istikşafi görüşmeler ve Güven Artırıcı Önlemlerle ilgili toplantıların tarihlerini önümüzdeki günlerde belirleyeceğimizi kaydetti.

Çavuşoğlu ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar’la da biraraya geldi.

Çavuşoğlu Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü en güçlü şekilde savunan ülkelerden biri olduğumuzu, Kırım'ın yasadışı ilhakını asla tanımayacağımızı ve her zaman Kırım Tatarlarının yanında olduğumuzu ifade etti.

Son olarak Sayın Çavuşoğlu Macaristan'ın Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto'yla samimi bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 7’nci Karma Ekonomik Komisyon toplantısını gerçekleştirmek için hazırlıklarımızı sürdürdüğümüzü ve Macaristan’ın Türk Keneşi’ne etkin katılımından memnun olduğumuzu belirtti.