MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 29-04-2022 12:14

Caretta Leyla 7 ay sonra boğularak öldü

Caretta Leyla 7 ay sonra boğularak öldü

Caretta Leyla 7 ay sonra boğularak öldü
İzmir Güzelbahçe'de geçen yıl bulunan Muğla Dalyan'da tedavi edildikten sonra Muğla Valisi Orhan Tavlı tarafından denize bırakılan Leyla isimli caretta öldü. 
Güzelbahçe'de yaralı bulunan ve silahla vurulduğu tespit edilen caretta geçen yıl 12 Nisan'da Dalyan'daki Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi'nde tedaviye alındı.
Uydu takip cihazı takılarak Leyla adı verilen caretta, Eylül'de Vali Orhan Tavlı tarafından denize bırakıldı. Ama 7 aydır takip edilen caretta Leyla'nın boğulma sonucu öldüğü belirlendi.
DEKAMER'den yapılan "Leyla'dan kötü haber" başlıklı yazılı açıklamada, "12.04.2021 tarihinde İzmir Güzelbahçe'de bulunan ve merkezimize getirilen sol ön yüzgeç ve kafatasından yaralı deniz kaplumbağası (Caretta caretta) hemen tedavi altına alınmış ve operasyonda ateşli silah yaralanmasından kaynaklı ⁣65 saçma tanesi tespit edilen yaralı kaplumbağaya Leyla ismi verilmiş ve tedavisinin ardından 27.09.2021 tarihinde uydu takip cihazı takılarak denize bırakılmıştı." denildi ⠀⠀⠀⠀
Leyla'nın T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı projesi kapsamında 7⁣ aydır takip edildiği ve son sinyalin Kuşadası'nın hemen karşısındaki Simi adasından 12 Nisan'da alındığına işaret edilen açıklamada, "Kaplumbağa Cumartesi günü Kuşadası'nda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerince ölü olarak bulundu ve Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği - Ekodosd tarafından ekibimize teslim edildi. ⁣Merkezimiz veteriner hekimlerinin gerçekleştirdiği nekropsi sonucunda ön üyede misina ve ağdan kaynaklanan kesiler tespit edilmiş, ölüm nedeni ise boğulma olarak belirlenmiştir. ⁣Tam 1 yıl sonra, beslenme alanına doğru ilerlerken ikinci kez yaralanarak yaşamını yitiren Leyla'nın hikayesi, denizlerdeki insan kaynaklı tehditlerin boyutunu yansıtırken yaban hayvanlarının hayatta kalma oranlarının ne kadar düşük olduğu hakkında bize önemli ipuçları veriyor." ifadelerine yer verildi.