MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 12-11-2020 22:02   Güncelleme : 12-11-2020 22:02

“Bugün Fidan, Yarın Nefes”

“Bugün Fidan, Yarın Nefes”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan kararla “Milli Ağaçlandırma Günü “olarak ilan edilen 11 Kasım tarihinde “Daha yeşil bir Türkiye” için Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Türkiye'nin 81 ilinde 11.11.2020 tarihinde saat 11:11’ de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 'Geleceğe Nefes' kampanyası kapsamında Muğla’ da 13 ilçede 1350 vatandaşımızın katılımıyla 10.650 fidan toprakla buluştu.

 

 “Geleceğe Nefes” sloganıyla gerçekleştirilen büyük etkinliğin Muğla’daki resmi töreni Menteşe İlçesi Düzeyn mevkiinde gerçekleştirildi. Fidan dikimi etkinliği, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

Etkinlikte, Emirbeyazıt İlkokulu öğrencilerinden Zeynep Bensu Öner “Nefesimsin Benim” şiirini, Şahidi Ortaokulu öğrencilerinden Nehir Çetin “Güzel Ormanım” şiirini okudu.

 

Vali Orhan Tavlı etkinlikte yaptığı konuşmasında, “Ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek, yeşil dokunun gelişmesine katkıda bulunmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak amacıyla Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın himayelerinde daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen olan “Fidan Dikimi Etkinliği” ne hoş geldiniz. 

 

Bugün tüm Türkiye ile eş zamanlı gerçekleştirilen fidan dikme etkinliğinde biz de Muğla olarak 13 ilçemizde 10.650 fidanı toprakla buluşturacağız.


İnsan yaşamı için vazgeçilmez, canlılar için hayati öneme sahip ormanlarımız, bizim en değerli doğal kaynaklarımızdır. Gelecek nesillere doğal miras olarak bırakacağımız, doğamıza, ekonomiye büyük katkıları olan ormanlarımızı korumak, geliştirmek, ağaç dikerek yeni orman alanları oluşturmak ve gelecek nesillere erken yaşlarda ağaç ve orman sevgisini aşılamak, hepimizin görev ve sorumluluğudur. 

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın 11 Kasım gününü “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan etmesiyle birlikte bu anlamlı gün kapsamında her yıl dikilecek fidanlar, orman sahamızın ve ağaç servetimizin daha da artmasına önemli katkılar sağlayacak, yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak ve geleceğe en büyük miras olarak kalacaktır. Bugün 13 ilçemizde 1350 kişinin katılımı ile dikeceğimiz 10.650 fidanın Muğla’ mıza, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi. 

 

Fidan dikimi etkinliğine, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mehmet Korkmaz, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkan Yardımcısı Mertcan Güngör, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, kamu kurum ve kuruluş personelleri, emniyet ve jandarma personelleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.