GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-09-2021 14:33   Güncelleme : 21-09-2021 14:33

Bu nasıl habercilik anlayışı, bu kişilerin arkasında kimler var?

Dalaman’da yayında olan bir haber internet sitesi, resmen habercilik ilkelerini hiçe saydı.

Bu nasıl habercilik anlayışı, bu kişilerin arkasında kimler var?

 

Dalaman’da yayında olan bir haber internet sitesi, resmen habercilik ilkelerini hiçe saydı. Söz konusu haberde Muğla İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ö.Z.’nin mahkeme kararına rağmen kendi site yönetimini kurduğu ileri sürüldü.

Hiçbir şekilde gerçeği yansıtmayan haberde, Dalaman’da bulunan Muğla’nın en büyük 3. sitesi olan; ESKA Evleri adıyla bilinen İncebel Hills Tatil Köyü ile ilgili asılsız iddialar yer alıyor. Gazetecilik ve basın ilkeleri ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bu haberin servis edilmesinde öncülük edenler kimler… Bu haber sitesinin sahibi ve kurucularının arkasında kimler var?

Konu hakkında bilirkişi raporu olmasına rağmen, bu tür bir haberin yayınlanması; resmen akıllara durgunluk veriyor. Muğla İl Emniyet Müdürü Ö.Z. hakkında bu eleştirileri yönelten A.N.G. isimli şahıs hakkında nitelikli dolandırıcılık ve yağma suçu nedeniyle fezleke düzenlendiği öğrenildi. Buna rağmen çıkıp, açıkça asılsız ithamlarda bulunan bu şahıs ve onun haberini yayınlayan haber sitesi; açıkça basın ilkelerini ihlal etmiştir.

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ö.Z.’nin vekili Avukat Fatih Uzun’dan aldığımız bilgilere göre, A.N.G isimli şahsın haberde geçen iddialarına yönelik Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ö.Z hakkında bu iddiaların atfı cürüm mahiyetinde olduğu gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı verildi. ANG isimli şahıs hakkında ise kamu görevlisine hakaret, iftira ve tehdit eylemleri nedeniyle cezalandırılması için Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açılmış, halen bu davanın devam ettiği kaydedildi. Bütün bu resmi kararlara rağmen basın yoluyla asılsız iddialar hakkında Avukat Uzun, gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.