MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 24-11-2020 16:25   Güncelleme : 24-11-2020 16:25

Bu Haftaki Farkındamıyız Programının Konuğu Mehmet Tan Oldu

Bu Haftaki Farkındamıyız Programının Konuğu Mehmet Tan Oldu

Mtürk tv Ekranlarında Yayınlanmaya Başlayan Farkındamıyız Programının Bu Hafataki Konuğu Tan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tan Oldu.

Mehmet Tan İş İnsanı Olarak Emlak Ve İnşaat Alanında Faliyet Gösteren Bir Olsada Kendisi On Parmağında On marifet Diyebileceğimiz Bir Çok Dalda Aktif Çalışan Bir İş İnsanı Aslında. Bizde Bu Özelliğini Bildiğimiz İçin Kendisini Programımıza Davet Ettik. Programda Kendisiyle Sahibi Olduğu Coşgu Eğitim Kurumları Ve Engelli Vatandaşlarımız İçin Açılan Ve Faliyet Gösteren Rehabilitasyon Merkezleri Hakkında Konuştuk. Özel Eğitim dernekleri Federasyonu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Olan Mehmet Tan’dan Çalışmaları Hakkında Bilgi Aldık. Geçtiğimiz Hafta Fedarasyon Başkanı Syn Yunus Kılıç ve Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri İle Ankara’da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sn.Israfil KIŞLA, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn.Fatma Betül SAYAN KAYA, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı MKYK Üyesi Sn. Jülide SARIEROĞLU, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sn.Efkan ALA, AK Parti MKYK Üyesi Sn.Hatice Kübra ÖZTÜRK, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Sn.Muhammet AVCI, MEB Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Sn. Adnan BOYACI, MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Sn.Cengiz METE,’yi Ziyaret Ettiler. Ziyarette

 İçişleri Bakanlığı Genelgesine Göre Özel Eğitim  Kurumlarının Pandemi Sebebiyle Kapatılma Kararına Yönelik Gerçekleştirdikleri Çalışmaların Yanı Sıra Ücret İyileştirmesi ve Servis Ücretlerinin Ödenmesi İle İlgili Görüşmeler Yaptılar. Bunun Yanı Sıra Kurumların Diğer Sıkıntılarının Çözümü İle İlgili Çözüm Önerileride Masya Yatırılarak Hazırlanan Raporların Sunumu Yapıldı. Programımızda Bunun Dışında Coşgu Eğitim Kurumlarının Çalışmaları Hakkında Bilgi Aldığımız Mehmet Tan Şunları Söyledi.

 

Tan grup yönetim kurullu başkanı Mehmet TAN çok yoğunsunuz çok aktifsiniz bilindiği kadarıyla bu hafta farklı bir aktivite vardı faklı bir yoğunluk vardı şehir dışına çıktınız Ankaraya gittiniz Denizliye gittiniz bunlarla ilgili biz bilgi alalım sizden.

Neler yaptık? Neden oralardaydık?

Aslında Tan grup deyince birazda inşat sektörü katamotiv  sektörü eğitim sektörü öncelikle harket ediyoruz daha çok eşim ilgileniyor eğitim işleri ile ama benim asıl mesleğim fizyoterapistim Hacet tepe 2000 mezunuyum yaklaşık 2000 yılından beri rehabilitasyon merkezleriyle ilgileniyorum kendi kurumlarım da var dolayısıyla engelli çocuklarımızın hak ve özgürlükleriyle bir çok eylemlerde bulunduk şimdiye kadar  yaklaşık olarak 2003 de bir derneğimiz vardı dernek kuruldu özel eğitim kurumları derneği ben de bu derneğe   2005 de üye oldum üye olduktan 15 yıl sonra bu dernek çatısı altında engelli çocuklarımızın hakları için yapabilecekleri için sürekli görüşmeler halinde  hem bakanlarımız hem bürokratlarımızla hem siyasetçilerimiz e dönem dönem görüşmeler gerçekleştiriyoruz dönem dönem derken hasbel kader Ankaraya gidip şehir  şehir dolaşıp bu engelli çocuklarımız için ne yapılabilir neler yapmalıyız doğrularımız yanlışlarımız sürekli iletişim halindeyiz yine bu hafta içerisinde Ankara ziyaretlerimiz oldu.tabiki bir pandemi dönemi yaşadık mart ayından haziran ayına kadar bir pandemi dönemi geçti.

Peki pandemi döneminde eğitim kurumlarında neler yapıldı? nasıl bi yöntem izlendi ? pandemi döneminde nasıl bir eğitim yapıld?

Ülkede pandemiyle ilgili ilk önlemler alınmaya başlandığında bütün eğitim kurumlarında olduğu gibi bizim de rehabilitasyon merkezlerimiz kapatıldı bu süreç içerisinde tabi bizim engelli çocuklarımızda şöyle bişi var bizim eğitim süreliliği olduğu için mesela normal okularda öğrenciler 15 tatileri var yaz tatileri var yani ara tatileri var bizim  eğitim devamlılık esastır  yani bir çocuğun bir hafta ara verirseniz o çocuk  almış olduğu  bir çok şeyi unutabiliyor çünkü özel çocuklar dolayısıyla bizim eğitime ara verilmemesi gerekiyordu ama tabiki ülke şartları pandemi süreci son dönem bizim rahabilitasyon merkezlerimiz de kapatıldı ama biz bu süreç içerisinde bütün eğitimci kadromuzla uzaktan eğitim  normalde devlet normal çocuklara eğitim verirken biz özel çocuklarımıza kendi imkanlarımızla kendi  kurduğumuz sistemle uzaktan eğitim sürecine üç ay devam etik ve ilk açılan kurumlarda biz olduk mesala biz 1 Haziranda açıldık normalde devlet okulları 20 Eylülde açılırken biz 1 Haziran itibarıyla açılmamız istendi biz bu süreci biraz daha uzattırarak bakanlığa ön çalışma yapalım kurumlarımızı daha hijyenik hale getirelim gibi çalışmalar yaptık 15 Haziranda açıldık hemen hemen bizim kurumlarımızda kovit vakasına raslanmadı çünkü bizim eğitimlerimiz birebir eğitimler okula gelen öğrenciler izole edilmiş temizlenmiş bir oda içerisinde bir uzman bir öğrenci şeklinde siperlikleri maskeleri takılı bir şekilde iltibat kurdukları için ne bir öğrenciden ne bir eğitimciye nede bir eğitimciden eğitimciye kovit geçme şansı çok azdır bu sürecide çok iyi yönetiğimizide düşünüyorum 3,4 ayı bu şekilde geçirdik  bundan sonraki süreçte şu oldu yine bir pandemi süreci geldi hasta vaka sayımız artı vaka sayısı artınca yine kurumların kapatılması gibi bir gündem ortaya geldi hem bu kapatılma sürecinde  biz Ankara daydık bizde biz pandemi döneminde aldığımız önlemi yani bizim eğitimlerimizin birebir olduğunu yani kovit vakasının çok az yaşandığını olsada bir kaç tane türkiye genelinde yaklaşık olarak 421 bin öğrenciye kurum eğitim veriyor yaklaşık 45 bin çalışanımız var yani dolayısıyla çok büyük bir sektör ama türkiye nin dört bir yanında kurumlar var bu pandemi sürecinde vaka çok az olduğu kurumlar dolayısıyla biz bunları anlattık eğitimde sürekliliği anlattık ve sonuç olarak bir parantez açıldı "Eğitim kurumları kapatılmadan eğitimimize devam etme "kararı alındı bu konuyla ilgili büyük bir şey başardığımı düşünüyorum engellilerimizin  eğitimleri  aksamaması için.

Federasyon olarak bundan sonrakı dönemde ne tür bir  adımlar atacaksınız?

Neleri planlıyorsunuz?

Daha neler gelmeli sizce  bu engelli vatandaşlarımız için?

Bizim fedarasyonumuz yaklaşık Türkiyenin 7 bölgesinde 7 tane derneğimiz var bu bölgesel derneklerimizin birimleri  ile federasyon oluştu yaklaşık 2600 kurumumuz var 2600 kurumun hepsi derneklerimize üye bunlarda yaklaşık 420 bin öğrenci 45 bin personel 2003 yılında bu dernek kuruldu yaklaşık 2005 yılında derneğe üye oldum üye olduktan sonra sürekli yönetim kademesindeydim hemen hemen 15 yıl yönetim kademesindeyim şuanda da yönetimin istişare kurulundayım  şunuda söyleyeyim fedarasyon da siyaset yok federasyonda şu anda yönetimde bir tane CHP li başkanımız var İYİ parti den var MHP den var AK Parti den var . partilerle ilgisi olmayan ama her partiden de üst yönetimdeki insanlarla olan bir fedarasyon alanımız çok geniş 81 ilde yapılanmamız var 81 ilde 81 il  başkanımız var mesela  burda olan muğla il başkanımız  Salih bey  Nursel Özdemir Eğitim Kurumları başkanı ona önermiştim işte il başkanı olması yapılandırırken her il de örgütlerimiz var her ilde de bütün rehabilitasyon merkezlerimizde hemen hemen %99 u bize üye her hangi  bir  iş veya işletme yapılacak ise hızlı bir şekilde  ödeneği bütün siyasi derneklerden destek alaraktan bütün derneklerimizden allah razı olsun hiç bir siyasi partide aman biz buna muhalefetiz biz buna destek vermeyiz demiyorlar bizlere yardım ediyorlar.

Engelli bir ferde sahip olan bir aile veya kişi kuruma nasıl başvurması gerekiyor ?

Nasıl gelmesi gerekiyor,prosüdürü nelerdir ?

Engelli  bir çocuğumuz tespit edildikten sonra hastanede doktarlar tarafından veya aile bir şekilde tespit etikten sonra bizim eğitim kurumlarımıza başvuruyor bizim eğitim kurumlarımıza başvurduktan sonra öğretmenlerimiz çocuğu değerlendiriyor veya bireyi değerlendiriyorlar değerlendirdikten sonra eğer eğitimi almakta uygun ise hastanelere yönlendiriliyor hastanelerden heyet raporu alınıyor hastaneden eğitim alabilir şeklinde kurula giriyor kuruldan rapor alıyor bu kurul raporu ile rehberlik damışma merkezleri var bu milli eğitim bakanına bağlı rehberlik araştırma merkezlerinde ne tür bir eğitim alacağıyla ilgili başvuruluyor oradaki ilgi uzman yöneticilerde eğitimi kendilerince değerlendiriyorlar ne tür eğitimler alması gerekiyor ona karar veriyorlar karar verildikten sonra bir rapor hazırlanıyor o raporla bizim kurumlarımıza tekrar gelerek eğitime başlıyor .her  masrafını devlet karşılıyor ayda 8 saat bireysel eğitim 4 saat grup eğitimi hakkı veriyor devlet bizde bu çocuklarımıza problemlerine göre uzmanlarımızla eğitim veriyoruz ve çocuklarımızı yaşıtları seviyesinde yetiştirmeye çalışıyoruz.

Eğer kişi eğitim kurumuna gelemeyecek düzeyde bir engelli var ise evde eğitim söz konusu oluyor mu?

Federasyonlar la çalışmamız sonrasında evde eğitim alma hakkı getirilerek hastaneden fizik tedavi doktoru ve üç doktorun raporu  getirilerek evde eğitim alabilir raporu ile bizim terapistlerimiz eve gidiyor evde tedavileri uygulanıyor .

Benim engelli bir evladım var okula kendim mi götürüp getirmem gerekiyor peki ?

Bizim bütün rehabilitasyon merkezlerimizin servisleri var çoğunluğuda ücretsiz veriliyor yani çocuk eğitimden önce evinden alınıyor annnesiyle birlikte veya servis hostesiyle birlikte  evinden alınıyor okula getiriliyor okulda eğitimi aldiktan sonra aynı şekilde  tekrar evine geri bırakılıyor bu hizmeti yine rahabilitasyon merkezleri  aynı şekilde % 90 türkiye genelinde  ücretsiz bir şekilde sağlamış oluyor  yani velinin cebinden hiç  para çıkmadan hemen  devlet eğitim imkanı sağlamış oluyor.

Ben çocuğumu okula göndereceğim ama hangi okula ben kendim mi belirliyorum yoksa bölgesel yönlendirmeler oluyor mu?

Her kurumun uzman personel sayısı her kurumun şartları aynı şekilde değil hangi kurum kendşisi için yararlı oluyor ise o kuruma gide bilir kendisi hangi kurumu seçerse ona gide bilir kendi isteğine bağlı . dedi

 

Farkındalık yaratan program “FARKINDA MIYIZ?” Serdar Cemal Süzeroğlu’nun sunumu ile her Cuma Saat:12.00’da ekranlarınızda olacak. Yaşadığımız bu dünyada çoğu zaman görmemezlikten geldiğimiz ya da görmek istemediğimiz kalpleri sevgi dolu engelli bireylerimizin yaşadığı sorunları ve almaları gereken özel eğitim seçeneklerini anlatan programda her hafta konusunda uzman konuklar sizlere çok değerli bilgiler aktaracaklar. Yaşadığımız dünyada tek başımıza olmadığımızın FARKINDA MIYIZ?