FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 23-04-2021 13:46   Güncelleme : 23-04-2021 15:27

Böyle İhale mi Olur ?

Ormanlık alanın ihale şartnamesindeki uyumsuzluklar dikkat çekiyor.

Böyle İhale mi Olur  ?

Karagözler Mevki’nde koylara giden yol üzerinde bulunan 19 bin m2’lik ormanlık alan mesire yeri olarak 26 Nisan 2021 tarihinde ihaleye çıkacağı belirtilmişti. Ormanlık alanın ihale şartnamesi ve sözleşme tasarısındaki uyumsuzluklar dikkat çekiyor. İhalenin bu şartlar altında yapılması yatırımcılar içinde, Orman İşletme Genel Müdürlüğü içinde büyük risk oluşturuyor. 
Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü Fethiye Orman İşletme Şefliği Amenajman Planı 7 no'lu bölme içerisinde kalan Karagözler II C Tipi Mesire Yeri işletme hakkının 20 yıllığına kiraya verilmesi işinin ihalesi öncesi şartname ve örnek sözleşme tasarısında usulsüzlükler olduğu iddia edildi. 
Buna göre verilen şartname ve sözleşme örnekleri incelendiğinde farklılıklar olduğu görülüyor. İhale şartnamesinde ihaleyi kazanan yatırımcının mesire yerlerindeki tüm yatırımlarını, kira süresinin başlangıç süresinden itibaren 2 yıl içerisinde bitirmesi isteniyor. Fakat aynı ihale için verilen sözleşme tasarısında ise bu süre birden 5 yıla çıkıyor.
İhale şartnamesindeki uyumsuzluklar bununla da bitmiyor. Şartnamede yatırımcının 2 yıl içerisinde yatırımlarının bitirilmesi istenirken, bitirildi mi diye denetlemesinin ise 5 yıl sonra yapılacağı maddesi de şaşırtıyor. Bu uyumsuz maddelere göre 2 yıl içerisinde yatırımlar bitirildi mi diye kontrolü 5 yıl sonra bir komisyon tarafından yapılacak. Arada 3 yıllık bir fark göze çarpıyor. 

İhaleye girmek isteyenlere  Aktaş C tipi mesire yerine ait sözleşme örneği verilirken, burada da 5 yıl detayı dikkat çekiyor. 

Bu şekilde yapılacak bir ihale her iki taraf içinde büyük mağduriyetler yaşatabileceği öğrenildi.