BODRUM
Giriş Tarihi : 17-11-2021 15:08   Güncelleme : 17-11-2021 15:08

BODRUM BELEDİYESİKENTİ DOĞAL GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞTURUYOR

KURAKLIĞA ÖNLEM:BODRUM’DA MEVSİMLERE UYGUN BİTKİ VE ÇİÇEKLERLESU TASARRUFU SAĞLANACAK

BODRUM BELEDİYESİKENTİ DOĞAL GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞTURUYOR

Bodrum Belediyesi, ilçe girişi ana arterleri, refüjleri, ana yol üzeri kavşaklarıve caddelerimevsimlik çiçekler ile donatıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, kış ayları yaklaşırken düzenleme ve peyzaj çalışmaları kapsamında yaz aylarında güneşe, kış aylarında ise soğuklara dayanıklı bitkilerin dikimine başladı.

Dünyada yaşanan kuraklık vekaynakların hızla tükenmesi ile oluşanproblemlerin önüne geçmek için önlem alan Bodrum Belediyesi, fazla su istemeyen, güneşe dayanıklı begonvil, zakkum ve aloevera gibi bitkilerle Bodrum’u süslüyor.

YAZ VE KIŞA DAYANIKLI BİTKİLER DİKİLİYOR

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, yapım işleri ve düzenleme çalışmaları kapsamında kavşak ve refüjlere sıcaklara daha dayanıklı, az su isteyen zakkum, begonvil, aloevera gibi bitkilerin dikimine başladı. Ekipler ayrıca yaz kış dayanıklı mevsimlik bitkilerden kasımpatı, sıklamen, çuha, menekşe gibi çiçeklerin ekimini sürdürüyor.

ANA ARTER ZAKKUM, BEGONVİL VE MEVSİMLİK ÇİÇEKLERLE DONATILDI

Bodrum Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ile Karayolları arasında imzalanan protokol kapsamında Bodrum Torba Kavşağı’ndan Turgutreis’e kadar olan yaklaşık 40 kilometrelik yoldaki kavşak ve refüjlerde peyzaj düzenlemesi yapıldı. Lise Kavşağı, GümbetMindos Kavşağı, Ortakent Kavşağı, Bitez Kavşağı ve HortmaCaddesi’nde başlatılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

AMAÇ BODRUMU DOĞAL GÜZELLİĞİNE KAVUŞTURMAK

Yapılan Peyzaj çalışmaları hakkında tüm kavşaklarda yerinde bilgi veren Park ve Bahçeler Müdürü Çağla Turhan,güneşe dayanıklı, daha az su isteyen bitkiler kullanmaya özen gösterdiklerini ifade ederken amaçlarının Bodrum’u doğal güzelliğine kavuşturmak olduğunu belirtti.

Turhan yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi:“Kentimizin doğal görünümünü renklendirmek için mevsimlik çiçeklerimizi dikiyoruz.Bitezkavşakta ana arterlerimize diktiğimiz bitkiler sıklamen, kasımpatı, çuha, menekşe. Biryandan da sahayı temizliyoruz. Gümbet, Lise Kavşağı’nda benzeri bitkilendirme, çiçeklendirme çalışmalarımız devam ediyor. Yine hastane Kavşağı’nda da çalışmalarımız olacak. Daha üst noktalarda bulunanMetro Kavşağı’nda ve OrtakentKavşağı’nda mevsimlik çiçek dikimlerimizi sürdürüyoruz”

“ATA’MIZIN HEYKELİNİ KASIMPATILARLA SÜSLEDİK”

Gümbet Kavşağı’nda bulunan Atatürk heykelinin çevresini kasımpatılarla süslediklerini belirten Turhan şöyle ekledi: “Ata’mızı Kasım’da kaybettiğimiz için heykelinin çevresini kasımpatılarla süsledik, renklendirdik. Tüm şehrimizi girişinden itibaren renklendiriyoruz. Ortakent Bayraklı Kavşağı'ndanTurgutreis’e kadar yaklaşık 10 kilometrelik bir alanda 16 bin adet Bodur Zakkumdikimi yaptık. Araya ağaçlar diktik. Bodur zakkumlar, normal zakkumlarkadar hızlı büyüyen bir bitki değil ama daha dekoratif. Yağışlarnormal seyrinde ilerlerse bahara kadar çiçeğini açacak”/

8 BİN ADET BODUR ÇALI BEGONVİL DİKİMİ YAPILDI

Turhan,sözlerini şöyle noktaladı: “Ortakent’i ana caddeye bağlayan HortmaCaddesi’ndeyiz. Bu caddeyi tekrar düzenledik. Sulama sistemi ile cadde boyunca 3 km boyunca bodur begonviller ve sarıcı begonvillerle bir peyzaj düzenleme çalışması yaptık. Arada eksilen turunçlarımızı ilave ettik. Bodur begonviller çok güzel bir görüntü sergiliyor. Bir sene içerisinde biraz daha toparlayıp kendisini gösterecek”