FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 08-04-2021 12:01   Güncelleme : 08-04-2021 12:01

BİREY EĞİTİM KURUMLARINDA DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ KUTLANDI

BİREY EĞİTİM KURUMLARINDA DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ KUTLANDI

BİREY EĞİTİM KURUMLARINDA DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ KUTLANDI

 

Dünya Otizm Farkındalık Günü sebebiyle Nursel Özdemir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine Birey okulları olarak okuldaki etkinlik programına katıldık.

Ziyaret esnasında okulumuz beden eğitimi öğretmeni müzik öğretmeni ve okul öncesi öğretmeni müzik etkinliği düzenlediler. Sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününde değil, her gün otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarımızın ve velilerimizin yanında olduğumuzu bilmelerini isteriz.Otizm tanısı genellikle 3 yaş sonrasına bırakılmakla birlikte daha erken dönemlerde de tanı almak mümkün olabilmektedir. Doğrudan tanı konulabilmesi ve otizm belirtilerinin tespit edilebiliyor olması, etkilenmekte olan çocuk ve ailenin gelecekteki yaşam kalitelerini yukarı çekebilecek gerekli çalışmaların bir an önce başlatılabilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle, otizmin mümkün olan en erken dönemde fark edilmesi ve tanılanması çok önemli olmaktadır.

OTİZMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir nöro – gelişimsel bozukluk. Otizmin belirtileri en erken yaşamın ilk 6. ayında fark edilebiliyor. Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor.Dedi.

AYFER KURT