GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-01-2022 13:38   Güncelleme : 06-01-2022 13:38

Biçer, “Hayatımda Güzel Bir Kapı Aralandı”

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Kıl Keçisi Destekleme projesinden yararlanan ve 3 keçiyle üretime başlayan üniversite mezunu Cansu Biçer, 1 yılda keçi sayısını 20’ye çıkararak kendisine yeni bir iş alanı yarattı. Biçer, “Bu proje sayesinde hayatımda güzel bir kapı aralandı” dedi.

Biçer, “Hayatımda Güzel Bir Kapı Aralandı”

 

Muğla Büyükşehir Belediyesinin Kıl Keçisi Destekleme projesinden yararlanan ve 3 keçiyle üretime başlayan üniversite mezunu Cansu Biçer, 1 yılda keçi sayısını 20ye çıkararak kendisine yeni bir iş alanı yarattı. Biçer, Bu proje sayesinde hayatımda güzel bir kapı aralandı” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında üretime ve kadın üreticilere destek olmak için 2019 yılında Kıl Keçisi Destekleme projesini başlattı. Pilot bölge olarak Menteşede 40 üreticiyle başlatılan proje 3 yılın sonunda 9 ilçede 266 kadın üreticiye ulaşıldı. Her üreticiye 1 erkek 2 dişi olmak üzere bugüne kadar toplamda 798 kıl keçisi dağıtımı yapıldı.

İlk olarak Menteşede başlatılan projede 2020 yılında Ortaca, Dalaman, Kavaklıdere, 2021 yılında ise Fethiye, Köyceğiz, Ula, Marmaris ve Datçada gerçekleştirildi.

2020 yılında Ortacada destekleme projesinden faydalanan 33 yaşındaki Cansu Küçük, 3 keçiyle başladığıüretim çalışmasında keçi sayısını 20ye çıkararak kendine bir iş alanı yarattı. Üniversite mezunu olduğunu ve uzun zamandır iş bulamadığını belirten Cansu Küçük Pandemi sürecinde gördüğümüz bir ilanla başladı bütün hikayemiz. Küçük bir bahçemiz vardı bu bahçede kendi halimizde çeşitli üretimler yapmaya çalışıyorduk. O sıralarda büyükşehir belediyesinin başlattığı keçi projesini duyduk ve hemen katılmak istedim. İlk başlarda yaparsın, yapamazsın gibi birçok yorumla karşılaştık ama şimdi geldiğimiz noktayla yapabileceğimizi gördükifadelerini kullandı.

3 keçiyle başladım, şuan 20 keçim var

Büyükşehir Belediyesinin projesi kapsamında 3 keçi ile yola çıktığını anlatan Küçük, 1 yılda keçi sayısını 20ye çıkardığını, ekonomik olarak da eve katkıda bulunduğunu dile getirdi. Cansu Küçük 3 keçi ile başladım, 1 yıl içinde sayıyı 20ye ulaştırdım. İlk başlarda kendim de acaba bunu yapabilir miyim diye çekindim fakat bu süreçte büyükşehir belediyemizin veterinerleri bize çok yardımcı oldu. Bugün de yaptığımız kontrolde keçilerimin gebe olduğunu öğrendim. İnşallah baharda yeni yavrular alacağız. Artık bu benim için bir iş haline geldi. Süt ve peynir üreterek eve de katkıda bulunuyorum dedi.

Başkan Gürün ve personeline çok teşekkür ederim

Projeyi başlatan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürüne ve her türlü desteklerinden dolayıçalışanlarına teşekkür eden Küçük, imkânı olanların üretime yönelmesini tavsiye etti. Üretimin bu zamanda önemli olduğunu söyleyen Cansu Küçük Bu işi yaptıktan sonra şu anda dışarıda yapabileceğim herhangi bir iş bu yaptığım işin yerine beni tatmin etmez. Doğanın ve üretimin içine girince bunların kıymetini bir kez daha anladım ve kendimi buldum. Doğayla iç içe olmak, üretmek ve ürettiğinizin karşılığını almak çok güzel bir duygu. Sadece bu alanda değil, imkânı olan herkesi üretime yönelmesini tavsiye ederim. Bir karış da olsa toprağımıza sahip çıkalım dedi.