GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2022 17:14   Güncelleme : 18-01-2022 17:14

BEŞKAZA AĞZI MERCEK ALTINDA

Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Ocak ayı toplantısı, Menteşe ilçesindeki Keyf-i Çadır restoranda gerçekleştirildi.

BEŞKAZA AĞZI MERCEK ALTINDA

Saklı kelime zengini: “Beşkaza”

 

Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Ocak ayı toplantısı, Menteşe ilçesindeki Keyf-i Çadır restoranda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında bir aylık faaliyetleri değerlendiren Başkan Devrim Karakuş, platformca yönetilen ve bir yıldır “Beşkazaya Dair” isimli resmi Facebook hesabında derlenen, Beşkaza Yöresine ait kelimelerin biriktirildiğini ve artık bu konuda da çalışma yapacaklarını ifade etti.

Platform üyesi ve Öğretim Görevlisi Osman Köse de konuyla ilgili hazırladığı sunumu gerçekleştirdi.

2022’nin ilk toplantısına konuşmacı olarak katılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akar ise genel olarak yöre ağızları ve Muğla ağzı ile ilgili bilgiler aktardı.

Akar, platformca derlenen ve Öğretim Görevlisi Osman Köse tarafından sunulan Beşkaza Yöresi kelimelerinin kökleri ile ilgili bilgiler vererek, “-ı boturu” grubuna ait olduğu ifade edilen yörede kullanılan ağızın bozulmamış ve orijinalliğini koruyan bir grup olduğunu, bu konuda kalıcı bir eser bırakılmasının ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine değindi.

Platform Başkanı Devrim Karakuş, toplantıya katılan Genç Beşkazalıların bu gerekçelerle oluşturulduğunu ve kalıcı eser bırakılması konusunda platformun üstüne düşeni yapacağını belirterek katılımcılara teşekkür etti.