MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 14-06-2022 18:02

Belediye önünde slogan atarak beklediler

MUÇEP Menteşe Meclisi​, Deştin Çevre Platformu​​ ve Bayır Çevre Komitesi üyeleri; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’u, Menteşe Belediyesi önünde slogan atarak beklediler.

Belediye önünde slogan atarak beklediler

 

 

MUÇEP Menteşe Meclisi​, Deştin Çevre Platformu​​ ve Bayır Çevre Komitesi üyeleri; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’u, Menteşe Belediyesi önünde slogan atarak beklediler.

 

Geçtiğimiz günlerde Bayır Mahallesi’nde kurulacak olan çimento fabrikasına Menteşe Belediyesi tarafından ruhsat verilmişti. Bu durum çevredeki vatandaşların ve çevrecilerin tepkisine neden olmuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un, Menteşe Belediyesi’ni ziyaret edeceğini öğrenen MUÇEP Menteşe Meclisi​, Deştin Çevre Platformu​​ ve Bayır Çevre Komitesi üyeleri Sınırsızlık Meydanı’ndan yürüyerek Menteşe Belediyesi’nin önüne geldiler.

 

Platform ve komite üyeleri “Direne direne kazanacağız”, “Deştin Çayı özgür akacak” sloganları atarken, köylü kadınlar ellerinde “Çimento fabrikasına hayır” yazılı pankart taşıdırlar. Fabrikaya ruhsat verilmesini alkışlarla protesto eden vatandaşlar, “Çimentocu şirket Muğla’yı terk et” şeklinde sloganlar attılar. Olay esnasında polis ve zabıta ekipleri çevrede önlem aldı.

 

MUÇEP Menteşe Meclisi​, Deştin Çevre Platformu​​ ve Bayır Çevre Komitesi tarafından hazırlanan ortak basın açıklamasında, “Çimento Yıkım Projesine karşı doğamızı ve yaşam alanlarımızı korumak için altı aydır mücadele ediyoruz. 64 gündür de Bayır direniş çadırında gece-gündüz nöbet tutuyoruz. Çimento Yıkım Projesinin durdurulması için ilk yapılması gereken iş Menteşe Belediyesi tarafından verilmiş yapı ruhsatının iptalidir. Yapı ruhsatının iptali Muğla’mız için hayati önemdedir. 17 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da TBMM’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük. Derdimizi anlattık. Menteşe Belediyesi’nin vermiş olduğu Yapı ruhsatının iptalinin Muğla’mız için ne kadar hayati bir karar olduğunu anlattık. Desteğini aldık. Daha sonra 27 Mayıs 2022 tarihinde CHP İl binasında CHP Doğa hakları ve Çevreden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç basının ve bizim önümüzde bir hafta on gün gibi bir süre içinde amasız fakatsız sorunun çözüleceğini söyledi. 10 Haziran 2022 tarihinde de Muğla CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nu ziyaret edip, beklentimizi dile getirdik. Bugün, bize verilen sözün 18’inci günündeyiz. Yapı ruhsatı halen iptal edilmedi ve Çimento Yıkım Projesi hızla devam ediyor. Bugün CHP Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un, Menteşe Belediyesi’ni ziyaret edeceğini öğrendik. Derdimizi ona da anlatmak ve desteğini almak için bizler Sınırsızlık Meydanı’ndan, Menteşe Belediyesi önüne kadar yürüdük. Çimento Yıkım Projesi bir an önce durdurulmalı ve doğamızın daha fazla katledilmesine izin verilmemelidir. Mücadelemiz çimentocu şirket Muğla’yı terk edene kadar sürecektir. Deştin Çayı özgür akacak, Muğla cennet kalacaktır” denildi.

Çevrecilerin ve vatandaşların bekleyişinin Menteşe Belediyesi önünde devam ettiği öğrenildi.