ORTACA
Giriş Tarihi : 26-01-2022 17:59   Güncelleme : 26-01-2022 17:59

Başkan Uzundemir, “Belediyemizde asgari ücret 5 bin 100 TL”

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, Serap Ülkü Özdemir’in sunduğu Gündem Özel programının konuğu Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir oldu. Başkan Uzundemir gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan Uzundemir, “Belediyemizde asgari ücret 5 bin 100 TL”

 

 

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, Serap Ülkü Özdemir’in sunduğu Gündem Özel programının konuğu Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir oldu. Başkan Uzundemir gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Ortaca Belediyesi olarak asgari ücreti 5 bin 100 TL çıkardıklarını kaydeden Belediye Başkanı Alim Uzundemir, 23 milyon TL borç ile aldıkları belediye kasasında şu anda 18 milyon TL’ye yakın paraları olduklarını belirtti. Çalışanları ekonomi karşısında ezdirmemek adına böyle bir çalışmaya imza attıklarını dile getiren Başkan Uzundemir, emeğin laf ile olmadığının altını çizdi.

 

Programın başında Ankara ziyaretleri hakkında bilgiler aktaran Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, “Ankara programımızda Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız ile bir görüşmemiz oldu. Taleplerimizi ilettiğimizde olumlu karşıladılar. Bize yardımcı olacaklarını belirttiler. Bakanımıza ziyaretimizde 6 adet halı saha, bir gençlik merkezi ve bir de kapalı spor salonu sözü aldık. Önümüzdeki günlerde protokolümüzü imzalayıp, bunları ilçemize kazandırmış olacağız” dedi.

 

ÜLKEMİZE YAPILAN BİR OPERASYONDUR

Açıklamasını sürdüren Başkan Uzundemir, “Dünyayı etkileyen korona virüs salgını nedeniyle, ülkemizin ekonomisinde de olumsuzluklar yaşandı. Dolar kuru üzerinden ülkemize oyunlar oynanıyor. Bazı gıdaların karaborsaya düşürülmek istenmesini, Cumhur İttifakı’na ve ülkemize yapılan bir operasyon olarak görüyorum. Zor bir süreçten geçiyoruz. Ama milletimizin bu süreci atlatacağına inanıyorum. Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nda ecdadımız bu vatanı kazma kürek ile kurtardığı için onlarla gurur duyuyoruz. Böyle bir ecdadın torunları olarak, bizim de aynı mücadeleyi vermemiz gerekiyor. Ülkemizi dolara değişmememiz lazım. Halkımız sağduyulu olduğu sürece bizi hiç kimse alt edemez” şeklinde ifadeler kullandı.  

 

ORTACA BELEDİYESİ’NDE ASGARİ ÜCRET 5 BİN 100 TL

Ortaca Belediyesi olarak asgari ücreti 5 bin 100 TL olarak belirlediklerini ifade eden Uzundemir, “Sayın Cumhurbaşkanımız asgari ücreti 4 bin 250 TL’ye çıkardığında, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu; CHP’li belediyelerde asgari ücreti 4 bin 500 TL’ye çıkaracaklarını söyledi. Belediye olarak bizler genel başkanımızın talimatlarıyla bu ücreti 5 bin 100 TL olarak belirledik. MHP’li Ortaca Belediyesi’nde asgari ücret 5 bin 100 TL’dir. Ortaca Belediyesi’ni aldığımızda 23 milyon hatta daha fazla borcu vardı. Hiç unutmuyorum kasamızda 13 bin TL paramız vardı. Bir ay sonra maaşları nasıl ödeyeceğimizi hesaplıyorduk. Yeni yıla belediyemiz sıfır borç ile girdi. Kasamızda da 18 milyon TL’ye yakın paramız var. Kasamızdaki parayı yatırım için kullanacağız. Dalyan’a yapacağımız kapalı pazar yeri 10 milyon TL civarında bir proje. Geçen ay ihaleye çıkmıştık fakat maliyetler değişiklik gösterdiği için ihaleye giren olmadı. Bu ay bir kez daha çıkacağız. Dalyan’da kıyı kenar çalışmaları devam ediyor. O da yaklaşık 10 milyon TL’lik bir çalışma. Bunların paraları hazır. Ben geldiğimiz durumu anlatmaya çalışıyorum. 23 milyon TL borç ile gelmişsiniz, bu seviyelere ulaşmışsınız ve çalışanlarınızın ekonomi karşısında ezilmemesi için asgari ücreti 5 bin 100 TL yapmışsınız. Bir yönetici olarak gurur duyduğum bir konu. Emek laf ile olmuyor” diye konuştu.  

 

TAMAMEN ALGI OPERASYONU

Başkan Uzundemir, “Vatandaşlarımızın affına sığınarak söylüyorum, bir halk tabirimiz vardır; ‘Bekara karı boşamak kolaydır’ diye. Siz gelip elektriği bedava vereceksiniz ama bunu nasıl yapacağınızı anlatın. İnsanlar buna inanacak kadar saf değil. Benim tavsiyem elektriği bedava vermek yerine suyu düşürsünler. Ayrımcı olunmamalı ve insanları kandırma yoluna gidilmemelidir. Yapılan tamamen algı operasyonudur” şeklinde konuştu.

 

ORTACA İÇİN GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

Ortaca için durmadan çalıştıklarını söyleyen Uzundemir, “Ortaca yatırıma aç bir ilçe. Şu zamana kadar hiçbir şey yapılmamış. Göreve geldiğimiz andan itibaren 500 bin metrekareye yakın parke taşı döşedik. 2021 yılında 90 bin metrekareye yakın parke taşı yaptık. 38 bin metrekare de asfalt çalışması yaptık. 40 bin metrekareye yakın da yeni stabilize yol açtık. Bunlar fen işlerimiz tarafından yapılan yatırımlardır. Bunun yanında eski borçları ve vergileri ödüyorsunuz. Geçen yıl ortalama 18 bin ton çöp topladık. Bunların hepsi bir maliyet ve gider. Bunun yanında geri dönüşüm için 180 civarında çöp konteynırı koyduk. Ortaca için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

 

DEVLET MALI YETİM MALIDIR

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, “Hibe olarak 4 araç aldık. 2021 yılında ihtiyaç sahipleri için bin 800 civarında gıda kolisinin dağıtımı yapıldı. 565 aileye yakacak yardımı yapıldı. Kültür müdürlüğümüz milli bayramlarda araçlardan müzik yayını yaparak, halkımıza bayram coşkusu yaşattı. Çocuklarımıza yönelik çeşitli aktiviteler düzenlendi. Yeni dönemde projelerimiz arasında Millet Bahçesi ve belediye binamız var. Yine mahallelerimizde çok amaçlı salonları ve 12 bin metrekarelik parke çalışmasının ihalesi yapılacak. Bilgisayar programında bir hata buldum. Oradaki açıktan bütçe artışımız oldu. Taş ocağımızdan dolgu malzemesi satışından 2018 yılında 15-20 bin TL civarında gelir elde edilirken, 2021 yılında bunu 1 milyon 870 bin TL’ye çıkarmışız. Bunun yanında para kazanmakla değil, tasarruf etmekle de oluyor. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun dediği gibi ‘Devlet malı yetim malıdır’ düşüncesiyle hareket ederseniz, bu işler oluyor” dedi.