TARIM
Giriş Tarihi : 17-11-2021 09:27   Güncelleme : 17-11-2021 09:27

Başkan Karayiğit, “Üreticiler kazanç elde edemiyor”

Fethiye, Seydikemer ve bölgemizde örtü altı ve açık alanlarda üretim yapan çiftçiler; maliyetlerin yüksek; fiyatların ise düşüklüğünden şikayet ediyor.

Başkan Karayiğit, “Üreticiler kazanç elde edemiyor”

 

 

Fethiye, Seydikemer ve bölgemizde örtü altı ve açık alanlarda üretim yapan çiftçiler; maliyetlerin yüksek; fiyatların ise düşüklüğünden şikayet ediyor. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, üreticilerin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini dile getirerek; üretilen ürünlerin maliyetinin altına satıldığını ve kazanç elde edilemediğini vurguladı.

 

Üreticiler girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı, üretim yapmakta büyük zorluk yaşıyor. Fethiye ve çevresinde üretim yapan çiftçiler, fiyatların düşüklüğünden dert yanarken; diğer taraftan da girdi maliyetlerinin her geçen gün yükselmesine tepki gösteriyorlar. Hasat zamanı olması nedeni ile daha çok domates üreticileri, domatesin maliyetinin 2,5-3 TL olduğunu ama satış fiyatının 1,5 ila 2,5 TL olduğunu söylediler.

 

Çiftçilerin sorunlarını yakından takip ettiklerinin altını çizen Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit üreticilerin hakkının yendiğini, böyle giderse çiftçilerin üretim yapmayı bırakacağını kaydetti. İklim şartlarından dolayı su sorununa da değinen Başkan Karayiğit, yetkilileri göreve davet etti.

 

TAHLİL SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit yaptığı açıklamada, “Karaçulha Toptancı Hali’nde fiyatlara baktığımız zaman domatesin fiyatı 1,5 ve 2,5 TL arasında değişiyor. En büyük sebebi ihracatın çok yavaş olması... Duyumlarımıza göre Rusya bizim yaptığımız tahlilleri kabul etmiyor. Kendisi tahlil yapmak şartıyla tırlarımızı sınır kapısından sokuyor. Bu da tırlarımızın bir hafta orada beklemesi demek. Bu da domatesin suyunun çıkmasına neden oluyor. Bu durum limonda da aynı… Büyük bir sıkıntı... Tahlil sorunlarının çözülmesi ve ihracatın artması lazım” dedi.

 

MUHATAP BULAMIYORUZ

Açıklamasını sürdüren Başkan Karayiğit, “Çiftçimiz bu sene iklim ve ekonomik şartlardan dolayı çok kötü bir dönem yaşıyor. Kendi imkanlarıyla on metre alttan çıkardıkları kuyu sularında bile çekilme görülmeye başladı. Yanıklar ve Kargı mahallelerinde 7-8 metrelik kuyulardan su çekildiğine hiç şahit olmamıştım. Orada bile su yarı yarıya düştü. Çiftçinin bir mağduriyeti de burada var. Sulama birlikleri ve Devlet Su İşleri çalıştırdıkları sucuların yağmurdan sonra işlerine son verdi. Hatlarda hiç su yok. Çiftçilerin narenciyeleri kurumaya yüz tuttu. Ürününü sulamak istiyor ama sucu yok muhatap yok. Devlet Su İşleri ve yetkili yerlere buradan seslenmek istiyorum. En azından su hizmetlerini takip eden görevlileri yeniden çağırırsanız, çiftçilerimiz rahatlamış olacaklar” diye konuştu.

 

ŞARTLAR ÇOK ZOR

Başkan Karayiğit, “Siz de biliyorsunuz, doların durumu her şeyin zamlanması demek. Akşam doğal gaza yine zam geldi. Ne yapsın bu çiftçi? Buğday ihracatı yavaş… 2,5 liraya satılan domates kurtarır mı? Hayır. En kötü 3,5- 4 TL maliyeti var. Çiftçi emeğine mi yansın harcayacağı parayı mı düşünsün? Bayiler elinde ki gübreyi vermek istemiyor. Onlar da haklı. Depodaki gübreyi verdiği zaman sattığı fiyattan yeniden gübre alamayacak. Çiftçi ‘gübre fiyatları düşer mi? ‘ diye soruyor. Düşmez. İleride gübre yok olabilir. Nasıl şimdi bazı yerlerde şeker yok, onlar da yok olabilir. İl koordinasyon kurulunda aldığımız kararlardan Ankara’ya iletiyoruz. İnşallah Ankara’da ilgili Bakanlıklarda bu konular görüşülüp çözüme kavuşturulur. Biz de buradan çiftçimize müjdeli haberi veririz. Bir gübrenin 480 TL olduğu yerde çiftçilik nasıl yapılır benim aklım ermedi. Eren varsa bana da akıl verirse sevinirim” ifadelerini kullandı.