BODRUM
Giriş Tarihi : 13-10-2021 11:23   Güncelleme : 13-10-2021 11:23

BAŞKAN ARAS BRÜKSEL'DEKİ FORUM'DA TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETTİ

BAŞKAN ARAS GLOBAL TURİZM FORUMDA KONUŞTU Global Tourism Forum Liderler Zirvesi, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın da katılımıyla Brüksel'de gerçekleştirildi.

BAŞKAN ARAS BRÜKSEL'DEKİ FORUM'DA TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETTİ

 

BAŞKAN ARAS GLOBAL TURİZM FORUMDA KONUŞTU

Global Tourism Forum Liderler Zirvesi, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın da katılımıyla Brüksel'de gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz Haziran ayında Bodrum Belediyesi ev sahipliğinde  gerçekleştirilen, Dünya Turizm Forumu Enstitüsü’nün girişimi olan Küresel Turizm Forumu (Global Tourism Forum) Liderler Zirvesi'nin ikinci ayağı Belçika'nın başkenti Brüksel gerçekleştirildi. Ülkemizi ve Bodrum'u temsilen foruma katılan tek Türk temsilci olan Başkan Ahmet Aras, "Sürdürelebilir Lüks Seyahat" başlığı altında turizmdeki yeni normalleşme hakkında açıklamalarda bulundu.

Önceki gün başlayan forumda, turizm penceresinden “yeni normal”’de turizm-seyahat sektöründeki ulaşım bağlamında sorunlar ve ihtiyaçlar ele alındı. Forum’da ayrıca konuşmacılar tarafından havacılık sektörünün geleceği, yenilenebilir enerji modellerinin kentlerde uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği, uluslararası iş seyahatleri ve etkinlikleri, teknolojik inovasyon, seyahat ve turizm sektörünün dijital dönüşümü, post-pandemi döneminde konaklama sektörünün durumu, turizm sektöründe yerel kültürel yapının yeterince deneyimlenememe sorunları ve yeni turizm modelleri üzerine konuşmalar gerçekleştirildi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Avrupa Parlamentosu Üyesi Ismail Ertuğ, Global Turizm Forum Enstitüsü Ceo’su Sumaira Isaacs ve Global Turizm Forum Enstitüsü Genel Sekreteri Dr. Taleb Rifai’nin konuşmalarıyla açılan forumda; Avrupa’nın önemli şehirlerinin belediye başkanları, birçok turizm markasının temsilcisi, önemli STK’lar, turizm bakanları ve sektörün önemli paydaşları da yer aldı.

Bodrum'u ve Türkiye'yi temsil etmekten mutluluk duyduğunu söyleyen ve Bodrum'da gerçekleşen Global Tourism Forum 2021'e katılanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, pandemi dönemindeki turizm verilerini paylaştı.

"Yeni normalde, içinde bulduğumuz bu yeni dönemde değişen koşullara göre pandemi öncesi Bodrum'a geri dönmeyi hedefliyoruz." diyen Başkan Aras, " Genelde Türkiye, özelde de Bodrum; zengin kültürel çeşitlilik, misafirperverlik, zengin tarihi miras ve eşsiz doğal güzellikler gibi birçok imkana sahiptir." dedi.

BAŞKAN ARAS: DOĞANIN EKOLOJİK DÖNGÜSÜNE SAYGI DUYMAK ZORUNDAYIZ

Global Turizm Forumu'nda konuşan Başkan Aras sözlerine şöyle devam etti:

"Bu yeni normal kapsamında, Bodrum olarak asıl amacımız önce yerel işletmeleri korumak ve ayakta tutmak, ardından yerel turizmi, akabinde Covid-19 tedbirlerini de göz önünde bulundurarak güvenli seyahat ile ulusal turizmi ve sonrasında tüm dünyadan Bodrum’a direk uçuşlar aracılığı ile uluslararası turizmi yaşatmaktır. Amacımız bu yeni koşullara uyum sağlamak ve altyapımızı güçlendirirken diğer yandan doğanın ekolojik döngüsüne saygı duymak ve sürdürülebilir bir turizm için Bodrum'da turizmi 12 ay boyunca yaşatmaktır.”