TV Program
Giriş Tarihi : 23-09-2021 16:44   Güncelleme : 23-09-2021 16:44

Başkan Adayı Demirtaş, “Hedefimiz hizmet sunan bir oda”

​​​​​​​MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, (Efsane) Erkan Kaçmaz’ın hazırlayıp sunduğu Efsane ile Haftaya Bakış programının bu haftaki konuğu Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Kamil Mutlu Demirtaş oldu.

Başkan Adayı Demirtaş, “Hedefimiz hizmet sunan bir oda”

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, (Efsane) Erkan Kaçmaz’ın hazırlayıp sunduğu Efsane ile Haftaya Bakış programının bu haftaki konuğu Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Kamil Mutlu Demirtaş oldu.

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Kamil Mutlu Demirtaş, canlı yayında seçim çalışmaları ve projeleri hakkında bilgiler aktardı. Başkan Adayı Demirtaş, “Uzun yıllardır Fethiye’de esnaflık yapıyorum. Pandemi ülkemizi ve dünyayı olumsuz etkiledi. Esnaflar bu süreçte büyük sıkıntılar yaşadı. Kargo firmaları olarak bizler Kovid-19 salgını döneminde faaliyetlerimize aralıksız devam ettik. Sokağa çıkma kısıtlamalarında internet alışverişi olduğu için bizlerin iş hacminde artış oldu. Fakat küçük esnaflarımızın çoğu kapanmalardan etkilendi; kiralarını ve diğer vergilerini ödemekte zorluk yaşadılar. Devletimiz elinden geleni yaptı. Doğrudan veya kurumlar aracılığıyla yardımlarda bulunuldu. Salgın sürecinde esnafımıza hiç sahip çıkılmadı. Devletin desteklerinden birçok arkadaşımızın haberi olmadı. Dışarıdan yoğun bir göç aldığımız için Fethiye’de ev ve işyeri kira oranlarında artışlar oldu. Halkımızın ve esnafımızın kazancı düşerken, giderleri arttı” dedi.

Açıklamalarını sürdüren Demirtaş, “Oda başkanlığı gönül işi… Ekibimizle birlikte esnafımızın sahipsiz olduğunu gördük ve başkanlığa aday olduk. 5 bin esnafımızın derdiyle dertlenme, mutluluklarıyla sevinmeye geldik. Oda başkanı her zaman dert dinleyip, çözüm üretecek. Pandemi sürecinde yardımlarla ilgili hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Bunu aktarmak odanın görevi. İlçe genelinde ziyaretlerimizde sadece bu dönem oy istemeye geldiğimizi, önümüzdeki dönem çayınızı içmeye geleceğimizi ifade ediyoruz. Hedefimiz hizmet sunan bir kurumun olması. Devletin sağladığı yardımlardan ancak belirli kişiler yararlanabildi. Bu eşit paylaştırılsa, en azından esnaflara can suyu olur. Şu an siftah edemiyor ve kirasını ödeyemiyor. Göreve geldiğimiz takdirde, 28 kişilik yönetim kurulumuzla birlikte tüm üyelerimizle tek tek ilgileneceğiz. 15 yıl önce Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası, ilçemizin en parlak sivil toplum kuruluşuydu. Hastanesi ve mesleki eğitim merkezi ile adından oldukça söz ettirdi. Şu anda FTSO şaha kalkarken, bizim odamız piyasada yok. Biz her yere gideceğiz ve herkesin kapısını tek tek çalacağız. Bizim amacımız da Fethiye’ye kalıcı bir eser bırakmak. Hala oda başkanının seçimle geldiğini ve mevcut başkanın ismini bilmeyenler var. Biz kendimizi anlattığımız zaman sevgiyle karşılaşıyoruz. Esnaflarımız kıyıda köşede kalmış ve unutulmuş. Biz yönetim olarak kendimize 2 dönem belirledik. Fethiye’nin gelişmesini istiyorsak, yeniliğe açık olacağız. Bunu kendimize huy edinmeliyiz” diye konuştu.

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Kamil Mutlu Demirtaş, “Pandemi sürecinde internetten alışveriş yapıldı. Çamaşır suyu, kulak temizleme pamuğu ve diğer malzemeler hep dijital mağazalardan yapıldı. Bunun nedeni de evinin kapısına kadar geldiği için… Bizim bir projemiz var, ilçemizdeki odalarla bir araya gelip; bir platform oluşturacağız. Tüm sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edip, Fethiye’yi ayağa kaldıracağız. Tüm esnaflarımızı ve işletmeleri bu projede buluşturacağız. Fethiye’deki tüm esnaflar, ülke genelinde satış yapacak. Fethiye’ye gelen kargoların çoğu, internetten yapılan satışlar. Esnaflarımıza bununla ilgili bilgilendirmeleri yapacağız. Odamızın bir web sayfası yok. İlk 2 ay içerisinde web sitemizi kuracağız. Biz vatandaşın ayağına gideceğiz. Belgeleri, ödemeleri hatta kredi başvurularını bile buradan yapabilecekler. Tüm kredi ve diğer bilgilendirmeleri de buradan gerçekleştireceğiz. Odaya gelmelerine gerek kalmayacak. Tüm üyelerimiz neler yapıldığını görebilecek. Şeffaf olacağız. Esnaf Hastanesi’nden esnafların faydalanabilmesi adına gerekli çalışmaları yapacağız. Bu yönde ilgili kuruluşlarla görüşmelerimizi yapıp, esnaflarımız için gerekli indirimleri sağlayacağız. Sanayi sitesinde esnaflar, olası bir kazaya karşı bir poliklinik istiyorlar. Bu yönde de ne gerekiyorsa yerine getireceğiz. Esnaf Hastanesi, kaymakamlık ve belediye ile istişarelerde bulunacağız. Ufkumuzu esnaflarla açacağız. Her türlü düşünceye ve projeye açığız. Birlikte hareket edersek, başarılı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Fuarlar ve diğer organizasyonlarda hep birlikte hareket edeceğiz. Çarşı esnafının en büyük sorunu ise trafik. Ziyaretlerimizde bu sorunu çözemeyeceğimizi ama çözümü adına gerekli mercilerle görüşeceğimizi söylüyoruz. Olayı burada siyasileştirenler de var. Sorunların çözümü adına elimizden geleni yapacağız. Ücretsiz yabancı dil ve diksiyon kursları açacağız. Şu an seçim sürecindeyiz. Benimle beraber 3 aday var. Bu bir yarış. Kendini en iyi ifade eden kazansın. Hayırlısıyla biz bu ipi göğüsleyeceğimize inanıyorum. Seçim günü tüm esnaflarımızın sandığa gelmesini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.