TV Program
Giriş Tarihi : 15-06-2022 14:28

Bakan Soylu’dan Muğla’ya övgü

Bakan Soylu’dan Muğla’ya övgüİçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuk olduğu bir televizyon programında, yurt genelinde her gün 112 acil çağrı merkezlerine gelen çağrıların yüzde 65’inin asılsız olduğuna vurgu yaparak, bu konuda en başarılı illerin başında Muğla’nın geldiğini söyledi.
Asılsız çağrılara dikkat çeken Soylu, vatandaşlara bu konuda çağrıda bulundu.
Türkiye'de 81 tane 112 acil çağrı merkezi bulunduğunu belirten Soylu, “Türkiye'deki çağrı merkezlerimize günde 300 bin çağrı geliyor. Sağlıktan afete, polisten jandarmaya, sahil güvenliğe kadar hepsi burada toplandı. Bu proje yaklaşık 12-13 yıl önce başlamıştı. 2021 yılı sonu itibariyle Türkiye'de 81 ilde bu çağrı merkezlerinin tamamına geçtik.” dedi.
Soylu, merkezlerin en temel sıkıntılardan bir tanesinin asılsız çağrılar olduğuna dikkati çekti. 
Yurt genelinde her gün yüzde 65 asılsız çağrı alındığını vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:
“Bir çocuğun boğazına bir şey tıkanmışsa, annesi ya da kardeşi 112 Acil Çağrı Merkezini aradığı zaman ulaşamadı anlamına gelir. Her 100 çağrıdan 65’i ya da 67’si asılsız çağrı olması çok korkunç bir rakam. Bunu çok iyi konuma getiren illerimiz var. Mesela Muğla bunlardan birincisi. Uzun zamandır çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan bir ricam var. Burayı kendi işi dışında meşgul edilmemesi gerekiyor. Telefonu denemek için arayanlar var.”