GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-08-2021 14:00   Güncelleme : 07-08-2021 14:00

Bakan Pakdemirli, “Mücadelemiz aralıksız sürüyor”         

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla ilçelerinde devam eden orman yangınları ile ilgili açıklamada bulundu. Ula’dan son bilgilerin aktarıldığı basın toplantısı, MTÜRK TV ekranlarından izleyicilerimize aktarıldı.

Bakan Pakdemirli, “Mücadelemiz aralıksız sürüyor”          

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla ilçelerinde devam eden orman yangınları ile ilgili açıklamada bulundu. Ula’dan son bilgilerin aktarıldığı basın toplantısı, MTÜRK TV ekranlarından izleyicilerimize aktarıldı.

Milas yangınının devam ettiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şu an için alevlerin uykuya daldığını; ilerleyen süreçte artış olabileceğini vurguladı. 4 odak noktasından çembere alınan alevlere müdahalenin sürdüğünü dile getiren Bakan Bekir Pakdemirli; bitki örtüsü arasında bir yangına ise tüm yolları denemelerine rağmen ulaşamadıklarını ifade etti. Türkiye genelinde 28 Temmuz tarihinde başlayan ve farklı noktalarda ortaya çıkan 223 yangından 217’sinin söndürüldüğü öğrenildi.  

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli canlı yayında yaptığı açıklamalarda, “223 yangından 217'si kontrol altına alınmış durumda. 2 ilde 6 noktada orman yangını sürüyor. Marmaris, Seydikemer, Yılanlı, Nazilli, Bozdoğan, Karacasu, Karabük, Burdur, Adana, Denizli kontrol altında. Dün irice sayılabilecek yangınlar 12'ydi. Şu an 6 tane var. Bakanlığımız dışından yapılan açıklamalarda kamuoyunu yanıltıyorlar. Yalnızca Bakanlığımızın açıklamalarını dikkate almayın. Milas yangını şu an sürüyor. Arazi şartları çok zorlu. 4 odağın etrafı çevrildi. Ama bir noktaya araziden dolayı gidemiyoruz. Dozerler ile bile ulaşamadık. Önemli bir tehlike şu an için arz etmiyor. Takip ediyoruz. Termik santrali tehdit etmiyor” dedi.

Açıklamasını sürdüren Bakan Pakdemirli, “Milas orman yangınının 7. gününde, Fesleğen Mahallesi ve Yeniköy Termik Santrali hattında devam eden alevler, etkisini kaybetti. Yangının söndürüldüğü Antalya'daki ekiplerin bu bölgeye sevk edilmesiyle birlikte havadan müdahale yoğunlaştı. Milas’a bağlı kırsal Beyciler Mahallesi'nde 31 Temmuz'da çıkan orman yangını, Bodrum'un Mazı ve Gökpınar mahallelerine sıçradı. Ekiplerin müdahalesiyle yangın kısmi olarak kontrol altına alındı. Ancak rüzgarın yön değiştirmesiyle Mazı Mahallesi, yeniden tehlikeye girdi. Önce Aşağı Mazı, ardından Yukarı Mazı mevkilerindeki evler, alevlere teslim oldu. Her iki bölge de tahliye edildi. Sürekli yön değiştiren rüzgar nedeniyle alevler Çökertme koyu ve Gökbel Mahallesi'nde etkili oldu. Buradaki mahalleler tahliye edilirken, bu kez alevler Türkevleri Mahallesi'ne yöneldi. Dağınık yerleşimin olduğu mahalledeki 3 ev kullanılmaz hale geldi. Havadan müdahalenin başlamasıyla Çökertme'deki alevler, kontrol altına alındı” ifadelerini kullandı.