FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 25-05-2022 09:51

Bahar yarıyılı kapanış dersi ile tamamlandı

Fethiye Tazelenme Üniversitesi bahar yarıyılı eğitimini Fethiye dışında yaşayan öğrencilerinin de katıldığı Letoon antik kentinde yaptığı kapanış dersi ile tamamladı.

Bahar yarıyılı kapanış dersi ile tamamlandı

 

Fethiye Tazelenme Üniversitesi bahar yarıyılı eğitimini Fethiye dışında yaşayan öğrencilerinin de katıldığı Letoon antik kentinde yaptığı kapanış dersi ile tamamladı.

Fethiye Tazelenme Üniversitesi kurucusu aynı zamanda MSKÜ Yaşlı Sağlığı Ve Bakımı Uygulama Araştırma Merkezi Müdürlüğünü yapan Dr. Cemil Yavuz, en küçüğü 62 yaşında olan öğrencileri ile 2019 yılından bu yana planlı eğitim faaliyetlerini sürdürdüklerini, öğrencilerinin bu yıl 3 sınıfı tamamladıklarını söyledi.

 

Dr. Cemil Yavuz; Fethiye Tazelenme Üniversitesinde bu dönem öğrencilerinin haftada 4 gün 8 ders aldıklarını, bu derslerin İngilizce, Almanca, Mutfak Sanatları, Fotoğraf, Kültür Sanat, Proje Geliştirme, Yoga& Plates, Taichi, Sağlık Bilimleri olduğunu söyledi. Bu dönem ilk kez proje dersi aldıklarını, Prof. Dr. Ramazan sağ hocanın bu dersi verdiğini, 60 yaş üzeri kişilerin proje fikri oluşturma ve hayata geçirme serüvenini yaşadıklarını ve çok değerli ürünlerin ortaya çıktığını anlattı. Bunun yanında Sağlık Bilimleri dersinde Azheimer konusu başta olmak üzere Geriatrik yaş grubunda çok görülen rahatsızlıkların önlenmesi tedavisi ve rehabilitasyonuna yönelik çok değerli bilgileri ülkemizin bu alanda en önde gelen öğretim üyelerinden aldıklarını anlattı.

 

Dr. Cemil Yavuz bu dönem ilk defa “Geçler ve Genç Kalanların Videokonferans Buluşmaları” ismini verdikleri oturumlarda 20 yaşlardaki üniversite öğrencilerinin Fethiye Tazelenme üniversitesinin 60 yaş üzeri öğrencileri ile internetten Zoom programı üzerinden ortak ders yaptıklarını anlattı. Bu ortak derslerden amaçlarının özellikle korona virüs salgınında artan yaşlı ayrımcılığına dikkat çekmek, her iki neslin birbirini daha iyi anlamasını sağlamak olduğunu belirtti.

 

Covid-19 pandemisi ile birlikte 2 yıldan beri dünyada örneği olmayan bir programı sürdürdüklerini anlatan Dr. Cemil Yavuz; pandemi ile birlikte başka illerden 60 yaş üzeri öğrencilerin programa katılma isteklerini kabul ettiklerini ve bu öğrencilerimizle 2 yıl sonra ilk kez Fethiye’de yüz yüze gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlattı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Bodrum, Hatay, Ürgüp, Antalya gibi illerden internet üzerinden yapılan canlı derslere tam katılım sağlayan öğrencilerinin Fethiye Tazelenme Üniversitesinin bahar yarıyılı son dersi için Fethiye’ye geldiklerini, 2 yıl sonra ilk defa Fethiye’de yaşayan öğrenci ve yürütücüleri ile birlikte Letoon Antik Kentinde buluştuklarını belirtti.

 

Dr. Cemil Yavuz, “Bu çok özel bir gündü. Daha önce hiç tanışmayan sadece internet üzerinden yapılan derslerde ekrandan tanıyan kişiler bir araya geldi. Çok neşeli, çok samimi bir buluşma oldu. Samimi kucaklaşmalar oldu. Bu buluşmaya MSÜ’nün öğrencileri ve FETAV yaratıcı drama grubu çocukları da katıldılar.  Letoon kazılarını sürdüren kazı heyeti antik kentin tarihi hakkında bilgi verdi, Çalıştırıcılığını Gülşen Yegen’in yaptığı yaratıcı dram öğrencileri çevre konulu hazırladıkları oyunlarını ilk kez antik kentte bize sundular” şeklinde ifadeler kullandı.

 

Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Uygulama Araştırma Merkezi Müdürlüğünü de yürüten Dr. Cemil Yavuz, “Ülkemizde doğurganlık oranları artık ülke nüfusunun artmasına izin vermeyecek kadar düştü. Yaşlı nüfus oranımız hızla artıyor ve artmaya da devam edecek. İlimiz ve ilçemiz bu artışta ilk sıralarda yer alıyor. Yaşlı nüfusun artması bir başarı, ömrün uzaması bir başarı ancak bu başarı aynı zamanda sorumlulukta getiriyor. Yaşı ileri olan kişilerin toplum içinde normal yaşamlarını sürdürebilmeleri. Yaşamdan kopmadan, yeni arkadaşlıklarla dostluklarla aktif bir yaşlılık geçirebilmeli. Bizim yaptığımız iş budur. Biz yaşlılığın hazırlanılması gereken bir süreç olduğunu söyleyerek toplumda bir bilinç, bakış açısı oluşturmayı amaçlıyoruz. Biz daha az hastalığın olduğu, daha sağlıklı, daha üretken, daha mutlu bir yaşlılık süreci yaşamayı programımız aracılığı ile öğretmeyi amaçlıyoruz. Bunun için kamunun, yerel yönetimlerin, kurumların, herkesin ben ne yapabilirim sorusunu yönetmesi gerekiyor. Kentlerin, kurumların, uygulamaların her şeyin bu artan yaşlı nüfusun hayatını kolaylaştıracak şekilde yeniden dizayn edilmesi veya iyileştirilmesi gerekiyor.  Bu yapılırken iş birliği içinde yapılmalıdır. Başta yaşlılarımız sürecin içine katılmalıdır. Baş aktörü yapılmalıdır.  Yaşlılıkla çalışan bizim gibi kurumlar, dernekler, kamu, yerel yönetimler hep beraber çalışmalıdır. Ben ilimizde ve ilçemizde bu iyi gelişmeleri görüyorum. Ve bu sorumluluğa katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.