TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 10-01-2022 10:55   Güncelleme : 10-01-2022 10:55

AYD Başkanı Burhan'dan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

AYD Başkanı Burhan'dan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

 

 

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

 

Başkan Burhan mesajında, “Basınımız, Ülkemiz ve dünya gündeminin şeffaf, tarafsız ve doğru bir şekilde vatandaşlarımıza aktarılmasında, üstlendiği görev itibariyle en önemli kurumlarımızdan biridir. Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medya hepimizin arzusudur. Evrensel meslek ilkeleri; kamu yararı, özel hayata saygıyı, hukukun temel ilkelerini üstün tutan bir anlayışla yapılan meslek icrası milletin basına duyduğu güveni daha da artacaktır. Basının itibarı bizler için önemlidir. Demokrasinin sağlam temellere oturtulmasında Gazetecilerin ve dolayısı ile medyanın çok önemli bir yeri vardır. Kâğıt fiyatlarından telif haklarına kadar birçok konuda özellikle yerel medya zor zamanlardan geçiyor. TÜRKSAT ücretlerinin yüksek olması sebebiyle yerel kanalların kapılarına kilit vuruluyor” ifadelerini kullandı.  

 

Açıklamasını sürdüren Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, “Koronavirüs (Covid-19) pandemi sürecinde yaşanan Ekonomik koşullarla beraber sektörde işsizlikler artıyor. Birçok yerel medya personel çıkartıyor. Sektörün yeni istihdam alanı olan internet medyası ise basın kartı başvurusu yapamıyor. Bunun için oluşturulmuş bir yasal zemin bulunmuyor. Anadolu Medyası bu milletin vicdanı, sesi kulağı, Ülkesinin de can damarıdır. Anadolu medyası için gerekli düzenlemelerin bir an evvel yapılması gerekir Anadolu yayıncılar Derneği Olarak, 10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edilen bu özel günü kutluyoruz. Görevlerini yaparken hayatını kaybeden tüm basın çalışanlarını da rahmetle anıyoruz” dedi.