FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 05-04-2022 14:46

Avukatlar Günü törenle kutlandı

5 Nisan Avukatlar Günü tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de törenle kutlandı. Muğla Barosu Fethiye İlçe Temsilcisi Avukat Volkan Yuluk, “Memleketin yargısının savunma makamında biz avukatlar kararlı bir şekilde ve dimdik durmaya devam ediyoruz” dedi.

Avukatlar Günü törenle kutlandı

 

 

 

5 Nisan Avukatlar Günü tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de törenle kutlandı. Muğla Barosu Fethiye İlçe Temsilcisi Avukat Volkan Yuluk, “Memleketin yargısının savunma makamında biz avukatlar kararlı bir şekilde ve dimdik durmaya devam ediyoruz” dedi.

 

Beşkaza Meydanı’nda gerçekleşen programda ilk olarak Muğla Barosu Fethiye İlçe Temsilciliği çelengi, Atatürk Anıtı’na sunuldu. Daha sonra saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muğla Barosu Fethiye İlçe Temsilcisi Avukat Volkan Yuluk yaptı. Yuluk tüm avukatların günü kutlarken, “Memleketin yargısının savunma makamında biz avukatlar, kararlı bir şekilde ve dimdik durmaya devam ediyoruz. Avukatlara ve mesleğimize yönelik saldırıların giderek artması asla tesadüf değildir. Cübbelerimizin kumaşı değildir dokunulmaz olan; hak arama özgürlüğünün kutsiyeti ve cübbenin temsil ettiği değerlerdir. Üstün yaratılmış insanlar değiliz biz; insanlığın üstün değerlerinin savunucusuyuz” dedi.

 

 

Konuşmasını sürdüren İlçe Temsilcisi Avukat Yuluk, “Bizim varlığımız hukuk güvenliğinin, bizim bağımsızlığımız bağımsız yargının ön değil, öz koşuludur. Biz avukatız. Biz yargının olsa da olur değil, olmazsa olmazıyız. Biz avukatız. İnsanlarımızın masumiyet karinesinin, yurttaşlarımızın lekelenmeme hakkının, bütün haklarının savunması bizden sorular. Tarih boyunca olduğu gibi, bugün de böyledir; yarın da böyle olacaktır. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile kalitesinin ve güvenilirliğinin, bu konudaki endişelerin altını çizmek; halkın ve hakkın savunucusu olan, hukuk ve insan hakları ihlallerine cesaretle karşı koymakla yükümlü ve görevli olan bizlerin en önemli sorumluluğudur. Susmak, mesleğimizin doğasına aykırı olduğu kadar; hukuksuzluğa ortak olmaktır aynı zamanda. Susamayız biz. Hukuk yoksa varlığımızın da hiçbir anlamı yoktur çünkü bizim. Anatole France, ‘Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir’ der. İşte, dünyanın her yerinde, hakikatin bulunarak adalete ulaşılabilmesi için, adalete ulaşabilen mutlu bir toplum için varız biz. Hukuk yoksa adalet, hukuk yoksa yargı, hukuk yoksa hayat yalnızca içi boş sözcüklerden ibarettir. Adalet yoktur hukuk yoksa. Biz yoksak adalet yoktur” ifadelerini kullandı.

 

Muğla Barosu Fethiye İlçe Temsilcisi Av. Volkan Yuluk konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Hukuksuzluk mutsuzluk, hukuksuzluk umutsuzluk, hukuksuzluk yoksulluktur. Cumhuriyetimizi namusumuz bilip; emanetine sadık evlatları olarak Ata’mızın, Ulu Önder Atatürk'ün izinde yürümeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatarak; savunma makamında adalet mücadelesi veren, yurttaşların sesi ve nefesi olan tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü'nü kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”