FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 18-04-2022 10:36

Arıkan, “Mevcut yat çekek yeri ihtiyaca cevap vermiyor”

Fethiye’deki mevcut yat çekek ve imalat yerinde işletmecilerin zor şartlar altında hizmet sunduğunu kaydeden Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, bölgede durumun yürek yakıcı olduğunu belirtti.

Arıkan, “Mevcut yat çekek yeri ihtiyaca cevap vermiyor”

 

 

 

Fethiye’deki mevcut yat çekek ve imalat yerinde işletmecilerin zor şartlar altında hizmet sunduğunu kaydeden Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, bölgede durumun yürek yakıcı olduğunu belirtti.

 

Zor şartlarda zaman zaman yolun kapanarak hizmet sunulmaya çalışıldığını ifade eden Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, denizde bakım ve onarım yapılmaya çalışıldığını söyledi. Karaot yat çekek ve imalat yeri için 20 yıldan bu yana mücadele verdiklerini hatırlatan Şube Başkanı Arıkan, bu projenin tamamlanması ile bölgenin ekonomik anlamda da katma değer kazanacağını vurguladı.

 

Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan yaptığı açıklamada, “Karaot yat çekek projesi için 20 yıldır mücadele veriyoruz. Öncelikle kamuoyunda belli bir şeyin oluşması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde mevcut yat çekek ve imalat bölgesinde incelemelerde bulundum. Durum gerçekten yürekleri yakıyor. Çünkü orada bacasız bir sanayi var. Binlerce kişi o bölgede çalışıyor. Zor şartlarda zaman zaman da yolu kapatarak faaliyetlerini devam ettiriyorlar. Denizde bakım ve onarım yapılıyor. İşten anlamayan birisi bile Fethiye’nin çevreci ve modern bir yat çekek ve imalat yerine ihtiyacı olduğunu görür. Sektör temsilcisi arkadaşlarımız, yaptıkları basın açıklamaları ile sorunlarını dile getirdiler” şeklinde ifadeler kullandı.

 

ASIL EKONOMİK GETİRİ BAKIM VE ONARIMDA  

Açıklamasını sürdüren Şube Başkanı Arıkan, “Fethiye bölgesinde 4 bin-5 bin civarında tekne var. Bizim mevcut alanımızda yıllık bakım yapabileceğimiz tekne sayısı 500’dür. Bölge turizm alanı. Orada 6-7 tane yat çekek yerimiz var ama ihtiyaca cevap vermiyor. Bunun yanında Çiftlik Mahallesi’nde, belediyemizin takip ettiği bir proje var. Sıkıntılı bir yer, 71 maliki var. İnşallah en kısa sürede belediyemizin gayretiyle o bölgede yat çekek ve imalat yeri kurulur. Ama kesinlikle bölgemize cevap vermez. Yeterli değil. Çünkü teknelerimizin boyları artık 30-40 metre arasında. Artık ufak tekne kalmadı. Bu boylardaki teknelere hizmet verebilecek bir bölge değil. Öte yandan alan olarak da yeterli değil. Karaot yat çekek ve imalat yeri projesinin hayata geçmesi gerekiyor. Fethiye’de denizcilik sektörünün bu projeye ihtiyacı var. Yazın buraya gelen lüks yatların bakım ve onarımını yapamıyoruz. Buradan en yakın Yunanistan’a veya Hırvatistan’a gidiyorlar. Asıl para bakım, onarım ve teknik işlerden kazanılıyor. Maalesef şu anda kendi teknelerimize bile bakamıyoruz. Bu büyük bir ekonomik kayıp. Arkadaşlarımız bu yanlıştan bir an önce döner ve Karaot projesinin önü açılır ve bölge ekonomisine katkıda bulunur” dedi.