MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 22-06-2021 15:57   Güncelleme : 22-06-2021 15:57

Akçakale tarihi ve doğal güzelliği ile film yapımcılarını bekliyor

Akçakale tarihi ve doğal güzelliği ile film yapımcılarını bekliyor

MTÜRK TV ekranlarında yayınlanan, Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu aynı zamanda Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı Serap Ülkü Özdemir’in sunduğu Gündem Özel programı Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinden izleyicilerimizle buluştu.

2. Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları kapsamında davetli olarak Şanlıurfa’da bulunan Serap Ülkü Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir’in canlı yayın konuğu Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya oldu. MTÜRK TV ile birlikte ortak yayında Edaktör TV ve Medya Ankara kanallarında da yayınlanan programda; hizmetleri hakkında bilgiler aktaran Başkan Yalçınkaya, Akçakale’nin tarihi ve doğal güzellikleri ile film yapımcılarını beklediğini söyledi.

 

ENSAR İLÇE KONUMUNDAYIZ

Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, “Sınır bölgelerimizde yaşanan olumsuzluklar, bizleri olumsuz etkiledi. İlçemizde, göçlerle birlikte yerli nüfusumuzdan fazla Suriyeli yaşamaktadır. Deyim yerinde ensar ilçe olduk, muhacirlere ev sahipliği yapıyoruz. Bundan hiçbir zaman şikayet etmedik. Zor şartlar altında aksatmadan hizmetimizi sürdürmeye gayret ediyoruz. En büyük sorunumuz temizlik ve çöp” dedi.

 

AKÇAKALE HALKI DESTAN YAZDI

Barış Pınarı Harekatı esnasında bölgede yaşananları aktaran Başkan Yalçınkaya, “Barış Pınarı Harekatı esnasında biz bir destan yazdık. Devletimizin gücüyle oynanmak istenen oyunu bozduk. Akçakale’nin üzerinde şu anda Türk Bayrağı dalgalanıyor. İlçemizde emperyalizme karşı birlik olduk. Bölge halkımızın kahramanlığımızı kamuoyuna duyurduk. Akçakale’nin koçyiğitleri her zaman meydandaydı. Allah’a şükür bugün burada ezanımız okunuyor. Bölücü örgüt darmadağın oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, devletimizin ve askerimizin gayreti ile bölgemiz huzura kavuştu. Şimdi bölgeyi ayağa kaldırma dönemi. Suriye’de barış döneminin başlaması ile 40 ülkeye ithalat ve ihracatın merkezi olacağız” ifadelerini kullandı.

ŞANLIURFA’NIN CAZİBE MERKEZİ OLACAĞIZ  

Yatırımları ve projeleri ile ilgili olarak bilgiler veren Yalçınkaya, “Öncelikli hedefimiz Akçakale’yi Şanlıurfa’nın cazibe merkezi haline getirmek. Maalesef pandemi döneminde birçok şey durdu. Fakat buna rağmen biz hiç moralimizi bozmadık. 250 dönümlük alanda isot ürettik, yüzlerce kadınımıza istihdam sağladık. Bu yıl üretim alanını 500 dönüme çıkardık. Projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Tekstil alanında da önemli çalışmalarımız var. Türkiye’nin en genç nufüsü burada. Çocuklarımıza değer verelim ve onları geleceğe hazırlayalım. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutma adına gayretli bir çalışma içerisindeyiz” diye konuştu.

TURİZMİ AYAĞA KALDIRMAK İSTİYORUZ

Başkan Yalçınkaya, “Göbeklitepe dünyanın sıfır noktası, başlangıcı. Onun yanında 3 adet daha tepe bulundu. Göbeklitepe’den 2 bin yıl daha yaşlı. Onların da karbon testleri yapıldı. Şanlıurfa önümüzdeki süreçte tarihi bakımdan çekim merkezlerinden birisi olacak. Turizmi de ayağa kaldırmak istiyoruz. 100 dönümlük alana bir cazibe merkezi kazandırmayı hedefliyoruz. Projelerin hayata geçirilmesi için büyük çaba harcıyoruz. Şanlıurfa’ya günde 10 bin ziyaretçi geliyor ve 2 bin yatak kapasitemiz var. Buraya müzik grupları, yatırımcıları ve bilim insanlarını getirmek istiyorum. İlçemiz doğal bir film platosu gibi. Bu özelliğiyle de film yapımcılarını Akçakale’ye davet ediyorum” şeklinde konuştu.