MARMARİS
Giriş Tarihi : 27-03-2022 14:52   Güncelleme : 27-03-2022 14:52

AK PARTİ İL BAŞKANI KADEM METE MÜJDELER VERDİ…

AK PARTİ İL BAŞKANI KADEM METE MÜJDELER VERDİ…

 

BugünMarmaris'te düzenlenen basın toplantısında AK Parti Muğla İl BaşkanıKadem Mete, Muğla ve özellikle Marmaris için yaptıkları çalışmaların olumlu dönüşünü aldıklarını ve müjdeleri olduğunu söyledi.

"Denizlerin dibinde temizlik çalışmaları başlıyor.”

İl Başkanı Kadem Mete, yangınlardan sonra deniz dibinde biriken balçık ve yaşamsal atıkların neden olduğu kirlilik ile ilgili olarak "Önce İl Çevre Şehircilik Müdürümüz ile, daha sonra da Bakanlık’tan gelen yetkililer ile birlikte incelemeler yapıldı, numuneler alındı. Haliç'te yapılan deniz dibi temizliğini Marmaris'te de yapacağız. Bu çalışmalarda herhangi bir görüntü kirliliği de olmayacak; tamamen denizin altında yapılan çalışma olacak," dedi.

“Arıcılara 648 ton şeker verilecek."

İl Başkanı Kadem Mete, orman yangınlarından en çok etkilenen mesleklerden olan arıcılar içinde "Arıcılarımız Türk Şeker’den şeker talep ettiklerini belirtti. Ben de Türk ŞekerGenel Müdürümüz, Bakanımız ve Bakan Yardımcılarımızla görüştüm ve daha önce 9 bin ton verilen şekere ilâve olarak Muğla arıcılarımız için 648 ton ilâve şeker desteği aldık. Önümüzdeki hafta içerisinde, Tarım İlMüdürlüğü’nde kayıtlı olan kovan sayısına göre eşit oranda dağıtım yapılacak. Tarım İl Müdürlüğü’müz ve Arıcılar Birliği süreci koordine edecek.Yangında büyük zarar gören arıcılarımıza bu ayrıcalığı sağlamış olduk,” müjdesini verdi.

Yaşanan yangın ve sel felaketlerine de değinen Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, “Felaketler oluştuğu zaman bütün vatandaşlar bundan etkileniyorlar. Bunun üzerinden siyaset yapmak kadar ahlak dışı bir şey göremiyorum. Oysa ki pek çok konuyla mücadele etme yetkisi ve kabiliyeti yerel yönetimlere ait. Ama gördük ki her felaketten sonra adeta kendilerinin hiçbir sorumluluğu yokmuş gibi bir kenara çekilip izleyici gibi izlediler,” dedi.

“Marmarisli turizmcilere destek kredisi yolda."

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete "Turizmcilerin, pandemi, orman yangınları, sel felaketlerinin ardından kötü geçen sezonun yaralarını sararak yeni sezona daha hazırlıklı başlamalarını istiyoruz," diyerek yeni bir kredi müjdesinin haberini verdi. Konuşmasının devamında, "Turizmciler kötü geçen iki sezonun ardından yeni sezona hazırlanıyorlar. Bakanlarımız ile yaptığımız görüşmelerde turizmcilere zaten destek kredileri verilmişti, ancak yeni başlayacak turizm sezonu öncesi işletme sahipleri hazırlıklarını tamamlasın diye Kredi Garanti Fonu bünyesinde 350 milyon liralık daha kredi verilecek. Bu kredi yangın ve sel felaketlerinden ciddi manada etkilenen  Marmaris'teki turizmcilerimiz için çok önemli. Turizmcilerimiz Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank 'tan başvurularını yapabilecekler," dedi.

Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayanİl BaşkanıKadem Mete, "Koylar satışa çıkarıldı" söylemlerinin asılsız olduğunu belirtip, “Yapılan bu çalışmayla gelişigüzelbağlanan teknelerin meydana getirdiği kirlilikten kurtulacağız. Halatlarla ağaçlara veya kayalıklara bağlanan, çapa marifeti ile demirleyen tekneler artık mapa şamandıra sistemi ile daha kolaydemirleyecekler. Çapanın gerek demirleme esnasında gerekse de koydan ayrılma esnasında deniz altındaki bitkiörtüsüne zarar vermesi nedeniyle, zararın bu şekilde önüne geçilmiş olacak. Burada yapılan, koylarınkiralanması değildir. Mapa şamandıra hizmetinin kiralanmasıdır. Koyların satılması sözleri asla ama asla gerçeği yansıtmadığı gibi tamamen bir yalandan ibarettir.

Bunun yanında Deniz Ticaret Odası'na kayıtlı tekneler bu çalışmanın dışında tutulmaktadır. Deniz Ticaret Odası'nca kayıtlı teknelerin demirleyeceği yer ve alanlarla ilgili bir çalışma yapılmaktadır,” dedi.