GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-09-2021 12:37   Güncelleme : 01-09-2021 12:37

Adli Yıl törenle açıldı

Temmuz ayı itibariyle başlayan Adli Tatil sona erdi. Adli Yıl açılışı dolayısıyla Fethiye Adliyesi’nde tören düzenlendi.

Adli Yıl törenle açıldı

Temmuz ayı itibariyle başlayan Adli Tatil sona erdi. Adli Yıl açılışı dolayısıyla Fethiye Adliyesi’nde tören düzenlendi.

Açılış töreninde ilk olarak Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül ve Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Avukat Fatih Taşer tarafından Adliye içerisindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Düzenlenen programa Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Çiçek, İlçe Sahil Güvenlik Komutanı SG Binbaşı Erdal Kırkeker, diğer yetkililer, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı.

Daha sonra saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi. Programın devamında Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Avukat Fatih Taşer, Adalet Komisyonu Başkanı Abdulkadir Ungan ve Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül birer konuşma yaptılar.

HUKUK ADALET İÇİN BİR ARAÇTIR

İlk olarak konuşan Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Avukat Fatih Taşer, “Her yıl olduğu gibi bugün de hep birlikte yeni bir Adli Yıl’ın açılışını, Fethiye Adalet Sarayı’nda gerçekleştirmenin kıvancı içerisindeyiz. Herkes için adalet, adalet için avukat anlayışının; toplumun her kesimi tarafından benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun yanınında mesleki zorlukların yeni Adli Yıl içerisinde yaşanmamasını temenni ediyoruz. Anayasa’nın 2. Maddesi’nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal bir devlet olmasının yanında; hukuk devleti olduğu da açıkça belirtilmiştir. Hukuk devleti, hukuku olan bir devletten daha ileri bir anlam ifade etmektedir. Hukuk başlı başına bir amaç değil, adalet için bir araçtır” dedi.

MAHKEMELER MİLLET ADINA KARAR VERİR

Adalet Komisyonu Başkanı Abdulkadir Ungan konuşmasında, “Adli Yıl’ın hem milletimize hem de bütün insanlığa adalet, güven ve barış getirmesini temenni ediyorum. Geçtiğimiz yıllarda ebediyete uğurladığımız meslektaşlarımızı, başta Mehmet Selim Kiraz olmak üzere bütün yargı şehitlerimizi, bu vatan için canını feda eden bütün şehitlerimizi ve vatandaşlarımızı; ayrıca bu ülkeyi bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, rahmet ve minnetle anıyorum. Bildiğiniz gibi yargı, devletin ana erklerinden birisidir. Yargı erkini kullanan mahkemeler ise devlet adına değil, millet adına karar verirler. Mahkemelerden beklenen yegane şey ise adalettir. Devletin dini, temeli ve sigortası adalettir. Tüm yargı çalışanları olarak, adalet çarkının kusursuz dönmesi için gece gündüz demeden çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

FETHİYE’MİZE GELMEKTEN BÜYÜK ONUR VE ŞEREF DUYUYORUM

Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, “Demokratik hukuk devletlerinde öngörülebilirlik, hesap verilebilirlik ve şeffaflık; kamu hizmetlerinin vazgeçilmez birer unsuru haline gelmiştir. Yargıya olan güvenin artması için çeşitli çalışmalar devam etmekte olup; şeffaflığın geliştirilmesi yargıya olan güvenin tesis edilmesi açısından da çok önemlidir. Sözlerime devam etmeden önce Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile toprağa düşen çok kıymetli şehitlerimizi ve yargı şehitlerimizi şükranla anıyorum. Gazilerimize de teşekkürlerimi sunmayı bir görev biliyorum. Adliyemizde toplam 279 personel görev yapmaktadır. Güzel Fethiye’mize gelmekten büyük onur ve şeref duyuyorum. Bu güzel ilçede birlik ve beraberlik içerisinde, çok güzel bir çalışma ortamı geçireceğimizden eminim. Yeni Adli Yıl’ın önce vatanımıza, milletimize ve deletimize sonra hepimize iyilikler getirmesini; hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu güzel ilçede yargı görevini yerine getirmenin onuru ve şerefiyle yaşayacağımdan eminim” dedi.