EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-06-2020 15:04   Güncelleme : 25-06-2020 15:04

2020 YKS 27-28 Haziran 2020 Tarihlerinde 3 Oturumda Gerçekleştirilecektir

2020 YKS  (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ilimiz genelinde Menteşe, Yatağan, Milas, Bodrum, Ula, Fethiye olmak üzere 6 ilçemizde bulunan sınav merkezi okul ve kurumlarda gerçekleştirilecektir.İlimiz genelinde 2020 YKS oturumlarına bu sene 12. Sınıflardan mezun olacak 8.813 öğrenciile, geçen yıllarda mezun olup bir yükseköğretim programına yerleştirilmeyen adaylar ile yükseköğretimde okuyan ve yeniden sınava başvuran adaylar girecektir.

2020 YKS 27-28 Haziran 2020 Tarihlerinde 3 Oturumda Gerçekleştirilecektir

 

 

1.         Oturum TYT (Temel Yeterlilik Testi), 27 Haziran 2020 Cumartesi günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 165 dakika sürecektir.

2.         Oturum AYT (Alan Yeterlilik Testi), 28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir.

3.         Oturum YDT(Yabancı Dil Testi), 28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecektir.

TYT oturumunda  23.468 aday

AYT Oturumunda 17.395 aday

YTD oturumunda  1.663  aday sınava girecektir.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE Sınava girecek olan adaylara başarılar diledi. Töre; sınav günü adayların her hangi bir mağduriyet yaşamaması için sınav kılavuzunu dikkatli bir şekilde incelemelerini ve sınav saatinin bir saat öncesinde geçerli kimlik belgeleri ve sınav giriş belgeleri ile sınav binalarının önünde hazır bulunmalarını istedi. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği içerisinde sınavın huzurlu bir ortamda gerçekleşmesi için tüm önlemlerin alındığını söyleyen Töre, Adayların sınav binalarına alınırken ve sınav salonlarında gerekli her türlü hijyen tedbirinin alındığını belirtti. TÖRE “sınav binalarının önünde heyecanla öğrencilerimizi bekleyecek olan velilere de sosyal mesafe kurallarına dikkat etmelerini rica ediyorum” dedi. Sınava girecek olan tüm adaylara başarılar dileyen İl Müdürü TÖRE,  sağlıklı ve huzurlu bir şekilde sınavın gerçekleşmesi temennisinde bulundu.

 

Sınavda Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Sınava girecek olan adayların sınav günü mağduriyet yaşamamaları için  ve bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

27 Haziran 2020 Cumartesi günü yapılacak olan TYT sınav binasına adaylar saat 10.00’dan sonra alınmayacaktır.

28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak olan AYT sınav binasına adaylar saat 10.00’dan sonra alınmayacaktır.

28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak olan YDT sınav binasına adaylar saat 15.30’dan sonra alınmayacaktır.

 

Adaylar Sınava Girerken Neleri Yanında Bulundurmak Zorundadır?

SINAVA GİRİŞ BELGESİ: Adaylar, Sınava Giriş Belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebileceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı yer alacaktır. Hiçbir aday Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmesi sınav günü adaya kolaylık sağlayacaktır. Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, sınav binasına alınmayacaklardır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar, internetten yenisini edinebileceklerdir.

Nüfus Cüzdanı Veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Veya Geçerlilik Süresi Dolmamış Pasaportun Aslı

Adayların sınava girebilmeleri için 2020-YKS’nin ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında; Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartın aslı, Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi’nin aslı da sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. (Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafın olması zorunludur. Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.)

 Sürücü belgesi ve Meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartı vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.

 

Sınava Girerken Adayın Yanında Bulundurması Yasak Olan Araç Gereç Ve Eşyalar Nelerdir?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına; Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,  Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,  Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,  Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla, Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,  İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla gelmeleri kesinlikle yasaktır

Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.