FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 07-06-2022 12:39

200 milyon TL’lik vurgun ile ilgili flaş gelişme

Ülke genelinde Fethiye’de yaşanan 200 milyon TL’lik vurgunu ve 1770 numaralı mezar olayını konuşuyor.

200 milyon TL’lik vurgun ile ilgili flaş gelişme

 

 

 

Ülke genelinde Fethiye’de yaşanan 200 milyon TL’lik vurgunu ve 1770 numaralı mezar olayını konuşuyor.

 

Edinilen bilgilere göre Erdal Yenisoy isimli şahıs, Ankara’ya getirildikten sonra bir evde ölecek hale gelene kadar tutuldu. Bilincini kaybettiğinde hastaneye götürülerek yoğun bakıma alınan Yenisoy’un ertesi gün hayatını kaybettiği öğrenildi. 200 milyon TL’lik arazisi elinden alınarak ölüme sürüklendiği ortaya çıkan 78 yaşındaki Erdal Yenisoy'un ailesi şikayetçi olurken; Yenisoy'un arazisiyle ilgili yeni bir gelişme daha yaşandığı ifade edildi.

 

Fethiye’nin Faralya Mahallesi'nde 200 milyon liralık arazisi elinden alınarak ölüme sürüklenen Erdal Yenisoy'un ailesinin başvuruları üzerine, Fethiye 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin inceleme başlattığı kaydedildi. Akıllara durgunluk verecek vurgunun ardından mahkeme, Yenisoy'un vekâlet verdiği kişi tarafından satılan 200 milyon TL’lik araziye ihtiyati tedbir kararı koydu. Elinden arazisi alınan ve 1770 numaralı kimsesizler mezarlığına defnedildiği ortaya çıkarılan Yenisoy'un yakınlarının, avukat aracılığıyla tapu iptal davası da açtığı belirtildi.

 

Ailenin avukatı Nazgül Çelik, Yenisoy'un yakınlarının arazinin satışına aracılık yapan emlakçı Mustafa Ş.'nin son dönemlerde mal varlığının arttığını; bu şahsın son derece telaşlı ve panik halinde olduğunu ve kendisinin Kovid-19 olduğu dönem Yenisoy'un yanına gittiğini anlattığını söyledi. Çelik, “Mahkeme dosyadaki iddiaların ciddiyetini anladı ve arazinin 3. kişilere yeniden satış yapılmaması için şerh koydu. Bunun yanında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığımız organize suç örgütü soruşturma süreci de devam ediyor. Tapu iptal davası da açtık” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren Avukat Çelik, “Erdal Yenisoy, Ankara'ya getirilerek bir evde tutulmuş. Çankaya ilçesinde yaşıyor ancak Sincan'da bir noterden ailenin tanımadığı, Ankara'da yaşayan bir kişiye vekâlet veriyor. Ölümü beklenir gibi bir evde tutuluyor. Hastaneye götürüldüğünün ertesi günü de hayatını kaybediyor. Burada bir organizasyon olduğu çok belli. Olayın bütün detaylarıyla aydınlatılmasını bekliyoruz" diye konuştu. Yenisoy'u Ankara'ya kaçıran çete, 200 milyon TL’lik arazisini tapuda 20 milyon TL göstererek el koyup satmıştı. Satış karşılığında ise 10 milyon TL merhum Erdal Yenisoy'un hesabına aktarıldı” ifadelerini kullandı.

 

OLAY NASIL OLMUŞTU

Evlenmediği ve hiç çocuğu olmadığı açıklanana Erdal Yenisoy, İsviçre'de çevre ve insan sağlığı konusunda yüksek lisans eğitimi tamamladı. Daha sonra 1976 yılından itibaren Fethiye’de yaşamaya başladı. O dönem köy olan ve sarp olması nedeniyle kimsenin yerleşmediği Faralya Mahallesi’nde araziler satın alan Yenisoy, yerli ve yabancı turistlere rehberlik, sağlıklı beslenme uzmanlığı, yoga ve enerji danışmanlığı yaptı. 5 kuzeni dışında başkaca akrabası olmayan Yenisoy, o akrabalarıyla da Ankara'ya geldiğinde zamanlarda görüştü.

 

Yenisoy'un yakınlarına, geçen yıl Kasım ayında Fethiye Vergi Dairesi tarafından Yenisoy'un varisleri olduğu için vergi borcu ödenmesi yapmaları konusunda bildirim geldi. Yenisoy'a uzun süredir ulaşamayan yakınları, yaptıkları araştırmada Yenisoy'un 8 Mayıs 2021'de öldüğünü ve kimsesizler mezarlığına defnedildiğini öğrendiler. 200 milyon TL’lik arazisinin de bir vekaletname ile satıldığını tespit eden yakınları, merhum adına Fethiye'deki bir bankadan açılan hesabında 10 milyon TL bulunduğu bilgisine ulaştı. Öte yandan kuzenleri; Yenisoy'un ölmeden bir gün önce yoğun bakımda yatarken, öldüğü gün ve sonrasında yapılan para transferlerini görünce yaşadı.

 

Erdal Yenisoy'un yakınlarının yaşadığı şoklara her geçen bir yenisi eklendi. Yenisoy’a ait Faralya Mahallesi’ndeki deniz kenarında bulunan yaklaşık 200 milyon TL değerindeki arazisinin tapuda değeri 20 milyon TL gösterilerek 2021 yılı Ocak ayında Yenisoy'un noterden vekalet aldığı anlaşılan Haydar Y. tarafından Necati E.'ye satışının yapıldığı görüldü. Necati E.'nin ise satıştan bir ay önce Ankara merkezli bir şirket kurduğu, tapunun bu şirket adına alındığı ortaya çıktı.