ZEHRA ATCI

zehraatci48@hotmail.com 07 Temmuz 2019 Pazar 19:46 DİĞER KÖŞE YAZILARI

ÜMİT ETMEK VE UMMAK

Ümit etmek ve ummak farklı şeylerdir. Ne kadar birbirleriyle benzer gibi görünse de -ve bu yüzden bazen yanlış yerlerde kullanılsa da- , anlam ve özellik olarak farklılıkları vardır.

Öncelikle ikisi genel ve ortak anlamda; bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancı olarak tanımlanabilir.
 
   
Ümit etmek; olduğunda iyi hissettirecek bir şeyin, olmasını istemek ama olmama ihtimalini de göz önünde bulundurmaktır.. "Olsa ne güzel olur" demektir. Daha çok "beklenti" cümlelerinde tercih edilir.
   
Ummak; olması istenilen bir şeyin olmasını istemek, olacağını düşünmektir.  Bir şeyin olabileceğini 'sanmaktır'. Tahmin etmektir.
   
Umut daha çok güven duyma anlamında kullanılabilir. Ummaktan doğan güven duygusu,bu duyguyu veren kimse veya bir şey anlamına da gelir. Buna göre umut genellikle iyi bir düşünceden/ sanıdan doğan güven veya iyi bir düşünceye/sanıya olan inanç duygusu olarak tanımlanabilir.Umut kelimesi, insanın iradesinin yetemeyeceği noktalarda "medet ummak" anlamında kullanılırken, ümit ifadesi daha çok insan iradesinin yetebileceği ve buna imkan olan durumlarda kullanılır.
   
Bazı yerlerde umut soyut anlam ifade ederken, ümit somut anlamı ifade edebilir.Aralarındaki bir diğer fark ise; ümit Farsça kökenlidir, umut Türkçe kökenlidir.
 
    
Bu iki kelimenin doğru yerde ve doğru şekilde kullanılmasını ümit ediyorum.
 
153 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR