ZEHRA ATCI

zehraatci48@hotmail.com 01 Aralık 2018 Cumartesi 17:44 DİĞER KÖŞE YAZILARI

SENİN YERİN NERDE?

Doğduk. Yaşıyoruz. Hâla buradaysak ve şuan bunları okuyabiliyorsak bu bizim var olduğumuz anlamına gelir. 
    Doğarken tek olarak doğduk. Şimdi sorarsınız nasıl tek ? Bizim doğumumuzdaki başrol doktorlar var? Doğabilmek için anne babamız var? Yada kardeşlerimiz var ya da ikiz kardeşimizle doğduk? Bundan kastım bu değil. Siz doğarken babanız yada anneniz " bu çocuğu filan yerdeki şu kişi için yaptık , zor bir durumdayken bize yardım eden şu kişi için"  yada" ölen şu kişi anısına onu temsil etsin diye düşündük" demez . Var mı böyle bir şey?  Varsa da olmamalı! Yada planlı olarak kesin şunu yapacak, bu şekilde olacak, böyle biri olacak,  buraya dikkat edin, "hadi bi çocuk yapalım bunlar gerçekleşsin" diye yapmazlar. Kimsenin hayal ürünü, tasarladığı isteğini temsil için istediği insan olamazsınız. Hayali olabilirsiniz belki sadece ki buda sonradan gerçekleşecek bir şeydir, siz siz olduktan sonra... Yani siz hayata ilk başladığınzda kendiniz için ve tek olarak başlıyorsunuz. İlerleyen zamanlarda hayatınıza giren insanlar sadece figüran ya da yürüdüğünüz yolda destekçileriniz olabilir. Bunun dışında sizin yapacağınız şeye etki etmek, sizi değiştirmek yada kendi hayal dünyalarına ve isteklerine göre yönlendirmek, şekillendirmek kısmında, ilk önce, o ilk doğduğunuz andan itibaren bu zamana kadar oluşan benliğinize sorun. "Bunda sana ters düşen bi durum var mı?"
    Bakın bir şeyleri ifade ederken bile sizin olandan, sizin varlığınızla, sizinle var olandan bahsediyoruz. Senin baban, senin annen, senin kardeşin, senin sevgilin, senin arkadaşın, senin düşmanın, senin işin... Bu demek oluyor ki, aslında sizinle sizin hayatınızda var olan her şey siz var iseniz var. 
    Bazı seçimleri yapamazsınız. Anne-baba, nereli olacağınız gibi. Ama bazı şeylerde de zaman ilerledikçe kendi kişiliğinle, karakterinle ve aklınla hareket edebilme yeteneğine sahip olursun. Seçtiğin eşten yada arkadaşlardan önce sen varsındır ve senden sonra o kişi senin eşin  yada arkadaşın sıfatını alır.  
    Akıl, düşünce, vücut, fikirlerin, seçimlerin, sevmediklerin, hoşlandıkların,yanlışların ve doğruların, düştüklerinle ve kalktıklarınla bu sensin.
    Her şey senle başladı. Senle biter, sende biter. Yeter ki cesaretli ve umutlu ol. Asıl senden hiç vazgeçme. Her zaman kusursuz, iyi ve mükemmel aramanın mânası yoktur. İster siyah ol ister beyaz. Siyahın da aitlik bulabileceği bir yer vardır, beyazın da...Yeter ki kaybolma, tükenme ve tüketme. 
    Senin yerin sende. Senin yerin en başta. Yoluna devam edeceksin. Seni yolundan edecek hiç kimseye ve hiç bir şeye bağlı kalmadan...
 
254 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR     Aktif Anket Yok...