ZEHRA ATCI

zehraatci48@hotmail.com 31 Mayıs 2019 Cuma 19:16 DİĞER KÖŞE YAZILARI

İKİLİK MASKELERİ

Herkese, sadece iki duyguyu sembolize ediyor gibi görünürler ama, kimse bilmez bunların, hayatta takındığımız duygu maskeleri olduğunu. 


   
Göstermek istediğimiz yüzlerdir bunlar, saklamaya çalıştığımız hislere inat. İçeride bambaşka bi hayat varken, dışarıya gösteremediğimiz olayları anlatmak ister. Belki de suçtur yapılan, sonrasını düşünür insan, tedirginliğini saklamak için takar maskesini, bi kahkahayla gülerken. Gösterilmesi yasak yüzlerin korunmaya alınmasıdır kimi zaman...


   
Ciddiyete mizah üzüntüye sevinç katan...   
Ağızları; küfürleri reddederken, var olanları ise saklamak istercesine gülen ve cesaret edilemeyeni gösterebilmek için hüzünlenen maskeler.
 
 Ağza alınması yasak mevzuların yansıtılmasını kolaylıştıran, çekinilen eleştirileri hedefe ulaştırırken gizlenmek için kullanılan maskeler;bir kaç tarizden sonra doğacak sorumlulukları kenara atmak ister gibi, bir daha tanınmamak ister gibi.

   
İnsanlığın durumuna acıdığı için hüzünlenen insan ve insanlığın durumunu anlamsız ve komik bulduğu için gülen iki insanın sembolüdür.
   
Ne alaylı bir duruş! Yoksa alaylık olan insanlar mı?

   
Bizi yöneten iki gücün sembolüdür bu maskeler. Aynı zamanda bu iki gücü de yücelten ya da ikisiyle de alay edebilen maskelerdir.


Ve hatta ikiliklikerin yüzüdür bu yüzden.
     
Hüzün ve mutluluk...

   
İyi bak, şu iki maskeye! İkisi aynı anda, aynı amaç için varolmuş fakat felsefeleri ve yolları başkaymış gibi.Birbirlerine yaslanmış aynı yöne bakarken, neden farklı ifadeler takınmışlar? 

Yüze geçirilmek için sıkıca bağlanan ipleri olmadan duramazlar. Demekki bir yüze takılmak için de sebeplere ihtiyaçları var.
   
     
İyi bak gözleri aynı bakan maskelerin ağızlarına! Tüm insanları özetler gibiler;
Hüzün de korkuyu yaşarken mutlulukta şaşkınlar!
 
235 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR