ZEHRA ATCI

zehraatci48@hotmail.com 05 Ekim 2018 Cuma 18:02 DİĞER KÖŞE YAZILARI

CAN HAVLİ

"Can havli ile..." durumuna ölüm ve zarar görme korkusundan kaynaklanan güçlü bir tepkiyle bir eylem yapmak diye bir tanım yapabiliriz.  Deyimin içinde geçen "havil" kelimesi korku anlamına gelmektedir.


Deyimin ne anlama geldiğini biraz anlamışsak konuya geçebiliriz. Canımızdan çok seviyoruz dediğiniz insanlar vardır. Aile, belki bir dost ,belki sevgili yada eş... Hepsine değer verir gözümüzden sakınırız kimi zaman. Mutlu olmalarını isteriz veya beraberce mutlu olmayı... Zor durumlarında hastalandıklarında maddi manevi yanlarında oluruz.En güzelide budur zaten. Ailemiz o yaşa kadar özenle, koruyarak getirmiş bizi.Bu bir borçtur aslında. Sevdiğiniz eşiniz hayat arkadaşınızdır. Birçok şeyi paylaşırsınız. Bazı fedakarlıklar yapmanız gerektiği zamanlar olur. Dost /arkadaş belki çoğu kimsenin dinlemediği zamanlarda size destek olan kişilerdir ve bu destek karşılıksız kalmamalıdır.Bir tehlike yada kötü bir anda belkide öne atılırız o zarar bize gelsin diye.Bu durumlarda sevgi ,bağlılık, güzel duygular ve mantık hepsi yada bazıları devreye girebilir. Doğru olanı veya sonrasında takdir görebilecek olanı yapmış oluruz.
 
Peki ya karar vermek için 1 dakikanız  yada saniyeleriniz olsa bazende bu kararlar için hiç zamanınız olmasa?
 
Önce can sonra canan diye bir laf vardır hani bu durumun olduğu an işte bu can havli anı. Bazen bu can havli yada ölüm korkusu ,sadece tehlikeyi uzaklaştırma yada zarar verecek şeyden kaçma durumlarına dönüşebiliyor ,çünkü sonucunda düşünülmeye zaman olmamış zarar ve tehlike ortaya çıkabilecek. Yani bir refleksi can havli ile yapmış olmamız için o şeyin sonucunun illaki ölümle netice bulacak bir şey olması gerekmez.
 
Bir arkadaşımla konuşuyorduk.7 yıldır dost olan iki arkadaşı motorla gidiyorlarmış.Motoru kullanan dengesini kaybetmiş.Arkadaki düşeceklerini anlayınca öndekini iterek kendini kenara atmış. Ona bir şey olmamış ama kullanan hafif yüksek bi tepeden motorla düşmüş. Şuan ikiside iyi ama arkadaşlıkları nasıldır bilemem.Geçen de bi arkadaşımla kahvaltıya gittik.İlkokuldan beri arkadaşımdı.Sonra ne olduysa ben telefonuma bakarken çay bardağı dökülmüş. O yanma korkusuyla ayağa fırladı o sırada masa sallandı ve benim tabağıma dayadığım bıçak üzerime düştü. bende yana kaydım. O an ikimizde kendimizi korumaya çalıştık. Karşıdakine zarar vermek değildi amaç. Film sahnelerinde de görürüz. Kendini korumak için birilerini silahın önüne atan insanları.Bir haberde duymuştum eskiden inşaat halindeki evine bakmak için çıkan birisi korkuluksuz balkonunda yılan gördüğü için korkudan can havliyle aşağı düşmüş. 
 
Tabi çoğu zaman can havliyle yaptığımız refleksler bizi bazı zararlı durumlardanda kurtarabiliyor. Çarpışacağını anladığın iki arabanın yakınından uzaklaşıp, koşarak yolun diğer kenarına geçmek gibi. Sana fırlatılan bişeyi farkedip eğilip kaçman gibi.Yada sıcak tavaya değen parmağını anında çekebilmen gibi.
 
Bu gibi örnekler , ki daha da çoğaltılabilir, benim bu yazıyı yazma düşüncemde etken oldu. Düşüncelerinizi yorum olarak yada mesajla bana yazabilirsiniz. Keyifli haftasonları dilerim.
 
561 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Soner çantalı - 05 Ekim 2018 Cuma 19:26
    Yayınlanması uygun görülmemiş yorum.