ZEHRA ATCI

zehraatci48@hotmail.com 14 Haziran 2019 Cuma 18:14 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BAYAN MI KADIN MI ?

Tartışmalı bir konu dönüyor şu zamanlarda; Bayan mı kadın mı? Ardından saçma bi soru gelir ve "Hangisi doğrudur?" denir. Bu iki kelime de toplumda sıkça kullanılmaktadır.
 

Konunun tarihçesine inersek işin içinden çıkamayız, uzar.Zaten amacımda kayıtlı bilgileri alıp buraya yapıştırıp size aktarmak değil. Çünkü bunu sizde bulabilirsiniz neticede. Ben, benim açımdan yorumlayıp değerlendirmeye çalışacağım. Ve tamamiyle kendi düşüncelerimi aktaracağım.

   
Kimi insanlar görüyorum "bayan değil kadın diyceksiniz" diye direten. Evet doğru bana göre de bayan değil kadın. Ama nerde bayan nerde kadın? Yerine göre tabi her şey. Size arkanızdan "Kadın bi bakar mısın lütfen!? " diye seslenen bir kişiye karşı tutumunuz nasıl olurdu? Sondaki lütfen nezaketini bile cümle mantığı olarak pasif bırakacak bi sesleniş olurdu bu. Aynı şekilde "Erkek müsade eder misin, benim acelem var." diyip bir yere yetişmeye çalışırken, bu seslenişle müsade istemen ne kadar anlamlı olur? Yani anlayacağınız bayan bir hitap yada sesleniş, kadın bir cinsiyet kavramıdır. Erkekler için bayım kelimesini zaten Türkiye'de pek sık duymayız ama yine de bi sesleniş kelimesi diyebiliriz buna da.
Örneğin bir kafe tuvaletinde bay -bayan yazmak yerine kadın -erkek yazın mesela. Gireceğiniz tuvaletin kapısında "erkek" ya da "kadın" yazması sizi hiç rahatsız etmez. Olması gereken budur çünkü. Yada herhangi bir testte, sosyal- resmi belgelerde vs. kadın-erkek kelimelerinin kullanılması gayet uygundur. Öyle de olur çoğu zaman. "Cinsiyetiniz: bay-bayan" gibi değil de "Cinsiyetiniz: kadın-erkek" gibi kullanılmalıdır. Ama bunlar hitap cümlesi olarak kullanılırsa, cümleyi mantık hatasına sürükleyip, kabalık yansıtabilir, ki absürt olur. Bu arada aslında cinsiyet kavramlarını belirtmede doğada, erkek kavramının karşı cinsiyeti dişi olarak ifade edilir. Ama insan varlığının özel oluşu bakımından diğer canlılardan ayırmak için bu kullanılmaz, bunun yerine "kadın" kelimesi kullanılır.


Fakat bunların dışında, hitap olarak benim tercih ettiğim, kullanmayı uygun gördüğüm ve sevdiğim iki sesleniş kelimesi vardır. Beyefendi ve hanımefendi. Şu iki kelimenin asaletini başka hiçbir kelimede göremeyeceğim sanırım. Hecelerinde bile saygı gösterdiğinin belirtisi var; Hanım-efendi bey-efendi. Kendi düşünceme göre bi cümleyle yorumlayacak olursam; 'hanımefendi' kelimesi, güzel nitelenmiş bir ismin, güzel bir hitap kelimesi olmuş hali. İçlerinde de tek başına kullanılabilecek ayrı birer sesleniş olan "bey ve hanım" kelimeleri var.
   
 
Herkes, "bunlar üstünlük ve sınıf belirtiyor" diyebilir 'efendi' kelimesi geçtiğinden ama öyle bir şey yok. Ayrıca üstünlüğü ve ayrımcılığı aramamız gereken yerler öncelikle bu kelimeler değil arkadaşlar. İş sadece bu kelimelere kalmadı yani.


    Bunları kullanma konusunda çekinen, "nispet yaptığımı mı düşünürler acaba" diyen yada "çok mu resmi bi hitap olur" diye düşünenler, korkmayın bunları kullanmaktan. İçinde efendi geçiyor diye "ben kendimi düşük mü göstereceğim" demeyin. Karşıya saygı göstermeniz kendinize saygı gösterdiğiniz anlamına gelir ve bu sizi çoğu zaman saygı gösterilebilecek biri bile yapabilir. 
Ve şu kadın-bayan 
erkek-bay tartışmasından da vazgeçin. Bay ve bayan kelimelerine karşı değilim. Ama siz, şöyle bir düşündüğünüzde, bay/bey ve bayanın sesleniş kelimeleri, kadın ve erkeğin cinsiyet kelimeleri olduğunu bilecek kadar zekaya ve düşünebilme yeteneğine sahip insanlarsınız ve bunun mantığını kavrayacak kadar. 
   
Hepsini kullanın, istediğinizi kullanın ama hepsini kendi yerinde kullanın.
 
206 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR