ZEHRA ATCI

zehraatci48@hotmail.com 01 Kasım 2019 Cuma 13:18 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BAKIŞ AÇISI VE ALGILAMA ŞEKLİ

Dış dünya, kendi ne olduğundan çok bizim nasıl gördüğümüzle şekillenen bir yer aslında.
   
İnsanlar da ne olduklarından çok karşıdakinin onları nasıl gördüğü ile nitelendirirler.Fakat bizim bir şeyi o şekilde görüyor olmamız, o şeyin kesinlikle o olduğu anlamına gelmez.
İri bir köpek gördüğümüzde saldıracak diye korkmamız, iri köpeklerin saldırdığına tanık olmamızdan kaynaklanabilir. O tip bir insanın çok yalan söyleyeceğini düşünmemiz, o tip birkaç insanda aynı durumu görmemizden, bu kişide de aynı durum olacak diye düşünmemizdendir. Bir durumun sonucunu şöyle olacak diye tahmin etmeye çalışmamız, benzer durumlarda benzer sonuçlarla karşılaşmamızdandır. Ama tüm bu örneklerde; ne köpek kesinlikle ısıracak diyebiliriz, ne o kişi  kesinlikle yalan söyleyecek, ne de bu durumun sonucu şu olacak diye kesin konuşabiliriz.

 
 İnsan ilişkilerinde/iletişiminde de bu durum böyledir. Birinin sizi iyi tanımadan sizde olmayan iyi veya kötü bir özellik ile sizi nitelendirmesi, onun kendinden yada kendi hayatından, yaşam şeklinden çıkardığı sonuçlarla alakalıdır.Birinin iyi veya kötü bir şey söylemesi, sizin o özelliği kesinlikle taşıdığınız anlamına gelmez. Sizin başkalarının söyledikleriyle şekillenmeniz değil, kendinizi iyi tanıyıp bilmeniz gerekir.

Aynı şekilde siz de dışarıyı kendinizden ve hayatınızdan çıkardığınız sonuçlarla değerlendirirsiniz.Bu nedenle herkes hakkında her şeyi emin olmadan söylemekten kaçının.Herkes kendini bildiği ve ifade edebildiği sürece, bir başkasının kendi hakkında bir şey söylemesine de gerek kalmaz.

   
Özet olarak biz insanlar; neyi görmek istersek onu görürüz. İyi yada kötü. Bizim bakış açımızla, görme isteğimizle ilgilidir bazı şeyler. İyide kusur bulmak, kötüye kusursuz yorumunu yapmak da yine bizim  bakış açımızla alakalıdır. İnsan düşüncesi ve zihni istediğini istediği yere koymak için sebepler üretmekte iyidir. Bakış açısını etkileyen önyargılar, tecrübeler,deneyimler, öğretiler ve diğer birçok etken,herhangi bir şeye yaklaşımımızda bizi olması gerekenden daha farklı şekilde yönlendirebilir.

   
Gereksiz yere yorum yapmaktan, "benim söylediğim kesin doğrudur" yaklaşımından, bilmeden, dinlemeden konuşmayı marifet sanmaktan, konuşmada ve tavırda abartıdan, atıp tutmaktan kaçınalım.
   
Unutmayalım ki, dünya sadece bizim algıladığımızdan ve gördüğümüzden ibaret değil. Biz de sadece dünyanın gördüğü ve algıladığından ibaret değiliz.
291 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR