Hakan Aykırı
Hakan Aykırı
Giriş Tarihi : 30-12-2019 11:39

NE "KADEM" İMİŞ BE

Seversiniz yada sevmezsiniz. Ama bir söz vardır. "Yiğidi öldür hakkını yeme." Ben bu düşünce çerçevesinde bakıyorum konuya. Muhakkak bu yazımı okuyan konunun dışındaki siyasi bir partiye mensuptur. Bugünkü ele alacağım konu başka bir siyasi parti içerisinde olsa o konuda da yine düşüncem aynı olur.

Aslında bu haftaki yazımda başka bir konuyu ele alacaktım. Ama Cumartesi günü akşam sosyal medyayı takip ederken bir paylaşım gördüm ve bunun sonucunda bu yazımı ve düşüncelerimi aktarmayı planladım.  Paylaşımda şöyle diyordu.

"Zihinsel ve bedensel özürlü olmak bir kaderdir, ve herkes birer özürlü adayıdır. Ama ahlaken özürlü olmak bir tercihtir, Zaafiyettir"

Kelimesi kelimesine, cümlesi cümlesine bu sözler yazıyordu. Tabiki bu sözler birilerine, yani parti içerisinde bir gruba istinaden yazıldığı apaçık belli. Eminim ki siyaset ile ilgilenen ve AK Parti mensubu bir çok kişi de Sayın Kadem Mete'nin bu paylaşımı ile kimlere gönderme yaptığını biliyorlardır veya bu konu hakkında değerlendirmede bulunabiliyorlardır.

Evet. Bu haftaki yazımda konu olarak AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete hakkında, onun üzerinden prim yapmak isteyen avareleri ve Muğla düşmanlarını ele alacağım. 2016 yılının Nisan ayında mevcut başkan İhsan Küreci'nin il başkanlığından istifası ile birlikte AK Parti Genel Merkezi tarafından Muğla İl Başkanlığına Kadem Mete atandı. Bu adam gökten zembille tutulup bu mevkiye atanmadı. Partinin kuruluşundan bu yana çeşitli kademelerde görev yaptı ve son olarak da İl Başkanlığından önce başarılı bir şekilde AK Parti Marmaris İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. Koskoca AK Parti Genel Merkezi tarafından Muğla İl Başkanlığına bir insan atanıyorsa elbette genel merkezin gözünde o insan oldukça başarılı bir insandır ve gelecek vaat eden bir siyasetçidir bana göre.

2016 yılından 2018 yılı Şubat Ayına kadar atama ile il başkanlığını yürüten Kadem Mete, AK Parti Muğla İl Başkanlığının 2018 yılı Şubat Ayında yapılan Muğla 6. Olağan İl Kongresi'nde oy kullanan 503 delegenin 349'unu alarak tekrar il başkanlığına seçildi.  2016 yılında göreve atandığı zamandan bu yana Kadem Mete, 2017 yılında Referandum, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, 2018 yılında Genel seçimleri ve 2019 yılı Mart Ayında ise Yerel Seçimleri başarılı bir şekilde geçirdi. Bunu neye dayanarak söylüyorsun? diyebilirsiniz.

Size sadece son iki yılda yapılan Genel Seçimler ve Yerel Seçimlerden rakamlar ile örnek vereceğim. İlkinde genel seçimleri ele alayım. Türkiye Büyük Millet Meclisinde yılardır Muğla'yı 2 AK Partili Milletvekili temsil eder. Son genel seçimde ise AK Parti 3'üncü milletvekilini kıl payı ile Meclise gönderemedi. 31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimleri ele alalım. Geçen dönem Muğla'da üç ilçede AK Parti Belediye Başkanlığını kazanmıştı. 31 Mart seçimlerinde ise Cumhur İttifakının üyesi olan MHP' li adayın Ortaca Belediye Başkanlığını kazanması ile toplam 7 ilçede belediyeyi kazandı. Tabiki bu başarıda en büyük güç, adayların, ilçe başkanları ve yönetiminin, partililerin. Ama hiç kimse de inkar etmesin ki bu teşkilatların ve adayların arkasında koskoca çınar ağacı gibi bir il yönetimi ve İl Başkanı var idi. Belediyesini kazandığı tüm ilçe teşkilatları bunu asla inkar edemezler.

Kazanılan ilçe belediyelerin yanı sıra kıl payı ile kaybedilen ilçe belediyeler de var tabiki. Fethiye, Marmaris ve Milas seçimleri bunlara örnek.

Kim ne derse desin Sayın Kadem Mete bana göre bir Muğlalıdan daha Muğlalı bir kişidir. Adamın ağzından her zaman Muğla ve Muğlalı kelimesi yer alır. Şimdiye kadar Muğlalı siyasetçilerin yapmadığını yaptı. Elini taşın altına koydu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Muğla ve ilçeleri için yardım talep etti. Erdoğan'da Kadem Mete'nin bu girişimini yok saymayarak önce Marmaris de Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Evinde tüm il yönetimini, Cumhur İttifakından kazanan İlçe Belediye Başkanlarını,ilçe başkanlarını,kadın kolları ve gençlik kolları başkanlarını bir araya getirerek saatlerce görüştü. Ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadem Başkana 7 belediye başkanını alarak Ankara'ya gelmesini talep eti. Burada Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Bakan Yardımcılarından oluşan heyetle Milletvekilleri M.Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, İl Başkanı Kadem Mete ve Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir’den oluşan Muğla heyeti bir araya geldi. Toplantının sonrasında Muğla'ya Milyonluk yatırmaların vaatleri verildi. Bu vaatler sözle kalmadı ve tüm ilçelerde uygulanmaya başladı.

Eeeee  Sayın İl Başkanı Kadem Mete'yi yeterince anlattık. Birde gelelim avare grubuna.  Bu kadar yapılan başarılı çalışmayı başarısızmış gibi gösterip, Kadem Mete'yi bir türlü görevden alamayanlara. Evet yanlış duymadınız "görevden alamayanlara" dedim. Çünkü bizim Muğla'da oturduğu yerden siyaset yapan, görevden alıp göreve getiren, ihaleleri yöneten öyle avare ve Sayın Kadem Mete'nin paylaşımında belirttiği gibi ahlaken özürlü kişiler var ki…

Bir insanı eleştirmek için önce aynanın karşısına geçmeli insan. Kendisine" Bende bu görevlerde bulundum. Hatta Muğla'yı ve Muğla'lıyı temsilen daha yüksek kademelere seçildim. Acaba başarılı oldum mu? yoksa beni seçenleri hezimete mi uğrattım" diye sormalı bana göre. Bir gazeteci ve vatandaş olarak şahsi olarak ben sizin nasıl siyasetçi olduğunuzu söyleyeyim. Bir buzdolabından farkınız yok idi. Evin kuru duvarından farkınız yok idi. Vatandaşa daima tepeden bakan, sadece seçimlerde işiniz düştüğünde halkın arasına karışmaya çalışan bir zihniyettiniz. Aslında size daha çok şeyler söylemek isterim ki edebim yetmez açıkçası. Bunu sadece ben değil sizin en has parti tabanınız da bu düşüncelere sahip. Nerden mi biliyorum. Çünkü ben sizin gibi dört duvar arasında değil vatandaşın arasındayım. Onların sesi oluyorum.

Gelelim işin en komik kısmına.Hafta da bir  Sayın Kadem Mete'nin görevden alınacağına dair bu avare grubu sokağa laf yayıyor. Koskoca bir yıla yakın zamandır bu dedikodular her hafta yayılıyor. Bende dahil herkes, her hafta Salı günü Kadem Mete görevden alındı mı, alınmadı mı? diye merakla bakıyoruz. Ama nedense bu avare, Muğla düşmanı grubun sözleri bir türlü yerini bulmuyor ve kendilerine alaycı bir şekilde güldürüyorlar.

Gelelim işin özüne, Kadem Bey adı gibi kadem dostu olan saygın bir AK Partilidir ve Muğla aşığı bir insandır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Hakan Aykırı

Hakan Aykırı

DİĞER YAZILARI NE "KADEM" İMİŞ BE 30-12-2019 11:39
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA