VALİ CİVELEK MUĞLA'NIN İLK CUMHURİYET OKULUNA DESTEK VERDİ

Vali Civelek Muğla'nın İlk Cumhuriyet Okuluna Destek Verdi

11 Haziran 2019 Salı 12:30 < EGİTİM
Muğla Valisi Esengül Civelek, okul ziyaretleri sırasında Cumhuriyet tarihinde Muğla’da yapılan ve ilk okul olan Atatürk İlkokulu’nun yıpranmışlığını görünce bu durumu gündemine aldı.

Tescilli yapı niteliği taşıyan okulun restore edilmesi için talimat veren Civelek, bu durumun Cumhuriyet tarihindeki Muğla’nın ilk okuluna yakışmadığını dile getirdi.
 
1932-1933 yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan ve ilk kayıt yaptıran 1 numaralı okul  öğrencisi olan ve Muğla’daki huzurevinin kuruluşunda da büyük emeği geçen Hasan Nuri Öncüer’in okuduğu Muğla Menteşe Atatürk İlkokulu’nda, Muğla Valisi Esengül Civelek’in talimatıyla yılların verdiği yıpranmışlık sonucu restorasyon çalışmaları başlamıştı. Atatürk İlkokulu’nun, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında yeniden eğitim faaliyetlerine başlayacağı öğrenildi.
 
Restorasyon Bedeli 967 Bin TL
 
Tescilli yapı niteliğinde olan Atatürk İlkokulu’nun restorasyonu için Muğla Valisi’nin onayı ile Kültür Varlıkları Katkı Payı hesabından ödenek ayrılarak; Muğla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından restorasyon süreci başlatıldı. Atatürk İlkokulu restorasyon işi için Muğla Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan 20 Haziran 2018 tarih ve 6893 sayılı Kurul kararı ile basit onarım izni alındı. YİKOB tarafından yaklaşık maliyeti hazırlanarak  1 Kasım 2018 tarihinde ihalesi yapılan restorasyon işi,  967 bin 30 TL bedel ile 14 Aralık 2018 tarihinde sözleşmeye bağlandı.
 
Okul Girişi Engellilere Uygun Düzenlenecek

 
Sözleşme kapsamında okulda yapılacak restorasyon çalışmalarının detayları şu şekilde; “Binanın çatısı, ısı ve su yalıtımı sağlanacak şekilde  tamamen yenilenecek, binadaki özelliğini yitirmiş kapı ve pencere doğramaları aslına uygun olarak değiştirilecek,yağmurdan zarar gören üst kat ahşap tavanı aslına uygun olarak yenilenecek, alt kat ahşap tavanı ise aslına uygun olarak değişim yapılmaksızın restore edilecek, zaman içerisinde deforme olan alt kat koridor zemini aslına uygun şekilde yenilenecektir,sınıf zeminlerinde özelliğini yitirmiş olan laminant parkeler yenilenecektir,dış cephe boyası yapılacak,elektrik ve güvenlik kamera sisteminin tamamı yenilecek, elektrik sistemi ve sınıf içi işlerde  Fatih Projesi referans alınacak,tüm koridorların ve sınıfların kirlenmiş boyaları temizlenerek ve  yeniden boyanacak, bina girişi, çevre duvar tadilatı ve bahçe içi çevre düzenlemesi yapılacak.” Ayrıca okulun girişi yasa gereği engellilerin girişine uygun hale getirilecek.
 
Muğla Valiliği’nden verilen bilgiye göre; Atatürk İlkokulu’nun restorasyon çalışmalarının yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde tamamlanacağı ve 2019-2020 eğitim-öğretim yılında yeniden eğitim faaliyetlerine başlayacağı öğrenildi.
148 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR