UMUT YILDIZ İLE BİLİMSEL SÖYLEŞİ YAPTILAR

UMUT YILDIZ İLE BİLİMSEL SÖYLEŞİ YAPTILAR

06 Kasım 2019 Çarşamba 19:12 < EGİTİM
Gölbent Ramazan Patat İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri Umut Yıldız ile bilimsel söyleşi yaptı. Gölbent Ramazan Patat İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri Amerika’da Nasa’da çalışan tek Türk olan Umut yıldız ile söyleşi yaptı. Eğitim adına önemli ve anlamlı olan bu çalışma öğrenciler ve öğretmenler tarafından sevinçle karşılandı.
Başarının eğitimden geçtiğini dile getiren “Bizim başarımız öğrenciye verdiğimiz bilginin adıdır.” diyen okul müdürü Demet Büyükyıldız “Eğitim adına sorumluluklarımız var. Çalışmalarımızı buna göre değerlendiriyoruz. Umut Yıldız ile söyleyişi yapmamızı sağlayan Fen ve Teknoloji öğretmenimiz Kübra Dülger ile Bilişim teknolojileri öğretmenimizNazife Süer’e teşekkür ederim.”dedi.
DR Umut Yıldız Merak Edilenleri Anlattı
Nasa’da çalışan tek Türk olan Umut Yıldız, öğrencilere evren, gezegenlerin yapısı, evrende başka canlıların olup olmadığı, güneş sistemi gibi merak edilen konularda açıklamalar yaptı.
Umut Yıldız, “Aslında uzay herkese ulaşılmaz görünüyor. Uzay ile ilgili meslekler gelecekte çok daha dikkat çekecek. Eğer ki uzaya karşı biraz ilginiz varsa, bunu kendi mesleğinizle birleştirirseniz çok ilginç ve zevk alacağınız disiplinler arası işler ortaya çıkacaktır.”dedi.
Dr Umut Yıldız Kimdir?
1980 doğumlu olan Dr. Umut Yıldız, Ankara Üniversitesinde Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünü bitirdikten sonra Hollanda’nın Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamış, Leiden Üniversitesi’nde de astrofizik alanında doktorasını yapmıştır. Şu an NASA’nın (Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi) Kaliforniya eyaletindeki Jet PropulsionLaboratory (JPL) bölümünde çalışan Umut Yıldız, burada Molekül Astrofiziği, Yıldız Oluşumu, Molekül Bulutları, Veri Madenciliği ve Uzay Haberleşmesi üzerinedir.
184 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR