TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK

TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK

13 Nisan 2018 Cuma 18:38 < TURİZM
15 Nisan’da başlayacak ve 22 Nisanda sona erecek olan 42. turizm haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden  yapılan açıklamada “Ülkemizde turizmin önemi konusunda toplumda farkındalığı arttırarak, turizm bilinci geliştirmek, doğal, tarihi ve kültürel varlıklarımızı koruma kullanma dengesi içinde turizme kazandırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle turizm haftası kutlanmaktadır. Bu yıl 42’cisi kutlanacak olan Turizm Haftası’nda Kamu Kurumlarınca gerçekleştirilecek faaliyetlerin yanında iç ve dış turizme doğrudan ya da dolaylı olarak katkı sağlayan işletmeler ve meslek kuruluşlarınca yapılacak kutlamalar da büyük önem arz etmektedir. Tüm Hafta boyunca, kültür turizmi, bisiklet turizmi,doğa turizmi, yürüyüş turizmi, gastronomi turizmi, deniz turizmi, dağ turizmi, kongre turizmi konularında yapılan etkinliklerle halkın, özellikle öğrencilerimizin  turizm algısını geliştirerek, doğal tarihi ve kültürel değerlerimizin yaşatılarak, koruma kullanma dengesi kapsamında gelecek kuşaklara aktarılması ve turizmin geliştirilmesinde  her ferdin sorumlu olduğu konusunu vurgulamak amaçlanmaktadır” denildi.
2018 yılı Turizm Haftası etkinlikleri  şu şekilde; Bodrum’da; 18  Nisan’da  Kamu,  Sektör ve ilgili STK’lar işbirliğiyle yapılacak geniş katılımlı kutlama programı, BODER tarafından öğrenciler arasında yapılan resim yarışması ödüllerinin verilmesi, Marmaris’te; 15 Nisan’da Marmaris Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen bisiklet yarışması, 16 Nisan’da açılış töreni ardından, Marmaris’in en önemli tarihi eserlerinden olan Marmaris Kalesine yapılacak aşçıların da katıldığı kortej yürüyüşü ve sergi, 17 Nisan’da Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi tarafından yaptırılacak tekne ile Körfez Turu, 18 Nisan’da GETOB’un düzenlediği Turizmle ilgili Sektör paydaşlarının katılacağı toplantı, Fethiye’de; 16 Nisan’da  Kamu ve Sektör işbirliğiyle düzenlenecek olan açılış programı, öğrencilerin turizm bilincinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen resim, fotoğraf ve afiş yarışmaları ödül töreni,  17 Nisan’da   “Kamu ve Sektör Buluşması” konulu toplantı, Milas’ta; 16 Nisan’da açılış programında el sanatları, hediyelik eşya, dağcılık faaliyetleri, izcilik faaliyetleri v.b. değerlerimizin anlatıldığı 15 tanıtım çadırındaki etkinlikler, 17 Nisan’da Şehit ve Gazi yakınları için düzenlenen  Kıyıkışlacık koylarında tekne gezisi,     19 Nisan’da “Milas Turizmi’nin Değerlendirilmesi” konulu panel ve 21 Nisan’da Bafa Gölü’ne yürüyüş etkinlikleri bulunmaktadır. Ayrıca ilimizde 16 Nisan’da açılış programında Mustafa BOZDAĞ Müzik dinletisi,Göktepeli Kadınlar Halk Oyunları gösterileri,ve Muğla’dan fotoğraf sergisi etkinlikleri yapılacaktır. Aynı zamanda 21 Nisan da İlimiz Muğla Bozuyük Kültür evinde “Kitre Bebek Kursu Sertifika Töreni gerçekleştirilecektir.
“MUĞLA VALİSİ  ESENGÜL CİVELEK’TEN YURİZM HAFTASI MESAJI”
Turizm haftasını  kutlayan Muğla Valisi Esengül Civelek yapmış olduğu açıklamada “Ülkemizde turizmin önemi konusunda toplumda farkındalık yaratmak, turizm bilincini geliştirmek, doğal, tarihi ve kültürel varlıklarımızı koruma kullanma dengesi içinde turizme kazandırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamak amacıyla her yıl çeşitli etkinliklerle 15-22 Nisan tarihleri arasındaki hafta “Turizm Haftası” olarak kutlanmaktadır. Ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan ve turizmde marka kent Muğla’da turizmin 4 mevsime yayılması, çeşitlendirilmesi, geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, Muğla’daki kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere tüm paydaşlar iş birliği, güç birliği ile çalışmalarını sürdürmektedir. Turizmin istenilen seviyeye ulaşması için nitelikli iş gücü istihdamı ve kaliteli hizmetin sunulmasında sektör temsilcileri başta olmak üzere sektörü destekleyen herkese önemli sorumluluk düşmektedir. Ülkelerin ekonomik kalkınmasında önemli bir görev üstlenen bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektörünün gelişmesi sadece ilimizin değil bölgemiz ve ülke ekonomimizin daha ileri seviyelere taşınmasına, kişi başına düşen milli gelirin artmasına dolayısıyla da refah düzeyinin yükselmesine büyük katkı sağlamaktadır. O nedenledir ki, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nın önemi büyüktür. Turizm Haftasının hayırlara vesile olması temennisiyle başarılı, verimli bir turizm sezonu geçirilmesini dilerim” dedi.
609 defa okundu.
EtiketlerTURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK haberler turizm
YORUM EKLE
    YORUMLAR