Anasayfa » Tarım
MUĞLA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN İKİ PROJESİNE GEKA DESTEĞİ
Muğla il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Yatağan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün projeleri Güney Ege Kalkınma Ajansı 2017 yılı Teknik Destek Programı kapsamında destek aldı.
Fethiyeli Komisyoncular FTSO ile Berlin Fuarında
Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından tarım ürünleri ihracatına kısıtlama getirmesiyle tarım sektöründe yaşanan soruna çözüm bulmak için alternatif pazar arayışına giren Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, 7-9 Şubat tarihinde Almanya’nın Berlin kentinde yapılan Gıda Fuarına katılıyor. Berlin FruitLogistica Fuarı, Avrupa’nın en önemli yaş sebze ve meyve fuarı olarak gösteriliyor.
Köyüne geri dönene 300 koyun + maaş
Bakan Fakıbaba açıkladı: Maaş artı 300 koyun... Köyden kente göçü önlemek için yürürlüğe konulan teşviklere bir yenisini daha ekledi.
MUĞLA, İZMİR TARIM FUARINDA STANT AÇTI
Tarım sektörünün en büyük buluşması olan 13. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı. 01-04 Şubat 2018 tarihlerinde açık olan fuar yoğun ilgi gördü.
“ARICILIKTA İYİ TARIM UYGULAMALARI”
Muğla’da ve Türkiye’de arıcılığı geliştirmek, üretimi ve üretimdeki kaliteyi arttırmak, pazarlama ve üretici sorunlarını en aza indirgemek için, Arıcılık ve Arı ürünleri ile ilgili projelerin bir ayağı olan “Arıcılıkta İyi Tarım Uygulamaları” konulu çalıştay Marmaris’te düzenlendi.
YAĞLI ZEYTİN İÇİN RESMİ BAŞVURU YAPILDI
Milas ilçe sınırları içinde memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağına "Milas zeytinyağı" adıyla coğrafi işaret alan ve ardından zeytinyağı için AB'ye de coğrafi işaret başvurusunu yapan Milas Ticaret ve Sanayi Odası, şimdi de Milas yağlı zeytinine coğrafi işaret almak üzere Türk Patent ve Marka Kurumu'na resmi başvurusunu yaptı.
MUĞLA'DA BUZAĞI ÖLÜMLERI EĞİTİMİ VERİLDİ
Eğitimi İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Mehmet Özden ve Dr. Hakan Yeşilöz verdi.
NARENCİYE FİYATINA SPEKÜLASYON UYARISI
Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tuncay son günlerde basında yer alan narenciye fiyatları ile ilgili spekülasyonlar ve algı çalışması dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.
ZEYTİN AĞAÇLARI 3 YIL SONRA MEYVE VERDİ
Milas Ziraat Odası’nın yeni hizmet binasının bahçesinde bulunan yaklaşık 50 zeytin ağacı, 3 yıl süren bakımın ardından ‘halkalı leke’ hastalığını yenerek yeniden meyve vermeye başladı. Oda Başkanı Atıcı ve personeli, gözleri gibi baktıkları ağaçlardan modern yöntemlerle zeytin hasadı yaptı.
ÜRETİCİ MANDALİNADAN ZARAR EDİNCE
Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Bitez, Ortakent-Yahşi, Turgutreis ve Gölköy mahallelerinde mandalina hasadına başlandı. Kendine has kokusu ve aromasıyla bilinen Bodrum mandalinasından zarar eden üretici direk internetten satışa başladı. Bazı üreticiler ise laboratuvarlar kurarak mandalinadan; lokum, reçel, gazoz, kolonya ve sabun gibi ürünler üretmeye çalışıyor.