Anasayfa » Tarım
MİLAS ZEYTİNYAĞI SEZONUNA UMUTLU GİRİYOR
Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetiminin bu yılki zeytin hasat mevsimi öncesinde zeytinyağı fabrikalarına yaptığı ziyaretler sırasında geçen yıllara oranla bu yıl, daha yaygın bir şekilde erken hasat yönteminin uygulanacağı ve zeytinyağı kalitesinin daha da yükseleceği görüldü.
4. MİLAS ZEYTİN HASAT ŞENLİĞİNE SON ŞEKLİ VERİLDİ
Muğla’nın Milas ilçesinde 25-26 Kasım 2017 tarihleri arasında bu sene 4’ncüsü düzenlenecek olan Zeytin Hasat Şenliği programına, Kaymakam Eren Arslan başkanlığında toplanan komite son şeklini verdi. Şenlik, önceki yıllardan farklı bir içerikle Prof. Dr. Canan Karatay’ın katılımıyla yapılacak.
MUĞLA’NIN ÇİÇEKLERİNİ ÜRETEN ÇİÇEKLER
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 2015 yılında başlattığı ve bugüne kadar 10 Milyona yakın alım garantili çiçek üretimi yapan serayı ziyaret ederek el emeği göz nuru ile çiçekleri üreten üreticilerle bir araya geldi.
MİLAS ZEYTİNYAĞININ COĞRAFİ İŞARETİ AB'YE GİRİYOR
Milas'ın coğrafi işaretli zeytinyağı şimdi de AB'nin coğrafi işaret korumasına giriyor. Bir süre önce Milas ilçe sınırları içinde memecik türü zeytinlerden elde edilmekte olan zeytinyağına Türk Patent Enstitüsü'nden coğrafi işareti alarak ülke sınırları içinde korumaya aldırmayı başaran Milas Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret koruma alanını şimdi de AB'ye taşıyor.
ÜRETİCİLERE ZEYTİN DESTEĞİ
Fethiye Ziraat Odası, bölgedeki çiftçilerin kazançlarını artırmak ve zeytinciliği geliştirmek amacıyla çiftçilere yaklaşık 20 -25 bin zeytin fidanını düşük fiyattan satıyor.
TARIM SEKTÖRÜ FTSO İLE YURT DIŞINA AÇILIYOR
Fethiye ve Seydikemer’de bulunan yaş sebze ve meyve ihracatı yapan firmalar Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde Avrupa pazarına açılıyor.Almanya’da 7-9 Şubat 2017 tarihinde düzenlenecek Berlin Fruit Logistica Fuarına, KOSGEB destekli iş gezisi yapılacak. Katılmak isteyen işletmeler FTSO’ya başvuru yapabilecek.
KOZAĞAÇ GÖLETİ VE SULAMASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Muğla’da inşa edilen Kozağaç Göleti ve Sulamasında çalışmalar devam ediyor. Proje tamamlandığında 1.080 dekar zirai arazi suyla buluşacak.
ORGANİK TARIM İÇİN YEŞİL GÜBRE DESTEĞİ
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce, Milas’ta organik zeytincilikle ön plana çıkan Şenköy Mahallesi’nde yeşil gübreleme çalışmalarında kullanılmak üzere çiftçilere fiğ ve bakla tohumu dağıtıldı.
ORTACALI ÜRETİCİYE YEM BİTKİSİNDE TOHUM DESTEĞİ
Muğla Büyükşehir Belediyesi, tarım desteklemeleri kapsamında Ortaca’da, yem bitkisi tohumu dağıtımı gerçekleştirdi. Muğla genelinde, üreticilere yem bitkisi tohumu dağıtımının devam edeceği bildirildi.
VALİ CİVELEK KADIN ÇİFTÇİLERLE BİR ARAYA GELDİ
Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Samsun’un Çarşamba İlçesinden ilimize gelen 44 kadın çiftçi, Muğla Valisi Esengül Civelek ile bir araya geldi.     Aktif Anket Yok...