SU KABAKLARI IŞIKLI SANAT ESERİNE DÖNÜYOR

Su kabakları ışıklı sanat eserine dönüyor

08 Kasım 2019 Cuma 15:42 < KÜLTÜR-SANAT
Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde yaşayan Hüseyin küçükcan, eski dönemlerde su kabı olarak kullanılan ve "susak" olarak bilinen su kabağını işleyerek, gece lambası, avize ve süs eşyasına dönüştürüyor. Sergi açan Küçükcan’a turistler yoğun ilgi gösteriyor.
Aslen İstanbul’lu olan Fethiye’ye tatil amaçlı gelmesinin ardından buraya yerleşen ve 7 yıldır yaşayan Hüseyin Küçükcan, hobi olarak başladığı su kabağı oymacılığını profesyonel hale getirerek yerli ve yabancı turistlere pazarlamaya başladı.
Muğla’nın diğer ilçelerindeki tarlalardan bulduğu su kabaklarımnı Fethiye’nin Patlangıç Mahallesi’nde kurduğu atölyede tasarımları kendisine ait olmak üzere işleyen ve hayallerini kabak üzerine yansıtan Küçükcan, tasarımlarına göre kabakta delikler açarak renk renk boncuklarla süslüyor.
Çeşitli işlemler uyguladığı kabakları son olarak ışıklandırmasının ardından, bir zamanların su taslarını gece lambası, avize ve süs eşyasına dönüştürüyor.Atatürk Portresinden, Türk Bayrağı’na kadar yüzlerce kabak tasarımına imza atmasının ardından Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’nde bulunan turistik çarşı olarak bilinen Hisarönü’nde yaz sezonunda sergiliyor. Turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Küçükcan, bazı müşterilerinin kendisini yurt dışına götürmek istediğini belirtti. Sosyal medyada da tasarımlarını paylaşan Küçükcan’ın ürünlerine ilgi gittikçe artıyor.
“Kendim başladım”
2 kız çocuğu ve 4 torun sahibi olan Hüseyin Küçükcan, 5 yıl boyunca fotoğraf portleri alıp sattığını daha sonra ise eşinin kendisine ait bir su kabağının üzerinde çalışma yaparak bu sanata başladığını söyledi. Küçükcan “Eşimin daha önceden aldığı bir kabak vardı. Onu bildiğimiz matkap ile deldim. Boncuklamasını yaptım. İyi olmadı. Hatalar vardı. Akşam eşime gösterince o çok beğendi. Bu bana şevk getirdi. Bunu daha iyi güzel hale nasıl getirebilirim bunun çabasına girdim. Uygun makineler aldım. Onunla daha güzel şeyler yaptım” ifadelerini kullandı.
“Turistler inanılmaz ilgi gösterdi “
Hisarönü’nde yaz sezonunda sergi açtığını belirten Küçükcan “Sergiyi açınca turistlerin çok yoğun ilgisi oldu. Turistler inanılmaz övgülerde bulundular. Yaptıklarımında güzel olduğunu düşünüyorum. Bu ilgi de bana moral veriyor. Hepsinin tasarımı bana ait. Hepsini özel tasarlıyorum. Turistler hiç pazarlık bile yapmıyorlar. İstediğiniz ücreti veriyorlar” dedi.
“Birçok aşaması var”
Su kabaklarının işleme aşamaları hakkında bilgiler veren Küçükcan “Öncelikle bunu tarladan alıyoruz. Kendi aracımla Muğla çevresinde yetişen alanlardan getiriyorum. Dış temizliği ve iç temizlik aşaması oluyor, onları yapıyorum. Tasarım yerleştiriyorum. Onun üzerinde geliştiriyoruz” açıklamasında bulundu
“Yurtdışına götürmek istediler”
Birkaç yerli müşterim beni yurt dışına götürmek istedi. Herşeyi biz karşılayalım dediler. Tabiki yurt dışına gitmem ailem açısından uygun olmadığı için gidemedim. Bu kadar ilgiyi açıkçası beklemiyordum” dedi.
Küçükcan son olarak Yeniden şekillenen su kabaklarının tasarıma göre 150 ile 450 TL arasında alıcı bulduğunu belirtti.
  
 
279 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR