SU BİZİM DÜNYA MİRASIMIZDIR KORUYARAK KULLANALIM

Fethiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Ve Doğayı Koruma Derneği dünya su gününde dünya mirasımız olan suyu doğru ve bilinçli kullanalım açıklaması yaptı.

22 Mart 2018 Perşembe 13:18 < YAŞAM
Yönetim kurulu başkanı Okyay TİRLİ,  "Dünyada içilebilir su kaynakları hızla tükenmektedir. Bunun asıl sebebi çevre sorunlarının yaşanmasıdır. Çevre sorunları artarak devam ederken çevre kirlilikleri de artmaktadır. Çevre kirlilikleri arasında en önemlilerinden birisi de su kirliliğidir.
Dünyada iklim değişikliğinin en çok etkilediği bölgelerden biri olan Ege ve Akdeniz havzasında yer alan Türkiye'de, kuraklık tehlikesi her geçen yıl daha fazla hissediliyor. Kış mevsiminin bitimine haftalar kalmışken, hâlâ ülkenin önemli bölümünde kar ve yağmur yağmaması hem tarım üreticilerini hem de bizleri endişelendiriyor.
Yapmamız gerekenler.
 Gereksiz yere su tüketmeyin. Doğal kaynaklarımız azalıyor. Gelecekte insan neslini kötü günler bekliyor. Ben olamayacağım nasıl olsa demeyin,
 1 - Musluğu açık bırakmayın.
2 - Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın.
Diş fırçalarken ya da tıraş olurken, kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir ailede bu rakam ortalama 48 tondur.
4 - Daha kısa duş alın.
5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 lt su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız.
4 - Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın.
4 kişilik bir ailenin günlük bulaşığını elde yıkarsanız, ortalama 84 - 126 litre su harcarsınız. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26 - 40 ton suyu kurtarmanız demektir.
5 - Her gün sebzelerimizi elde yıkamak yerine, su dolu bir kapta yıkarsanız, çok daha az su tüketirsiniz. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarabilir.
6 - Duş başlığınızı değiştirin.
Yeni çıkan suyu daha iyi bir şekilde püskürten ekonomik duş başlıklarından alın. Böylece suyu daha az açarak daha tazyikli bir duş alabilirsiniz.
6.Boş yere sifon çekmeyin.
Tuvaleti çöp olarak kullanmayın. Dört kişilik bir ailenin her bir ferdi, günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse yılda 16 ton su harcamış olur."
833 defa okundu.
EtiketlerSU BİZİM DÜNYA MİRASIMIZDIR KORUYARAK KULLANALIM Haberler Gündem
YORUM EKLE
    YORUMLAR