“SREBRENİSTSA HER ZAMAN KALBİMİZDE”

“Srebrenistsa her zaman kalbimizde”

12 Temmuz 2019 Cuma 12:27 < GÜNDEM
Dünya Türk Birliği Merkezi Genel Başkanı Murat Akar Çobanoğlu, SrebrenitsaKatliamı’nın 24. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.

11 Temmuz 1995 tarihinde Srebrenitsa’da Sırplar tarafından 8 bin 372 Boşnak’ın öldürüldüğü katliam ile ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Dünya Türk Birliği Merkezi Genel Başkanı Murat Akar Çobanoğlu, “Srebrenitsa’da Sırplar tarafından 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en büyük soykırım gerçekleştirildi. Sırp kuvvetleri Srebrenitsa’da beş gün içinde 8 bin 372 Boşnak’ı öldürdü, yüzlerce kadına ve küçük yaştaki kız çocuğuna tecavüz etti.

Bir gün içerisinde 20 binin üzerinde mülteci Srebrenitsa’dan zorla çıkarıldı. Dünyada Soğuk Savaş döneminin sona ermesinin ardından yaşanan gelişmeler altı federe cumhuriyetten oluşan Yugoslavya’nın da dağılmasına neden oldu. Yugoslavya’yı meydana getiren cumhuriyetlerden biri olan Bosna, 1992 yılının Şubat ayında yapılan bir referandumun ardından bağımsızlığını ilan etti. Ancak Bosna’nın bağımsızlık kararını tanımayan Sırplar, Saraybosna’yı kuşatma altına alarak üç buçuk yıl süren Bosna Savaşı’nı başlattılar” ifadelerini kullandı.

Açıklamasını sürdüren Çobanoğlu, “Sırp saldırılarından kaçan binlerce Boşnak, BM tarafından güvenli bölge ilan edilen ve 400 Hollandalı barış gücü askeri tarafından korunan Srebrenitsa’ya sığındı. Sığınmacılardan yaklaşık 25 bini barış gücü askerleri tarafından Srebrenitsa’ya birkaç kilometre mesafedeki Potaçari’de bulunan bir akü fabrikasına yerleştirildi.

Fabrikadaki savunmasız binlerce Boşnak, Hollandalı askerlerce 11 Temmuz 1995’te RatkoMiladiç, nam-ı diğer ‘Sırp Kasabı’, komutasındaki Sırp askerlerine teslim edildi. Askerler 12 yaş üstü tüm erkekleri bir yana, kadınları da diğer yana ayırdılar. Kadınlara tecavüz edildi, erkekler ise kamyon ve otobüslere doldurularak ölüme götürüldü.

Srebrenitsa’daki kıyımdan Tuzla’ya kaçmaya çalışan 12 bini aşkın Boşnak, dağlık güzergah üzerinde pusu kuran keskin nişancı Sırp askerleri tarafından âdeta tek tek avlandı. Dağlardaki bu zorlu kaçış yolundan yaklaşık 3.000 kişi sağ olarak Tuzla’ya ulaşabildi. Srebrenitsa’dan Tuzla’ya uzanan yolda 10 gün içerisinde 10.000’den fazla kişi katledildi. Srebrenitsa’da yaşanan bu katliam Avrupa’da hukuksal olarak belgelenen ilk soykırım olarak tarihe geçti” dedi.

“Bosna’da üç buçuk yıl devam eden savaşta 312bin kişi hayatını kaybetti, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı” diyen Çobanoğlu, “27 bin 734 kişi resmi kayıtlara kayıp olarak geçti. Toplu Mezarları Araştırma Enstitüsü’nün 18 yıldır sürdürdüğü çalışmalarda 20 bin kaybın cesedine ulaşıldı, bunlardan yaklaşık 18 binin kimliği belirlendi. Toplu mezarlarda bulunan cesetlerin çoğu parçalandığı ve yakıldığı için kimlik tespit çalışmaları zorlukla sürdürülüyor. Bosna Hersek Kayıpları Arama Enstitüsü verilerine göre, 1995 yılından bu yana ülke genelinde 500’den fazla toplu, 5.000’in üzerinde müstakil mezar bulundu. Kimlikleri tespit edilen kurbanlar, her yıl 11 Temmuz günü düzenlenen törenle toprağa Srebrenitsa’da toprağa veriliyor. Srebrenitsa her zaman kalbimizde. Dünya Tük Birliği Merkezi olarak bu ve benzeri olayların bir daha yaşanmamasını, barışın hakim olduğu bir dünyada tüm insanlığın kardeşçe yaşamasını temenni ediyoruz. Bu tür soykırım ve katliamların bir daha yaşanmaması için mutlaka Türk Birliği kurulmalıdır” şeklinde açıklamalarda bulundu.
1037 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR