SİYASİ PARTİLERDE KONGRE HEYECANI

SİYASİ PARTİLERDE KONGRE HEYECANI

16 Ekim 2019 Çarşamba 16:42 < SİYASET
AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti, 2019 yılının son aylarından itibaren kongre sürecine giriyor. Yerelde mahalle delegelerinden başlayan süreç, il başkanının belirlenmesine kadar devam edecek. Henüz kongre tarihlerinin açıklanmamasına rağmen, siyasi partilerin Fethiye İlçe Teşkilatlarında ilçe başkan adayları yavaş yavaş kendilerini belli etmeye başladı.
Fethiye’de siyasi partiler, önümüzdeki aydan itibaren kongre sürecine giriyor. Bu kapsamda da partilerde bir şekilde çalışmalar sürüyor. Partiler önce mahalle delegelerini, ardından ilçe başkanlarını, daha sonra da il başkanlarını belirleyecek.
AK Parti’de Aday Bolluğu
AK Parti Merkez Karar ve Yönetme Kurulu Toplantısında kongre sürecinin 7 Ekim’de başlaması için karar alınmış ve MYK bu konuda yetkilendirilmişti. Buna göre Kasım ayının ortalarına kadar delege seçimleri yapılacak ardından da Aralık ayında da ilçe kongreleri yapılacak. Bu kararın ardından AK Parti Fethiye İlçe Başkanlığında da ilçe başkanlığı için aday adaylarının isimleri gün ışığına çıkmaya başladı. İlk resmi adaylık açıklamasını geçtiğimiz yıllarda AK Parti İlçe Başkanlığı yönetim kurulu üyeliği yapan ve Fethiye 15 Temmuz Derneği Başkanlığını yürüten Harun Balcı’dan geldi. Balcı adaylığını geçtiğimiz hafta sonu Karaçulha Gönüllüler Derneği tarafından Karaçulha Mahallesinde yapılan Aşure etkinliğinde açıkladı. Balcı’nın yanı sıra ilçe başkan adaylığı için mevcut ilçe başkanı Bekir Eser’in, AK Parti Fethiye Kadın Kolları Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Ayşe Çiftçi’nin, Belediye Meclis Üyesi Turgay Öztürk’ün, AK Parti’ de yıllardır yönetim kurulu üyeliği yapan ve hala daha yapmakta olan iş adamı Adem Camuz’un, geçmiş dönem yönetim kurulu üyelerinden Yusuf Bozkurt’un ve eski ilçe başkanlarından Hakan Yılmaz’ın da aday oldukları parti içerisinde alınan isimler arasında yer alıyor.
 
CHP’de Üç Aday Var
AK Parti’den sonra kongre sürecine giren bir diğer siyasi Parti ise Cumhuriyet Halk Partisi. CHP’de açıklanan kongre takvimine göre önümüzdeki ay mahalle delegeleri seçimleri yapılacak ve Ocak ayının sonu veya Şubat ayı gibi ilçe kongresi gerçekleşecek.
Şimdiye kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nden ilçe başkanlığı için üç isim adaylığını açıkladı ve kongre çalışmalarına başladı. Mevcut ilçe başkanı Avukat Ali Özgür Kullukçu’nun ilçe başkanlığına tekrar aday olmadığı öğrenilirken ilk adaylık açıklaması, yıllardır CHP Fethiye örgütünde yöneticilik ve ilçe başkan yardımcılığı görevinde bulunan Mehmet Demir’den geldi. Demir’in yanı sıra ikinci aday ise İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu’nun iki dönemdir başkan yardımcılığı görevinde bulunan Mimar Ulaş Yavuz’dan geldi. CHP İlçe Başkanlığı için son açıklama ise CHP tabanından gelen ve örgütün yetiştirdiği gençler arasında yer alan geçmiş dönemlerde CHP Fethiye Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulunan iş adamı Ahmet Selim Yücel’den geldi. CHP’deki üç adayın da açıklamalarında birleştirici ve küskünleri barıştırıcı olacakları yer alıyor.
MHP’de Dört  Adayın İsmi Geçiyor
Kongre takviminin Kasım Ayında açıklanacağı öğrenilen  Milliyetçi Hareket Partisi ise şuanda en sakin parti gibi görünüyor. MHP’de dışardan bakıldığı zaman oldukça bir sakinlik gözlenirken, parti tabanı üzerinde çalışan dört  ismin adaylık için çalışmalar yaptığı öğrenildi.  Bu isimler mevcut ilçe başkanı Osman Cura, Milliyetçi Hareket Partisinde iki dönem Muğla Milletvekili adayı olan ve parti içerisinde çok sevilen isimlerden Eczacı Nuri Öztürk, yine MHP’den Fethiye Belediyesi Meclis Üyeliği görevinde bulunan Makine Mühendisi Enver Demirci ve MHP’de yıllardır ilçe başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan İş Adamı Efrayim Akçabel’den oluşuyor.
 
567 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR