SİYASET YOK, LİYAKAT VAR

Siyaset yok, liyakat var

21 Haziran 2019 Cuma 16:58 < SİYASET

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, seçimlerin ardından yaşanan 2 buçuk aylık süreçte belediye çalışmaları, yapılacak projeler ve gündemdeki konular üzerine açıklamalarda bulundu.
 
– Seçimlerin ardından belediyeyi teslim aldınız. O süreçten biraz bahsedebilir misiniz?
 
Alim Uzundemir; “Belediyeyi devir aldığımızda 16 trilyon 143 bin lira borcumuz vardı. Borç son gelen faturalarla 20 trilyon lirayı buldu. Maalesef belediyemiz kurumsal bir yapıya kavuşturulamamış. Bu konuda sadece başkanı suçlayamayız. Burada çalışan tüm personelden, meclis üyelerine kadar bir bütünlükle işi ele almak lazım. Örneğin, Sarıgerme belediye tesisinin tahsisi bittiği halde yeni tahsis için başvurulmamış. Bunu belediye başkanının bilme şansı yok. Bu konuda görevli memur arkadaş, ‘başkanım buranın tahsisi bitiyor.’ derse başkan bilebilir ve gerekli girişimi yapar.”
 
MARKA KENT İÇİN KURUMSALLAŞMALIYIZ!
 
– Belediyenin gelir ve giderleri hakkında ne söylemek istersiniz?
 
Alim Uzundemir; “Belediyede işleri yürütebilmemiz için hiçbir yatırım yapmadan, aylık 1 trilyon 837 bin lira kazanmamız gerekiyor. Bunlar sadece rutin giderler. Personel maaşı, hizmet alımı, sigorta ödemeleri, emekli sandığı, vergi, elektrik, su ve telefon ödemeleri için bu rakamı kazanmamız lazım. İller bankasından gelen miktar bunları ödeyebilmek için yeterli değil. Geriye kalan kısmı da bina, arsa, arazi, çevre, temizlik, elektrik tüketim vergisi, ilan ve reklam, işgaliye harcı, iş yeri açma izin harcı, ruhsat harcı ve taşınmaz kira geliri kalemlerinden kazanmamız gerekiyor.”
 
“1 TRİLYON KİRA, 6 TRİLYON EMLAK VERGİSİ ALACAĞI VAR”
 
Alim Uzundemir; “Belediyemizin aylık 80 bin lira kira geliri var. Bir trilyon liraya yakın kira gelirimiz birikmiş. 6 trilyon lira emlak vergisi birikmiş. Ben bu borçları hibe edemem çünkü 50 bin kişinin hakkı var burada. Bu sistemi düzeltmemiz lazım. İnsanlara mahcup olmamak için gece ikilere kadar çalışıyorum. İnsanların paraları çarçur edilmesin, onların emanetini koruyabilmek için nerelere gittiğinin hesabını yaptım. Tasarruf tedbirleri ve alacaklarımızın tahsili ile bu işin yürüyebileceğini gördüm. Halkımız hizmet yapmamızı istiyorsa lütfen bu konuda bize destek versin.”
 
“KURUMSALLIĞA İLK ADIMI ATACAĞIZ, LİYAKAT ÜZERİNE ÇALIŞACAĞIZ”
 
– Kurumsal yapı oluşturulamamış dediniz, o konuyu biraz daha açar mısınız?
 
Alim Uzundemir; “Belediyede kurumsal yapı oluşturulamamış mesela haftalık bir toplantı, durum değerlendirmesi yapmamışlar. Haftalığı bırakın aylık hatta yıllık toplantı dahi yapmamışlar. Bundan sonra birim müdürlerimizle her hafta toplantı yapacağız. Ne yapıldı, ne planladınız. Yapılacak işin bütçesi ne. En az maliyetle nasıl yaparız bunları konuşacağız. Bu şekilde kurumsallığa ilk adımı atacağız. Liyakat üzerine çalışıyorum. Siyasi görüşün dışında halka hizmet hakka hizmet anlayışı ile bu işi yapıyorum.”
 
– Belediye şirketleri hakkında ne söylemek istersiniz? Tasarruf için bir yöntem izliyor musunuz?
 
Alim Uzundemir; “DALBEL şirketini ele almamız lazım. Geçen sene zarar etmiş. Geçen sene bayramda 20 bin lira ciro yapan 4 iş yeri bu sene 45 bin lira ciro yaptı. Bunlar önemli çünkü biz para kazanamazsak hizmet yapamayız. Şuanda 300’ün üzerinde personelimiz var. Sadece aylık personel giderimiz 1 trilyon 430 bin lira. Örneğin iş makinaları çalıştığı bölgeye gidip geliyormuş. Şimdi iş makinalarını olduğu yerde bırakıyoruz. Taksiyle çalışanlarımızı getiriyoruz. Ertesi gün yine taksiyle götürüyoruz. Bu şekilde büyük miktarda mazot tasarrufuna geçtik. Bizim derdimiz şu, yerimize gelecek belediye başkanı hangi partiden gelirse gelsin. Geldiği zaman bizim gibi sistem oturtacağım diye uğraşmasın. Sistemi kurulmuş, kurumsallaşmış. Projelerini rahatlıkla üretebileceği bir belediye bırakmak istiyoruz. Biz bunu bulamadık.”
 
– SARIGERME’YE ÖNEMLİ PROJELER
 
– Sarıgerme’deki 68 dönümlük arazi ve belediye tesisini nasıl değerlendireceksiniz?
 
Alim Uzundemir; “Sarıgerme’deki 68 dönümlük arazinin tahsisi için müracaatta bulundum. Buraya bir proje yapacağız. Sarıgerme’deki belediye tesisine ise SARÇED gibi bir yer kazandırmak istiyorum. Bu konuda SARÇED’i çok önemsiyorum. SARÇED güzel ve örnek bir proje. Belediye tesislerini de o şekilde yapmak istiyorum. Hatta daha iyisini yapmak hedefindeyim.”
 
– FESTİVAL KONSEPTİNDE DEĞİŞİKLİK
 
– İlerleyen yıllarda festival konseptinde değişiklikler olacak mı?
 
Alim Uzundemir; “Bazı eleştiriler aldık belediyenin parası yoktu neden festival yapılıyor diye. Festival kendi kendini karşıladı belediyeye maddi açıdan yük olmadı. Tarım, çevre ve turizm festivali ama bu konuda bir stant var mı yok. Bunun bilincindeyiz. Önümüzdeki yıl 5-6 ay önceden bir komite kurup festivalin içinde tarım, turizm ve çevrenin yer almasını sağlayacağız. Mesela en iyi domates, narenciye üreten çifti yarışmalarını festivale ekleyeceğiz. Festivalde sanatçı belirlemede güzel bir yöntem izlediğimize inanıyorum. Sanatçıları belediye kütüphanemizden yararlanan gençlerimizin ve çocuklarımızın isteklerine göre getirdik.”
 
– “İZTUZU’NDA HİSSEYİ KABUL ETMEDİM”
 
– İztuzu’yla ilgili bir gelişme var mı?
 
Alim Uzundemir; “MUÇEV’e verileceğine dair bazı duyumlar almamızın ardından Ankara’ya gittim. İztuzu’nu MUÇEV’e verelim size de hisse verelim dediler. Bunu kabul etmedim. Çevre ve Şehircilik Bakan yardımcımız ve Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile görüştüm maalesef bir sonuca varamadım. En son genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin yanına gittim. Devlet bey bu konuda yardımcı olacağını söyledi. Maalesef bürokraside işler biraz geç yürüyor.”
 
– ADLİYE BİNASI İÇİN YER TAHSİSİ
 
– Belediye yeni adliye binası için yer tahsis edecek mi?
 
Alim Uzundemir; “6 dönüm 100 metrekare Yerbelen Mahallesinde bir yer var. Ankara’da yaptığım girişimlerle 6 trilyon 100 bin liraya tahsisini gerçekleştirdik. Adliye binası oraya geçecek.”
 
– “OSMAN GÜRÜN YOLU TAMAMLAYACAKLARINA SÖZ VERDİ”
 
– Belediyeye yeni tahsis edilen araç var mı? Ortaca Dalyan yolundaki sanayi kavşağı için girişiminiz olacak mı?
 
Alim Uzundemir; “Ankara’daki temaslarımızda İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’dan kepçe ve kamyon sözü aldık. Yazısı geldi. Ayrıca Vali hanımdan talep etmiştik, geçen haftada çöp kamyonu geldi. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün ile görüştüm. Ortaca Dalyan yolu sanayi kavşağında tamamlanamayan bir yol var. Bunu yapabilir misiniz dedim. Tamamlanacağına söz verdi.”
 
ÖNCE YATIRIM, SONRA TANITIM
 
– Dalyan ve Sarıgerme gibi önemli turizm destinasyonları için çalışmanız var mı?  
 
Alim Uzundemir; “Dalyan’ın öncelikle tanıtıma değil, yatırıma ihtiyacı var. Dalyan ve Sarıgerme dünyaya açılan kapımız. Buralara gerekli yatırımı yapacağız. Tanıtmadan önce yatırımı yapmamız lazım. Tabi ki ardından tanıtımı da yapacağız. Teknelerle ilgili çalışmamız var. İmar ve Şehircilik Bakanlığına müracaatta bulunduk, ekip gönderdiler. Teknelerle bölgeyi gezdirdik. Teknelerin nereye alınması gerektiği konusunda projemizi verdik. Olgunlaştığında müjdeli haberi inşallah paylaşırız. Yine elektrikli tekne için girişimimiz oldu. Bu konu da olgunlaştığında teknecilerimize gerekli desteği vereceğiz. Kanaldaki tekne seferlerinin azalması gerekiyor. Sazlıkların kopmasını önlememiz, Dalyan’ın doğasına sahip çıkmamız gerekiyor. Dünya atalarımızın bize mirası değil, gelecek nesillere bırakacağımız emanet. Bu düşünceyle hareket etmemiz lazım. Dalyan’da, DALKO öncülüğünde bir temizlik çalışması yapıldı. Arif başkana teşekkür ediyorum. İnsanlarımıza toplamayı değil, atmamayı öğretmemiz gerekiyor.”
 
– TURİZMİ İLÇE MERKEZİNE ÇEKECEK ÇALIŞMA
 
– Turizmi Ortaca merkeze çekecek çalışmalar yapacak mısınız?
 
Alim Uzundemir; “Otellerle görüşerek, ücretiz seferlerle turistleri Ortaca pazarına getirmek için çalışmalarımız var. Pazarı ve esnafımızın işlerini canlandırmak amacındayız.”
 
– “OTOPARK SORUNUNU ÇÖZMEYİ AMAÇLIYORUZ”
 
– Suat Park ve Tuhafiye Pazaryeri için proje yada yenileme çalışmanız var mı?
 
Alim Uzundemir; “Park yapmak çok kolay. Benim derdim 5 sene sonra beni halk bir daha seçsin diye göstermelik işler yapmak değil. İlçemizin otopark sorunu var. Bu sorunu nasıl çözebiliriz. Ben Suat Park’ın olduğu yere park yapsam otopark yerini harcamış olacağız yada tekrar yapmamız için bir daha bozmamız gerekecek. Belediyedeki kurumsallaşmayı tamamladıktan sonra dışarı çıkıp projeler üretmek istiyorum. Yap işlet devret formülü ile oranın zeminine bir otopark düşünüyorum. Üstüne parkı daha sonra yapmak istiyorum. Aynısını Tuhafiye Pazaryeri’nde de düşünüyorum. 2 kat otopark üstüne de pazaryeri olacak şekilde bir proje düşüncemiz var. Ortaca’da otopark için alan yok. Az olan yeri iyi kullanmak istiyorum.”
 
– HAYVAN BARINAĞI İÇİN ORMANDAN YER TAHSİSİ
 
– Ortaca’ya hayvan barınağı yapılacak mı?
 
Alim Uzundemir; “Ortaca’nın kendine ait barınağı var. Şuanda yeterli değil. Biz ormana müracaatta bulunduk. Barınak için tahsis yeri istedik, yeri bulduk. Tahsisi için işlemler başladı. Uygun bir barınak kazandıracağız. Ayrıca barınak işi büyükşehir belediyesinin işi, küçük belediyelerin işi değil. Nasıl ilçede zabıta, muski, ilan, reklam birimi varsa, gerekirse 3 ilçeyi birleştirecek Ortaca, Köyceğiz, Dalaman için barınak yapması lazım.”
 
– “HALKIMIZA LAYIK OLMAK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM”
 
– Son olarak ne söylemek istersiniz?
 
Alim Uzundemir; “Halkımıza layık olmak için elimden geleni yapıyorum. Yapmaya devam edeceğim. Hiç kimsenin kuşkusu şüphesi olmasın. Evet siyasi irade ile seçildik ama seçimin ardından siyaset bizim için bitmiştir. Ben 50 bin kişinin belediye başkanı olmak için elimden geleni yapacağım. Allah’ın adaletinden bilmeyerek olsa da ayrıldığım gün rabbim ya beni bu makamdan al, yada canımı al diyerek işe başladım. Bunun içinde elimden geleni yapıyorum. Hiç kimsenin burada 5 kuruş parasını heder etmemek için mücadele ediyorum.”
 
KAYNAK : http://guneyege.net/

 
806 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR