SEYDİKEMER’İN İLK HASTALIKTAN ARİ İŞLETMESİ BELGESİNİ ALDI

Seydikemer’in İlk Hastalıktan Ari İşletmesi Belgesini Aldı

09 Ocak 2019 Çarşamba 16:38 < TARIM
Hayvancılığı olumsuz etkileyen hastalıklarla ile etkin mücadele edilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın tesis edilmesi ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen (zooantrponoz)  hastalıklardan halk sağlığının korunması amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hastalıktan ari işletme desteklemesi projesi uygulanmaktadır. Bu proje ile hayvan sağlığının korunması yanında kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi sağlanmaktadır.
Ülkemizde ari işletme sertifikasına sahip işletme sayısı 997, Muğla’da ise 17 adet işletme, ari işletme statüsüne sahiptir. İlimizde son olarak Seydikemer İlçesi Kadıköy Mahallesinden Zühre-Berat Yeşil çiftine ait işletme, Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası almaya hak kazandı. Bu kapsamda düzenlenen sertifika törenine Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Hüseyin Kışla, Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birlik Başkanı Turgut Tokmak, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, mahalle muhtarları ve yetiştiriciler katıldı.
Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “2010 yılı itibarı ile Avrupa Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığımız ortak proje başlatarak ülkemizdeki hayvancılığı daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir hale getirmek için “Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası” programına başlamıştır. Bu program kapsamında işletme bünyesindeki her hayvan devlet tarafından desteklenir. Umarım bu işletme ve örnek üreticilerimiz sayesinde İlimiz genelinde hastalıktan ari işletme sayısının artacağına” değinildi.
Örnek çiftçi Berat- Zühre YEŞİL çifti, yetiştiricilerin projeye mutlaka dâhil olmalarını, hem devlet desteği aldıklarını, hem de ürettikleri sütün pazarda daha iyi yer bularak daha bereketli kazanç sağlayacağını ifade etti.
Törende ayrıca Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli İl sorumlusu Dr. Songül TOPAL “Hastalıktan Ari İşletmelerin Desteklenmesi Projesi” hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.
377 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR     Aktif Anket Yok...