SEYDİKEMER'DE BİYOTEKNİK MÜCADELE BAŞLADI

Seydikemer'de Biyoteknik Mücadele Başladı

29 Nisan 2019 Pazartesi 15:09 < TARIM
Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü İlçe Merkez ve Mahallerinde ki meyve-sebze  alanlarında “Biyoteknik Mücadele” çalışmalarına başladı.
 

Seydikemer'de  bağlı  Arifler,Demirler, Döğer ve Korubükü mahallelerinde zeytinde zeytin güvesi, nar bahçelerinde a​kdeniz meyve sineği , domates seralarında tuta absoluta tuzaklarını astı. Tuzaklarınhaftalık olarak kontrol edileceği ve bu zararlılara karşı zarar eşiği ve ilaçlı mücadele zamanlaması saptanacağı öğrenildi.
Seydikemer İlçe Müdürlüğünce Biyolojik ve biyoteknik mücadele konusunda verilen bilgilere göre ; “biyolojik mücadelede;Bir canlı etmenin, diğer bir canlı etmenin yoğunluğunu baskı altında tutmak amacıyla aktif olarak kullanılmasıdır. Yararlı organizmalar zararlıyı bulur ve onunla savaşır. Örtüaltı üretim biyolojik mücadelenin en başarılı yapıldığı alandır. Avantajları; Seçici bir yöntemdir.  Entegre mücadelenin ana unsurudur.  Yan etkisi yoktur.  Doğadaki etmenlerden yararlanılır.  Zirai ilaçtaki gibi dayanıklılık sorunu yoktur.  İnsan ve çevre sağlığına zararlı değildir. Hedefleri; Sürdürülebilir tarımı sağlamak,  kaliteli ve ilaç kalıntısı bulunmayan ürün elde etmek,  faydalı organizmaları korumak ve desteklemektir. Seralarda kimyasal mücadeleye en etkin alternatif biyolojik ve biyoteknik mücadeledir. Bombus arısı kullanımı nedeniyle biyolojik mücadele ajanlarının kullanılması dahauygundur.
 
BİYOLOJİK MÜCADELEDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR ; Bahçelerimizdeki tüm böcekler zararlı değildir. Entegre Mücadele ilkelerine göre hareket edilmesi gerekir.  Üretime başlamadan önce Biyolojik Mücadele uygulamaları planlanmalı, geniş etkili zirai ilaçlar kullanılmamalıdır.
 
BİYOTEKNİK MÜCADELE NEDİR?
 Zararlıların üzerinde etkili olan bazı yapay veya doğal maddeleri kullanarak normal özelliklerini bozmak suretiyle uygulanan yöntemlere “Biyoteknik Yöntemler” adı verilir.
 
NASIL YAPILIR
Feromon tuzak sistemleri veya cezbediciler, yumurtlamayı engelleyiciler, uzaklaştırıcılar, beslenmeyi engelleyiciler, kısırlaştırıcılar, böcek gelişmesini engelleyiciler, böcek gelişmesini düzenleyiciler ve kısır böcek salma yöntemi gibi bazı doğal veya sentetik bileşik ya da yöntemler kullanılarak yapılır.
 
NERELERDE KULLANILIR?
Elma iç kurdu, salkım güvesi, şeftali güvesi, doğu meyve güvesi, kiraz sineği, akdeniz meyve sineği, zeytin sineği, sebzelerde ve pamukta yeşil kurt, pembe kurt gibi zararlılarla mücadelede kullanılmaktadır.
Bitkisel Üretimde Kalıntının En Etkin Çözümü Biyolojik &Biyoteknik Mücadeledir. Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Yapanlar Desteklenmektedir"denildi
 
Seydikemer İlçe Tarım Müdürü  Engin Maraşlı yapılan çalışma ile ilgili yaptığı açıklamada “Özellikle örtü altı alanlarda üreticilerimiz bilinçli bir şekilde biyolojik ve biyoteknik mücadele yapmakta. 2018 yılında 200 üreticimiz Biyolojik Biyoteknik Mücadele Desteklemesi kapsamında yaklaşık 81.000 TL Bakanlığımızdan destekleme ödemesini aldı. Hedefimiz tüm sebze meyve üretim alanlarında entegre kontrollü üretim sağlamak. Bu konuda plan ve proğramlarımız dahilinde hem eğitim yayım hem denetim çalışmalarımız devam etmekte” dedi.
260 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR