SEYDİKEMER'DE7’DEN 70’E ARICILIK EĞİTİMİ

Seydikemer'de 7’den 70’e Arıcılık Eğitimi

26 Nisan 2019 Cuma 16:06 < ÇEVRE - HAYVANLAR
Seydikemer'de Tarım ve Orman Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce ortaklaşa Şubat ve Nisan aylarında açtığı  Arıcılık Kurslarında toplam 49 yetişkine arıcılık eğitimi verip sertifikalandırdı.

15 ortaokul çağı öğrenciye ve 30 yetişkine de ayrıca kovan başında düzenlediği  etkinlikle“Arıcılığı ve Arı Ürünleri”ni tanıttı.
 
Ortaokul öğrencileriyle kovan başında uygulamalı yapılan eğitimde; “ hayatın devamlılığı için arıların önemi, arı korkusunu yenme, sağlıklı beslenmede arı ürünlerinin yeri” gibi konular işlendi. 15 öğrencinin katıldığı etkinlikte Muğla Arı yetiştiricileri Birliği tarafından diktirilen arıcı kıyafetlerini girmek öğrencilere çok farklı ve güzel anlar yaşattı. Bizzat eğitimi veren Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Süleyman KURNAZ’ ın arılarla ilgili verdiği bilgiler ve çocukların ilginç şaşırtan soruları eğitimin akılda kalıcı ve ilginin yüksek olmasına neden oldu. Kovan başında arı ürünlerinin tadına bakan öğrenciler sağlık açısından faydalarını öğrenince çok şaşırdı. Beslenmelerinde mutlaka arı ürünü bulunduracaklarına söz verdi.
        
Eğitimler hakkında bilgi veren İlçe Müdürü Engin Maraşlı  ise ;” Arıyı yönetme ve yönlendirme sanatı olarak tarif edebileceğimiz arıcılık faaliyetinde başarıyı artırmak önceliklerimizdendir. Arıcılarda bilinç düzeyini yükseltmek doğru teknik ve uygulamalar ile verimleri ve ekonomik gelirleri en üst düzeye çıkarmak adına ilçemizde arıcılık eğitimlerine önem verilmektedir. Eğer ürettiğiniz bir ürün hakkında doğru bilgiye sahip değilseniz tüketiciyi de doğru bilinçlendiremezsiniz. Bizler vermiş olduğumuz kurslar ile bilinçli arıcılar yetiştirerek toplumun doğru bilgiye sahip olmasını amaçlamaktayız. Çocuklarla yaptığımız kovan başı eğitimlerde de önceliğimiz sağlık açısından “mucize” diye tabir edilen arı ürünlerini çocuklarımızın tüketmelerini sağlamak. Bunun içinde onlara balın üretim safhalarını göstererek, arıların sesini duyurmak. Hayatları boyunca  arıya dair anlatmaya değer doğru hikayelerinin olmasını sağlamak “ dedi. Ayrıca Muğla Arı Yetiştiricileri Birliğinin Çocukların eğitiminde kullanılmak üzere Müdürlüğümüze temin ettikleri kıyafetler için teşekkür edip, amacımızın bu eğitimleri tüm okullarımızda ki öğrencilerle yapmak olduğunu belirtti.

İlçe Müdürlüğü hizmet binasında ve sahada yapılan teorik ve uygulamalı eğitimlerde yetişkinlere; Arı ırklarını sıralayarak özelliklerini açıklama, arıcılık için gerekli araç gereci kullanma, arıların ortam ve koşullara göre mevsimlik bakımını yapma, arıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ek besleme, ana arı yetiştiriciliği, arı ürünlerinin tekniğine uygun hasadı, arı hastalıkları ve zararlıları ile mücadele konuları işlendi. Arıcılık için gerekli hazırlıkları yapmak, Arıların bakımı, arı ürünlerinin hasadı ve zararlılardan korunması işlemlerini kendi kendilerine tekniğine uygun yapabilecek kazanımlar sağlandı"dendi.
116 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR