SEYDİKEMER ÜRETİM ALANLARINDA ETKİLİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Seydikemer Üretim Alanlarında Etkili Olmaya Devam Ediyor

18 Ekim 2018 Perşembe 11:22 < TARIM
Seydikemer Demonstarsyonlar Üretim Alanlarında Etkili Olmaya Devam Ediyor…

Seydikemer İlçemizde 2017 yılında Ortaköy Mahallemizde toplam 16 dekarlık 3 farklı mevkiindeki arazilerde, yüksek protein değerli NC-7 Çeşidi fıstık demonstrasyonu uygulandı.

Yer fıstığı bölgemizde; Haziranın ilk haftalarında kompoze gübreleme ile ekimi yapılmakta olup hasadı, Ekim ayı ortasında başlayıp kasım ayı başına kadar devam etmektedir. İlçe Müdürlüğümüz tarafından üretim alanı yaygınlaştırılmaya çalışılan mahalleler düzenli olarak kontrol edilmekte, gerekli teknik bilgi ve öneriler paylaşılmaktadır.

Projenin uygulanması ve NC-7 çeşidinin bölgede yaygınlaştırılmasının amacı hakkında bilgi veren Seydikemer Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı yaptığı açıklamada ; “İri-dolgun bakla özelliği ve pazar değerinin iyi olması nedeniyle yüksek ticari değere sahiptir. Böylece çiftçilerimiz birim alandan daha yüksek gelir elde etmektedirler.Bölgemizde hayvancılık ve bitkisel üretim birlikte yapılmaktadır.NC-7 çeşidininbaklagil yağlı tohumlu bitki olması nedeniyle toprak üstü aksamı yüksek protein içeriğine sahip kıymetli bir hayvan yemidir.NC-7 Baklagil yağlı tohumlu bitki olarakise toprakta N-Fiksasyonu ve toprak ıslahına katkısı olmakta, ekildiği alana büyük faydalar sağlamaktadır.Baklagil olması nedeniyle de güzlük buğday ekilişine uygun toprak bırakması açısından ayrıca önem arz etmektedir.” dedi.

Uygulanan demonstrasyon çalışmasının hasadı sonunda ortalama kabuklu fıstık verimi 360 kg/da alındı. Bu başarı ile de 2018 yılında hem Ortaköy hem de çevre mahallelerdeki çiftçilerimize örnek teşkil etti. Kurulduğu bölgede üretim alanı ve çiftçi sayısında artışlar sağladı.
 
336 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR     Aktif Anket Yok...