SERDAR CEMAL HOCA

07 Kasım 2019 Perşembe 11:18 DİĞER KÖŞE YAZILARI

HAYALLERİNİN GÖZYAŞLARINA DÖNDÜĞÜ GÜN,

HERKESİN SANA  SIRT ÇEVİRDİĞİ GÜN,SENİ YOK SAYDIKLARI O GÜN
KENDİNE KÜSMÜŞTÜN;
İnsanlar hayatta bazen çıkmaza girer çevresinde bir çok insan olmasına rağmen yalnızlaşır hayattan kopar ve herşeyden kendini soyutlar.tükenmişlik sendromu dedikleri aslında budur. Kişi ne yapacağını bilemez kuru bir yaprak gibi rüzgarda savrulmaya başlar yaptıklarının farkında değildir bu durumdaki kişiden hertürlü davranış beklenebilir. Ufak bir hareket söz veya davranış bu durumdaki kişiyi tamamen hayattan koparabilir. Bu duruma gelen kişi artık kendini umutsuz bir vakka olarak görsede aslında bu durum sadece psikolojiktir ortada elle tutulur bir durum belkide yoktur. Kişinin gerek özel hayatında yada kendisini yakından ilgilendiren olay ve kişiler bu durumun oluşmasında büyük rol oynamıştır. Bazende insanların gerçek manada sorunlarını paylaşacak kendini dinleyip değer verecek. Sorunlara kalıcı çözümler sunacak kişilere ihtiyacı olduğunu düşünür Oysa Sana, Kendinden Başka Hiçbir İnsanın Seni Iyi Edemeyeceği Gösterilmek İstenmişti. Biri Tutsun Elinden, Biri Seni Çıkarsın O Yerden Diye Bekledikçe, Kendine İhanet Ediyordun. Kimse Uzatmadı O Eli. Sen İse Hala Kendi Derdin Hariç Bütün Dertleri Çözmek İçin Hayatını Harcıyordun. Yardım Gelmedi.  Yardım Gelseydi, Hep Bekleyecektin. Seni, Senin İstediğin Gibi Sevselerdi, Sen Kendini Hiç Kendin Gibi Sevmeyecektin. Artık Beklemiyorsun Ve Beklenti Bittiğinde Hayat Başlar.
 Sen Hayatına Başlıyorsun.TELAŞ ETMEYİ BIRAKMAK HUZURU YAKALAMAK;
 
En Çok İhtiyaç Duyduğumuz Hislerden Birisi Hiç Şüphesiz Huzur; Huzurun Olduğu Yerde Dur, Zamanıda Durdur Mümkünse. Nefes Al, Biraz Sakinleş, İstersen Gözlerini Kapa Biraz.
 
Elimizde olan tek'an içinde olduğumuz an ise, öncesine ve sonrasına dair telaşlarımız hangi ölçülerde anlamlı. Geçmişi ve geleceği gereğinden fazla düşünmek bir tür telaş hali aslında, sanki geçmişi değiştirmek ve geleceği tam olarak bilebilmek mümkünmüş gibi.
 
Zihnimizi günde yarım saat bile olsa susturabilsek ne güzel olur, ben genelde sabah yürüyüşlerinde bunu başarabiliyorum.
 
Hayatımızı, hayatlarımızı çok fazla ciddiye almaktanmı kaynaklanıyor bu telaş, zaman zaman kendime sorduğum ve cevabını aradığım bir soru.
 
46 yaşındayım, bazı farkındalıklar edindim. Çocuklar büyüyor, işler yapılıyor, sorumluluklar bir şekilde yerine getiriliyor, inişler ve çıkışlar oluyor. Yaşam bir yapılacaklar listesi değil ki, nedir bu telaş, amacımız bu olmamalı, listeye bir şeyler ekleniyor sürekli ve o hızla eksilmiyor.
 
Hayata gerçekten nüfuz edebiliyor muyuz, işte mesele bu, onun ritmiyle uyumlanıp hayatla birlikte akabiliyor muyuz, yoksa akıntıya karşı kürek mi çekiyoruz çoğu zaman?
 
Yaşamak, telaş olmadan, ne büyük huzurdur. Kuş seslerini dinliyorum bazen parkta, rüzgar yüzümü okşuyor, kafamı gökyüzüne çeviriyorum, yeşil ve mavi birleşiyor dalların ucunda. Burada bir beş dakika daha kalıyorum. Bunu bir yöntem olarak size de tavsiye etmek istiyorum, gün içinde size gerçekten huzur veren bir ana denk gelirseniz lütfen onu beş dakika daha uzatın.
 
En son ne zaman dalından bir meyve yediniz, bir ağaca sarıldınız.?
 
Doğada daha fazla zaman geçirmeye çalışın. Biraz daha dikkatli bakarsak hayata doğada herşeyin bir ritmi olduğunu ve telaşa yer olmadığını fark ederiz.
Telaş etmeyi bırakırsanız, hayatla uyumlanırsınız, huzuru yakalarsınız
 
Ne güzel bir dua
 
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM...
 
Ya Kafi , Ya Muktedir , Ya Kavi , Ya Kayyum , Ya Malik , Ya Kebir , Ya Varis....İsimlerinle , Gücümü artır..
 
Ya Rauf , Ya Afuvv , Ya Kerim , Ya Berr , Ya Halim , Ya Latif , Ya Vedud , Ya Mümin.......İsimlerinle , Sevgimi artır.
 
Ya Alim , Ya Hakim , Ya RAB.....İsimlerinle , İlmimi , bilgimi artır...
 
Ya Gani , Ya Mecid , Ya Rezzak.....İsimlerinle , Zenginliğimi artır , Ya RABBİM...!
 
ALLAH' ımmm...! Bugün ve bundan sonraki her gün , sadece Sanden geleni duymaya , Senden geleni görmeye , Senden geleni hissetmeye , Senden geleni söylemeye , SEN' i bilenlerle ve sevenlerle beraber yürümeye ve seni tüm hücrelerimle hissetmeye niyet ediyorum....
 
ALLAH' ım ..!
 
Sevinçle , mutlulukla , güzelliklerle ve keyifle sıratımustakim de tekamülümü tamamlamayı nasip et.....
 
Suretindeki NUR'dan , Bana da nasip et...ALLAH 'ımm Senin hazinen bol , Senden bedelsizce gelen , Benim ve bütünün hayrına olan tüm kısmetleri ve kaynakları görmeyi ve o yöne yürümeyi nasip et
.KÜN FE YEKÜN...!!!
 
83 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR