SERAP ÜLKÜ

11 Şubat 2019 Pazartesi 13:52 DİĞER KÖŞE YAZILARI

PÖRTLEK GÖZLÜ KRAL ŞUPPİLULİUMA

İki gündür kalabalık bir gazeteci grubu olarak Hatay’da bulunduk.
İki gün boyunca Anadolu Yayıncılar Derneği’nin düzenlediği panellerde Hatay’ın tarihini, medeniyet birikimini, çoğulculuk mirasını, güncel sorunlarını konuşuldu.
Antakya, Romalılar zamanında Antakya, devrinin üç büyük şehrinden biri imiş. Günümüzde 500 bin nüfuslu bir kent merkezine sahip. Kral Şuppiluliuma heykeli ve Yerin altından çıkarılan tarih olarak adlandırabileceğim mozaikler burada sergileniyor. Büyüleyici bir atmosfere sahip müze ne yazık ki ziyaretçi sayısında hak ettiği yerde değil. Bu sorunun düzelmesi için öncelikle Hatay ile ilgili ‘güvenlik algılarının’ değişmesi gerekiyor.
Yazımda ayrı bir parantez açmak isteğim pörtlek gözlü kral Şuppiluliuma; adı Hititçe olan ilk Hitit kralı. Şuppi Hititçe saf, luli ise kaynak anlamındayken; Şuppiluliuma, saf kaynaklı anlamı taşır. Yaklaşık 35 yıl boyunca Yakın Doğu tarihine damgasını vuran Hitit kralı, Hitit Krallığı'nı imparatorluğa dönüştüren hükümdar olarak kabul edilir.
 
2 günde görebildiğim Hatay da keşfedilmesi gereken doğa ve inanç turizmi var. Bence Hatay da aslında hayat var kaçırdığımız ve geç kalmadan yakalamamız gereken…
219 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR     Aktif Anket Yok...