SERAP ÜLKÜ

27 Mayıs 2019 Pazartesi 15:44 DİĞER KÖŞE YAZILARI

PARFÜM FAKÜLTESİ HAYAL DEĞİL!

BİO çeşitlilik ve endemik bitkiler anlamında adeta bir hazineye sahip olan Muğla’mızda bu hazineyi işlemek adına 2015 yılında Profesör DR. Nazan Demir ve ekibinin girişimleriyle Kozmetik Ürünler Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi büyük hedeflerle kabul edildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi dünyanın en büyük üçüncü sektörü olarak bilinen kozmetik ürünler ve bitkisel üretim alanında Türkiye’nin de söz sahibi olma şansını yakalaması adına çok büyük adım atmıştı. 

Güney ege Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı kalkınma destek programlarından “Üretim ve Ticaret Altyapısının Geliştirilmesi’ kapsamında özellikle Muğla’nın iklim ve bitki örtüsü bakımından son derece uygun ve çalışma ortamının bulunması ve Muğla’daki potansiyelin harekete geçirilerek, Üniversite halk iş birliğine de örnek olacak MUSKÜ Araştırma Laboratuvarları Merkezi/Kozmetik Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Nazan Demir ve ekibi tarafından hazırlanan projeye destek vererek hayata geçirilmesinde büyük rol oynadı. 

Türkiye'ye ekonomik olarak büyük bir güç sağlaması için hazırlanan bu proje ile kadın istihdamı sağlanacaktı, endemik bitki türlerimiz korunacak, tütünden sonra tarımsal geliri düşen yöre halkı için yeni bir ürün ya da ürünler yetiştirme fırsatı olacak, Kozmetik Fakülteleri, Parfüm Okulu veya akademisi hayata geçecek ve vadi, bir eğitim alanına da dönüşecektir. Ayrıca Eko turizm için çok özel ve eşsiz bir alan oluşacaktı. 4 yıldır hayata geçirilmeyi bekleyen bu projeyle Türkiye’nin kendi imkanlarını ekonomiye kazandırma ve bunu kırsal alanda üretim ve istihdama kazandıracak stratejik büyük projelere ihtiyaç duyduğu bu günlerde kabul edilen ALM Kozmetik Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Nazan Demir ve ekibi tarafından hazırlanan Proje ile nitelikli üretim, müzeler ve akademiler ile de sanata, kültüre destek olacak hem coğrafi konum hem eşsiz kaynaklara sahip çıkılacaktır. Türkiye’nin 400 milyar dolarlık parfüm pazarına girerek bu pazarda küresel oyunun bozulmasını sağlayacak güce sahip bu proje umarım sahipsiz kalmaz ve devlet politikası haline gelmesiyle devletimizin desteği yöre halkının en büyük beklentisi…
415 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR